تولید برق هسته ای 85 میلیون بشکه نفت صرفه جویی می کند


وی گفت: پرتودهی یکی از آنهاست که در این بخش به صورت محدود انجام شده است و کشور به ویژه در حوزه محصولات کشاورزی، غذایی و صنعتی فاقد این ظرفیت است و نیاز به افزایش ظرفیت است. “

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: کشور در تحریم است و به همین دلیل هیچ یک از این تجهیزات و سامانه ها به ایران فروخته نمی شود. در این 10 ماه با کار، طراحی و ساخت سیستماتیک برای رسیدن به استانداردها و دستیابی به این دستاوردها، روز پنجشنبه به مناسبت هفته دولت رونمایی شد.

اسلامی افزود: اتفاقات خوبی در شهریور ماه در سازمان انرژی اتمی افتاد که مهمترین آن اجرای کامل قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها بود.

وی تاکید کرد: قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها یکی از وظایفی است که مجلس به سازمان انرژی اتمی محول کرده و اقداماتی مانند توسعه، توسعه و اصلاح زیرساخت های انرژی هسته ای، ساخت و تولید انبوه سانتریفیوژها و غنی سازی 20 درصد را به تصویب رسانده ایم. 60 درصد نکته مهم این است که ظرفیت سازی بر اساس برنامه زمانی تعیین شده انجام شده است تا بتواند به طور موثر اختلالات ناشی از تحریم های سرکوبگر را خنثی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: نیروگاه شماره یک بوشهر با تولید 1000 مگاوات فعال است و 1050 مگاوات برق تولید می کند. در طول هفت سال گذشته، تقریباً 52 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه تزریق شده است که معادل 85 میلیون بشکه نفت است.

اسلامی با بیان اینکه با تولید انرژی هسته ای و عدم استفاده از سوخت فسیلی در مصرف انرژی معادل 85 میلیون بشکه نفت صرفه جویی کرده ایم، اظهار کرد: این موضوع از نظر زیست محیطی نیز موفقیت بزرگی محسوب می شود. دو واحد 1050 مگاواتی دیگر تحت همین قرارداد با روسیه در حال بهره برداری هستند.

وی بیان کرد: در حوزه چرخه سوخت هسته ای و اکتشاف معدن، قابلیت ژئوفیزیک هوابرد داریم که در گذشته با مشارکت طرف های خارجی انجام شده است. اما امروزه از ابزارها و امکانات بومی و ایرانی، نه تنها هلیکوپتر، بلکه از هواپیماها و پهپادهای بال ثابت نیز برای جمع آوری اطلاعات از اعماق زمین استفاده می شود. این کار برای یافتن ذخایر اورانیوم و همچنین سایر مواد معدنی مورد استفاده برای انرژی انجام می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این اختراع در مورد منابع آب در اختیار سازمان انرژی اتمی، وزارت نفت و وزارت نیرو است که سری اول آن برای وزارت نفت تهیه شد. ، و این تنوع سیستم های اندازه گیری در حال وقوع است.