تشریح 5 ابتکار عمده وزارت بهداشت در کاهش مقاومت میکروبی


یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در این نشست اظهار داشت: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و ایجاد مقاومت میکروبی همواره یک چالش بزرگ بوده و سازمان بهداشت جهانی نیز توجه ویژه ای به این امر دارد. از همه کشورها خواست تا روی این موضوع تمرکز کنند، روی این موضوع کار کنند و آموزش های لازم را ارائه دهند.

وی بیان کرد: ابتدا باید آسیب ها و پیامدهای ایجاد این مقاومت برای بیمار، نظام سلامت و تبعات اجتماعی آن بررسی شود. تعداد زیادی از مشکلات مقاومت ضد میکروبی مربوط به دوز، مقدار آنتی بیوتیک مصرفی و فرهنگ استفاده از آن است. این مهم است که بدانیم سیاست گذاری در استفاده از آنتی بیوتیک ها در کشورهای مختلف چگونه انجام شده است. کشورهای دارای اقتصاد قوی چه سیاست هایی را برای کاهش دوز، مقدار و مقاومت میکروبی ناشی از آن به کار گرفته اند؟

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم نظارت بر مصرف برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور، یادآور شد: آنتی بیوتیک ها از نظر اثربخشی با یکدیگر تفاوت دارند و گاهی اوقات تجویز می شوند. مردم به جدول تجویز آنتی بیوتیک توجه نمی کنند و این روی بروز مقاومت آنتی بیوتیکی تاثیر می گذارد.

پناهی به پنج برنامه اصلی وزارت بهداشت برای کاهش مقاومت میکروبی اشاره کرد و گفت: باید به متخصصان و تصمیم گیران و افراد نیز آموزش های لازم داده شود و دانش و شواهد برای پیشگیری از مقاومت تقویت شود. کاهش احتمال عفونت از طریق اقدامات پیشگیرانه که بر مقدار و کمیت آنتی بیوتیک های مورد نیاز تأثیر می گذارد. بهبود استفاده از ضد میکروبی ها در پزشکی و دامپزشکی و همچنین توسعه فناوری های جدید برای کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی مهم است.

وی تصریح می کند: جهان و کشورها در موقعیتی قرار دارند که سیستمی پویا از نظارت مستمر بر پیامدهای نسخه بر بهبود بیماری، بررسی رفتار نسخه نویسی، نمایش مستمر تجربیات موفق، صرفه جویی در هزینه ها و تقویت مشارکت های بین المللی دارند.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: توصیه می شود به صورت دوره ای آنتی بیوتیک های مصرف شده بیش از حد را از چرخه حذف کرده و پس از مدتی دوباره به آنها برگردیم تا در این زمینه کنترل داشته باشیم.

پناهی خاطرنشان کرد: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت معتقد است هر آنچه در این بخش هزینه می‌شود سرمایه‌گذاری است، بنابراین از طرح‌های کلان پیشگیرانه حمایت کنید و آمادگی لازم را برای حمایت‌های کلان نوآورانه داشته باشید. این شرکت قصد دارد ترکیبات جدیدی را برای کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی معرفی کند.

در پایان این وبینار، بسته سیاستی و حمایتی کاهش مقاومت میکروبی تهیه، جمع بندی و با تایید حاضرین در جلسه ابلاغ شد.