توافق تجارت ترجیحی و آزاد بین ایران و بولیوی به دنبال داشتساعت: 00:20
تاریخ انتشار: 1301/06/07
کد خبر: 1893395

حسین سلاورجی در دیدار معاون وزیر امور خارجه بولیوی:

نایب رئیس اتاق ایران در دیدار با معاون وزیر امور خارجه بولیوی پیشنهاد توافقنامه اولویت بندی و تجارت آزاد را با بررسی قراردادهای موردی بین دو کشور که اکثر آنها قطعی نشده است، مطرح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ معاون وزیر امور خارجه بولیوی که برای شرکت در جلسات کمیسیون مشترک به ایران سفر کرده است، به همراه سفیر این کشور در تهران، با نایب رئیس اتاق ایران در مجلس بخش خصوصی این کشور دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار راه های ارتقای سطح روابط تجاری و رفع محدودیت های ناشی از محدودیت های بانکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسین صلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به روابط خوب سیاسی بین دو کشور، گفت: سطح روابط تجاری ایران و بولیوی نامناسب است و علیرغم تفاهم نامه های ارزشمندی که سال ها پیش بین دو اتاق ایران و بولیوی منعقد شد، قوه مجریه سطح این توافقات را به دلیل اندازه فاصله غیرقابل دفاع توصیف کرد. با این حال، او معتقد بود که اگر اراده ای وجود داشته باشد، می توان روابط تجاری را در سطح بالایی حفظ کرد.

بر اساس اعتقاد وی، ما می توانیم در زمینه خدمات فنی مهندسی، داروهای انسانی و دامی، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی، معدن، مصالح ساختمانی و محصولات پتروشیمی با بولیوی همکاری داشته باشیم، هرچند به دلیل مشکلات بانکی و مالی هنوز قادر به تنظیم روابط نیستیم. چالش ها و مسائل. نقل و انتقالات و برای این منظور باید با اقدام و مشورت سیاسی راه حل اقتصادی پیدا کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های بولیوی در بخش معدن، بر همکاری مشترک با طهتر در این بخش تاکید کرد و خواستار تمرکز بر تقویت روابط در بخش گردشگری شد.

صلاح وراجی، با نگاهی به معاملات موردی بین ایران و بولیوی، که بسیاری از آنها تصمیم‌گیری نشده است، پیشنهاد کرد که دو طرف با یکدیگر همکاری کنند تا در مورد توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی یا آزاد به نتیجه برسند.

فردی مامانی معاون وزیر امور خارجه بولیوی ارتباط با بخش خصوصی را برای توسعه سطح روابط تجاری مهم خواند و تصریح کرد: در مبادلات تجاری و مشکلات بانکی و به دلیل تصمیمات یکجانبه با مشکل مواجه هستیم. برخی از کشورها، تعداد زیادی از کشورها مسدود شده اند. وی گفت: کشورهای کوبا و ونزوئلا نیز در همین وضعیت قرار دارند و این وضعیت در نتیجه اقدامات برخی کشورهای غربی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: زمانی که به ایران رفتم به من اخطار دادند که به دلیل این سفر و ارتباط با شرکت های ایرانی در لیست سیاه قرار می گیرم؛ این نگرانی در بین شرکت های بولیوی نیز وجود دارد بنابراین لازم است سازوکار اقتصادی ویژه ای برای تقویت تعریف شود. روابط دو کشور و راه دیگری وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه بولیوی به ظرفیت های صادراتی برخی محصولات کشاورزی بولیوی مانند سویا، قهوه، موز و … اشاره کرد و افزود: در خصوص گردشگری نیز بحث صدور ویزا مطرح شده و این موضوع در دست اقدام است. تحقیقات توسط دولت ایران انجام شود و امیدواریم شرایط فراهم شود و باید تسهیل شود. با این حال، بولیوی فاقد زیرساخت های کافی برای توسعه گردشگری است و باید سرمایه گذاری لازم در این بخش انجام شود.

علیرضا یاوری، نایب رئیس بین الملل اتاق ایران، تجارت با ایران را در حوزه کشاورزی و غذایی امکان پذیر می داند و تاکید می کند: این موارد بشردوستانه است و هیچ کشوری در این زمینه اجازه ندارد. بنابراین مشکلی در اینجا وجود دارد و آن تحریم سیستم بانکی ایران است و برای این مشکل علاوه بر تسویه و پرداخت از طریق ارزهای مجازی، راه حل دیگری نیز وجود دارد که برای اخذ مجوزهای ویژه از OFEC نیز اجرا شده است. بسیاری از شرکت های بزرگ ایرانی توانسته اند این کار را انجام دهند. مجوز دریافت کنید و فعالیت های تجاری بین المللی خود را شروع کنید. دولت بولیوی نیز ممکن است به دنبال چنین مجوزی برای برخی از بانک های خود برای همکاری با ایران باشد. فرآیند اخذ مجوز نیاز به زمان و هزینه زیادی ندارد.

وی ادامه داد: ایران با 70 کشور جهان قراردادهای سرمایه گذاری دوجانبه امضا کرده است و اتاق ایران می خواهد زمینه انعقاد چنین قراردادی را با بولیوی فراهم کند.