تلاطم بازار روغن متأثر از تحولات جهانی/ عرضه ماکارونی با قیمت جدید آردساعت: 15:36
منتشر شده در مورخ: 1401/02/15
شناسه خبر: 1836586

پرنیان با اعلام خبر عرضه ماکارونی با قیمت جدید آرد، گفت: قیمت ها کنترل می‌شوند، اما در دنیا یک عده عواملی وجود دارد که به کشور ما ارتباطی ندارد و تحولات جهانی است.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صابر پرنیان، در گفت‌وگو با تبریزبیدار در خصوص علت کمبود ماکارونی اظهار داشت: افزایش قیمت آرد صنف و صنعت و همچنین تعطیلات چند روزه باعث تلاطم قیمت ها شده است. ماکارونی تا چند روز آتی به حد کافی در فروشگاه ها با قیمت جدید تامین خواهد شد.


کمبود روغن رفع می شود


وی در خصوص کمبود روغن خوراکی در فروشگاه ها نیز گفت: قیمت روغن فعلا افزایش نیافته و با پیگیری صورت گرفته از وزارت صمت و دیگر متولیان، قول داده اند که تا چهار پنج روز آینده کمبود روغن رفع شود.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: دلیلی برای کمبود روغن وجود ندارد اما قیمت روغن متاثر از جنگ اوکراین و روسیه است چرا که ۳۰ درصد دانه های روغنی در دنیا در این دو کشور تولید می‌شود و در دنیا با افزایش تقاضا برای روغن وکمبود تولید مواجه هستیم.


پرنیان تصریح کرد: در این شرایط هم در بازار استرس ایجاد شده و هم میل به قاچاق افزایش یافته است چون قیمت در کشورهای اطراف به شدت افزایش یافته است.


وی در پاسخ به سوال دیگر تبریزبیدار مبنی بر اینکه چرا قیمت ها کنترل نمی‌شود، گفت: قیمت ها کنترل می‌شوند، اما در دنیا یک عده عواملی وجود دارد که به کشور ما ارتباطی ندارد و تحولات جهانی است.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه‌ داد: در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا قیمت مواد غذایی به خصوص مواد غذایی مرتبط با روغن، شکر و آرد افزایش یافته است چون در دو کشور تامین کننده این مواد جنگ افتاده است.


قاچاق و رواج بازارهای غیررسمی با افزایش قیمت جهانی


پرنیان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت، جهانی است، افزود: وقتی قیمت این مواد در کشور‌های اطراف چند برابر قیمت داخلی است، به سمت قاچاق و بازارهای غیررسمی سوق داده می شود و قاچاق نیز طوری است که نمی شود جلوی آن را به صورت فیزیکی گرفت و سخت است.


وی با تاکید براینکه ما در تداوم تولید ماکارونی مشکلی نداریم اظهار داشت: گندم ۲۶۰۰ تومانی به گندم حدودا ۱۲۰۰۰ تومانی تبدیل شده است. پایه اصلی ماکارونی نیز آرد است. اما بیشتر تحولات جهانی در افزایش قیمت و تلاطم بازار به خصوص در موادغذایی تأثیر دارد.


انتهای پیام/

رژیم لاغری سریع