تغذیه ورزشکار تکواندو

ورزشکاران تکواندو برای رقابت در یک دسته وزنی که کمتر از وزن طبیعی خود هستند، صرفاً به این دلیل که مزیت بیشتری برای آنها ایجاد می کند، رقابت می کنند. آنها اندام تحتانی بلندتری دارند که به آنها شانس بیشتری برای ضربه زدن و ضربه زدن به حریف می دهد و در نتیجه امتیاز کسب می کنند. همچنین به دلیل وزن سبک تر، حرکت آنها را سریعتر می کند. با این حال، ورزشکاران خاصی وجود دارند که تنها برای دستیابی به کاهش وزن سریع، اقدامات شدیدی را انجام می دهند.

کاهش سریع وزن از طریق محدودیت مایعات، محرومیت شدید از غذا، ورزش زیاد، استفاده از ملین ها و دیورتیک ها و حتی استفاده منظم از سونا بیش از آنکه مفید باشد برای بدن ورزشکاران تکواندو ضرر دارد. لازم است که ورزشکاران قبل از مسابقات خود آماده باشند تا بتوانند بلوک ها، ضربات و ضربات خود را به درستی اجرا کنند.

اینها به حداکثر پتانسیل تغذیه ای نیاز دارند که تنها از طریق ترکیب صحیح غذا و تمرین به دست می آید. هرگز عاقلانه نیست که از خوردن غذاهای غنی از کربوهیدرات های مغذی مانند ماکارونی، غلات کامل، برنج، میوه ها و سبزیجات خودداری کنید. مصرف غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ، لوبیا و حبوبات حاوی مواد مغذی حیاتی است که به بدن در ترمیم عضلات و استخوان های شکسته کمک می کند. آنچه که باید به جای رژیم کاهش وزن شدید برای این تکواندوکاران انجام شود، شناسایی دسته بندی گروه وزنی است که قصد دارند در مرحله قبلی وارد شوند تا بتوانند با خیال راحت ماه ها قبل از مسابقات برنامه غذایی خود را برنامه ریزی کنند.

یک رژیم آموزشی بد نیست اگر و فقط اگر بتوان بر اساس آن برنامه ریزی کرد. کاهش وزن هیچ اشکالی ندارد، اما انجام این کار به صورت ناگهانی اثرات مضری برای بدن دارد. متخصصان تغذیه و بهداشت توصیه می کنند که ورزشکاران تکواندو وزنی را در حدود 2 تا 3 کیلوگرم وزن مسابقه خود حفظ کنند تا بتوانند استراتژی های تغذیه ای را که می تواند به شدت بر حرکات و هماهنگی بدن آنها تأثیر بگذارد، به حداقل برسانند. با این وجود، نکات زیر نکات مفیدی است که ورزشکاران تکواندو دوست دارند دو تا سه روز قبل از مسابقات خود رعایت کنند.

الف. از مصرف بیش از حد نمک که معمولاً از غذاهای فرآوری شده و چیپس دریافت می کنید، خودداری کنید.

ب- به جای روزه گرفتن روزهای قبل از مسابقه، بهتر است 12 تا 24 ساعت قبل از مسابقه از غذاهای کم مانده استفاده کنید. می‌توانید نان‌های سفید، جایگزین‌های غذای مایع، غلات فیبر و حتی میله‌های پاور را امتحان کنید تا بدن شما بتواند انرژی کافی برای استفاده در مسابقات داشته باشد.

ج. در طول مسابقات واقعی یا بعد از وزن کشی، بهتر است بدن خود را با نوشیدن مایعات کافی هیدراته کنید.

D. اگر احساس عصبی می کنید و خوردن یک وعده غذایی معمولی قبل از مسابقه برایتان دشوار است، اگر بتوانید یک میان وعده حاوی مایعات بخورید، فقط برای تضمین وجود مواد مغذی کافی در قسمت های مختلف بدن شما کمک خواهد کرد.

E. بعد از مسابقات، بلافاصله یک میان وعده سبک متشکل از 50 تا 100 گرم کربوهیدرات بخورید، زیرا این امر به ترمیم عضلات کمک می کند و همچنین روند بهبودی سریع تری را آغاز می کند. این مجموعه از میان وعده ها می تواند شامل دو نوار غلات، یک رول با پر یا مربای موز، سه قطعه میوه، یک کارتن ماست 200 گرمی همراه با یک نوار غلات یا یک اسموتی میوه کم چرب 250 تا 300 میلی لیتری باشد.

آخرین اخبار را در “تکواندو امروز” اولین مجله اینترنتی اختصاص داده شده به ورزش تکواندو دنبال کنید.
تکواندوی امروز