توافق با ایران باید منافع آمریکا را تقویت کندساعت: 18:01
تاریخ انتشار: 1301/06/18
کد خبر: 1896234

وزیر خارجه آمریکا گفت توافق با ایران امنیت ملی کشورش را بهبود می بخشد و حداقل الزامات واشنگتن را برآورده می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در جریان سفر به بروکسل گفت که توافق با ایران باید منافع امنیت ملی کشورش را ارتقا دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلینکن در نشست خبری با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات غیرمستقیم هسته ای با ایران گفت: در هفته های گذشته خلأهایی را پر کرده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: ایران نتوانسته به برخی از درخواست‌های خارجی غیرمرتبط با برجام پاسخ دهد، اما به توافقی نخواهیم رسید که حداقل الزامات ما را برآورده نکند.

بلینکن درباره واکنش ایران به پیشنهادهای اخیر بروکسل برای توافق گفت: واشنگتن تنها در صورتی توافقی را امضا خواهد کرد که امنیت ملی ما را ارتقا بخشد، اما آنچه ما دیدیم این است که ما را به عقب و جلو می برد.

پس از پنج ماه وقفه، دور نهایی مذاکرات لغو تحریم‌های ایران از 13 تا 17 اوت در وین برگزار شد. این دور مذاکرات پس از آن صورت گرفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز گفت که بسته جدیدی از پیشنهادات از جمله لغو تحریم‌ها و راه‌حل‌های به‌روز در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران روی میز است. جمهوری اسلامی ایران و آمریکا چندین بار با میانجیگری اتحادیه اروپا پاسخ های خود را به متن اتحادیه اروپا رد و بدل کرده اند.

تحلیلگران می گویند فشار رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در داخل آمریکا به بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر کمک کرده است.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی با دبیرکل ناتو نیز افزود که نیروهای اوکراینی توانسته اند در میدان نبرد علیه روسیه «پیشرفت واقعی» داشته باشند.

استولتنبرگ گفت حتی اگر حمله روسیه در دونباس پیشرفت نکند، “جامعه بین المللی باید آماده ادامه حمایت از کی یف باشد زیرا انتظار می رود جنگ برای مدت طولانی ادامه یابد.”