تلفات زمین لرزه در افغانستان به 1500 نفر و مجروح شدن بیش از 2000 نفر رسید.


بر اساس این گزارش، سخنگوی طالبان می گوید که تلفات زمین لرزه چهارشنبه در افغانستان به 1500 نفر و بیش از 2000 زخمی رسیده است.

وی گفت: دسترسی به مناطق زلزله زده بسیار سخت است و به تجهیزات ویژه نیاز است. در همین حال، سخنگوی طالبان گفت که تمام کمک های ارائه شده از سوی این کشورها یک وعده بوده و عملی نشده است.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 ریشتر بامداد چهارشنبه بخش هایی از جنوب شرق افغانستان را لرزاند. مرکز زمین لرزه زیر کف اقیانوس آرام گزارش شده است، اما هیچ هشدار سونامی صادر نشده است.

ملا هبت الله رهبر طالبان از جامعه جهانی و سازمان های بشردوستانه خواسته است که در پی وقوع این زمین لرزه به مردم کشور کمک کنند.

بلال کریمی، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای در توییتر خود نوشت: از جامعه جهانی، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های بشردوستانه می‌خواهیم تا سهم خود را برای کمک به مردم افغانستان و کمک به قربانیان این فاجعه انجام دهند.

منابع خبری افغانستان گزارش دادند که مقامات طالبان صبح چهارشنبه در مورد زمین لرزه در استان های مختلف کشور نشست اضطراری برگزار کردند. این نشست به ریاست ملا حسن آخوند نخست وزیر طالبان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری طلوع افغانستان، جبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که هدف از این نشست کمک به زلزله زدگان در برخی ولایات این کشور است.

در همین حال، بلال کریمی، سخنگوی دیگر طالبان نیز به ان بی سی نیوز گفت که صدها افغان در زلزله اخیر زخمی شده اند.