تمام منابع آب استان قزوین زیرزمینی است


وی با اشاره به اینکه تمامی منابع آبی استان زیرزمینی است گفت: با وجود اینکه مجوز بهره برداری از چاه های زیرزمینی 8 هزار و 400 لیتر در ثانیه است اما با تمام تلاش خود توانستیم تا 3 هزار و 900 لیتر در ثانیه از زیرزمینی استفاده کنیم. منابع آب.. یعنی ایجاد مشکل جدی در بحث آب های زیرزمینی.

قزوین با اشاره به بحث تامین آب به مهرگان، مدیرعامل شرکت آب گفت: در حال حاضر 30 هزار خانوار در این شهرک زندگی می کنند و در دولت سیزدهم 20 هزار خانوار دیگر ساخته می شود که 50 هزار خانوار نیازمند تامین آب شرب هستند.

شهر مهرگان نیاز به تامین آب دارد

این مسئول ادامه داد: امیدوارم اقدامات لازم برای هدایت آب به این شهرک انجام شود زیرا کمتر از یک سال دیگر این شهرک 20 هزار نفر جمعیت خواهد داشت.

بیروندی با اشاره به نابسامانی آب در گذشته گفت: TDS آب بالای 1000 بود که اکنون به دلیل بهره برداری از تصفیه خانه آب گوارا با TDS زیر 600 در دسترس عموم است.

این مسئول در پایان گفت: همه مسئولان برای آبرسانی به آبیک زحمت کشیدند و جا دارد از پیگیری های مردم صبور و اصحاب رسانه تشکر کنم.

یدالله ملکی همچنین به مطالعات آب شرب استان در دهه 80 و 90 اشاره کرد و اظهار داشت: اگرچه این مطالعات به دلیل تامین آب شرب استان از زیرزمینی انجام شد، اما متاسفانه در بودجه های مختلف لحاظ نشد. دلایل

وی افزود: در سال 1395 اعتباری برای این پروژه در نظر گرفته شد اما 30 درصد از این اعتبار توسط دولت و 70 درصد توسط بخش خصوصی تامین شد.

تامین مالی پروژه آبیک از محل اعتبار یارانه ای

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین با بیان اینکه عملیات اصلی این پروژه از 99 روز گذشته و از ابتدای سال 1400 آغاز شده است، اظهار داشت: این پروژه در سال 1380 آغاز شد. اعتبارات یارانه به موقع فعال و استفاده می شود.

این مسئول بیان کرد: پروژه انتقال آب سد طالقان به آبیک به طول 9.5 کیلومتر، دارای سه دهانه، دو پل، جداکننده آب، 200 قطعه شیر و اتصالات، 60 سازه هیدرولیکی و تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا است.

وی در پایان گفت: آب این طرح برای اولین بار در شب تاسوعای حسینی امسال به دست مردم بزرگ شهرستان آبیک رسید و از همه کسانی که در این طرح شرکت کردند تشکر می کنم.

انتهای پیام/