تل آویو برای جلوگیری از حمله پهپادهای حزب الله به اروپا می رسد


بر اساس گزارش این رسانه صهیونیستی، دلیل تل آویو برای این درخواست این بود که این حملات بر تامین انرژی اروپا تاثیر می گذارد.

مدتی است که اروپا برای جایگزینی واردات گاز از روسیه با رژیم صهیونیستی، قطر و جمهوری آذربایجان تماس گرفته است.

حزب الله لبنان شنبه شب گذشته سه پهپاد به منطقه مورد مناقشه رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه فرستاد.

مقاومت اسلامی لبنان این عملیات را موفقیت آمیز دانست و اعلام کرد که ماموریت مورد نیاز این پهپادها و پیام به نحو شایسته و مناسبی انجام شد. [ارسال این پهپادها به رژیم صهیونیستی] توزیع شده است

این پهپادها توسط دو گروه شهید جمیل ثقف و مهدی یاگی ارسال شده است.

پهپادهای حزب الله در حال گشت زنی در میدان گازی کاریش هستند و رسانه های صهیونیستی شنبه شب اعلام کردند که ارتش این رژیم سه پهپاد حزب الله را که به سمت سکوی گازی کاریش در حال حرکت بودند، رهگیری کردند.

ارتش اسرائیل شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز سه پهپاد دشمن را که از لبنان می‌آمدند و بر فراز آب‌های اسرائیل به حریم هوایی ما رسیدند، رهگیری کردیم.

اختلاف بین رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر مرزهای دریایی، اکتشاف انرژی در شرق دریای مدیترانه را مسدود کرده و خطر تشدید تنش بین دو طرف را به دنبال دارد.

مذاکرات غیرمستقیم لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مرزها و منابع دریایی با میانجیگری عاموس حجتیان نماینده آمریکا ادامه دارد.

هوخشتاین در 24 ژوئن پس از ورود یک کشتی حفاری به آب های لبنان وارد بیروت شد و با مقامات لبنانی صحبت کرد و از آنها خواست میانجیگری کنند و مذاکرات با رژیم صهیونیستی را از سر بگیرند.

میدان نفتی کاریش در خط مرزی شماره 29 قرار دارد که لبنانی ها آن را مرز دریایی این کشور می دانند و اقدامات یکجانبه رژیم صهیونیستی در این منطقه را تجاوزکارانه، اشغالگری و غیرقانونی می دانند.

در اکتبر 2020، مذاکرات غیرمستقیم بین لبنان و رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزهای دریایی با میانجیگری ایالات متحده در اکتبر 2020 پس از نزدیک به دو سال مذاکره بین ایالات متحده و لبنان آغاز شد.

پرونده مذاکرات غیرمستقیم در لبنان بر عهده «نبی بری» رئیس پارلمان این کشور بود. این گفتگوها در ماه مه 2021، پس از آن که لبنان طرح های جدیدی را برای ایجاد حق خود بر مرز آبی پیشنهاد کرد، به حالت تعلیق درآمد.

چندی پیش شرکت یونانی «انرجین» مجوز اکتشاف گاز در میدان «کاریش» واقع در منطقه مورد مناقشه را از تل آویو دریافت کرد و در این مورد رژیم صهیونیستی از ورود کشتی حفاری به این منطقه جلوگیری کرد. برای آغاز اکتشاف اولین چاه گاز خود آماده شود. این امر با واکنش و هشدار شدید طرف های لبنانی مواجه شد.

بر اساس گزارش ها، این شناور برای استخراج گاز طبیعی مایع وارد میدان گازی کاریش شده و از خط 29 عبور کرده و از خط 23 در منطقه مورد مناقشه با لبنان 5 کیلومتر فاصله داشته است.

در مذاکرات قبلی، لبنان بر حق خود برای گسترش دسترسی به آبهای مدیترانه در جنوب تاکید کرد و این دسترسی را از 860 کیلومتر مربع به 2300 کیلومتر مربع افزایش داد.

رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان لبنان در ۲۴ ژوئن سال جاری در نشست میانجی‌گری آمریکایی‌ها درباره مرزهای دریایی بر غیرقانونی بودن اقدامات رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

میشل عون رئیس جمهور لبنان در حضور سفیر آمریکا بر حقوق حاکمیتی و منابع طبیعی لبنان در دریا تاکید کرد.

تحقیقات شرکت های بین المللی نشان می دهد که میادین گاز و نفت کشف شده 15 سال پیش در سواحل لبنان حاوی مقادیر زیادی گاز طبیعی و نفت هستند و برخی از این میادین بین آنها مشترک است. لبنان و فلسطین.