تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مسائل می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید

آنها غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده را که بر هضم غذا تأثیر می گذارند ، تخریب یا آسیب می رسانند

از دست دادن یا آسیب به دریچه هایی که غذا در آن وارد معده می شود (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

اختلالات خوردن می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده اختلال ایجاد کنند که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه انرژی سریعتر مصرف می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

معده یا روده باریک باقی مانده ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی را از غذا جذب کند ، که به نوبه خود بستگی به نوع عمل جراحی و میزان برداشتن معده دارد.

حفظ وزن در این مورد بسیار مهم است ، حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و کنترل اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی هایی که پروتئین و کالری بیشتری دارند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوطی از گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پروتئینی (مانند شیک ، نوشیدنی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، در طول وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پر پروتئین استفاده کنید.

خودتان را با انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و میان وعده های سریع و آسان آماده کنید که وقتی آنجا هستید ، بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا نوشیدنی شیر ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شود ، تیم پزشکی ممکن است از لوله تغذیه استفاده کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. پس از نصب لوله ، می توانید از طریق آن مکمل های غذایی مایع (تغذیه روده) بدهید. وقتی خوردن یا نوشیدن سخت است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن خود را کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون در نظر گرفتن عمل جراحی انجام شود یا خیر. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده ، دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش بقیه معده یا بدن برای سازگاری با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده می تواند بسیار آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی یا میان وعده های کوچکتر بخورید. این معمولاً راحت تر از خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات در طول غذا ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. بین وعده های غذایی مایعات پر کالری یا غنی از پروتئین بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا احساس سیری بیشتری نسبت به سایر غذاها دارند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن Armoni

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید