تحریک الکتروتراپی جمجمه: مقایسه فن آوری های تجاری موجود

علیرغم جست و جوی نسبتاً جامع متون و اینترنت، اطلاعات کمی در مقایسه دستگاه های محرک الکتروتراپی جمجمه (CES) با یکدیگر از نظر مکانیسم عمل یا اثربخشی وجود دارد. در حالی که دستگاه‌های الکتروتراپی جمجمه ممکن است شکل موج‌های متفاوتی داشته باشند، اما به نظر می‌رسد همه آنها به دلایل علمی هنوز نامشخص مزایای مشابهی دارند.

تحریک الکتروتراپی جمجمه (CES) اساساً شامل اعمال جریان بسیار کم است که معمولاً با فرکانس 0.5 تا 500 هرتز به شقیقه‌ها، فرآیندهای ماستوئید یا لاله گوش ارسال می‌شود. تصور می شود که سیستم های انتقال دهنده عصبی در مغز از جمله سیستم سروتونرژیک را تعدیل می کند. چند دستگاه در بازار وجود دارد که FDA اجازه می دهد آنها را برای درمان اضطراب، افسردگی و بی خوابی تبلیغ کند. تأیید FDA اساساً ثانویه نسبت به بند «پدربزرگ» بود که به آنها اجازه می داد بر اساس شواهدی از کارآیی وارد شوند، زیرا مقررات برای دستگاه های جدیدتر (و تأیید داروها) سخت تر می شد. دستگاه های CES در ایالات متحده نیاز به نسخه دارند. در حالی که برخی افراد فواید آن را احساس می کنند، معمولاً دستگاه ها باید حدود 20 تا 40 دقیقه در روز، حداقل چند بار در هفته، برای حدود یک ماه استفاده شوند تا واقعاً اثربخشی را درک کنند.

در حالی که الکتروتراپی جمجمه سالهاست که وجود داشته است و چندین دستگاه دارای “تایید FDA” هستند، تفاوت قابل توجهی بین فرکانس های عملیاتی، چرخه های کاری و در نتیجه شکل موج در بین دستگاه های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، محرک فیشر والاس دارای یک حامل موج مربعی 15000 هرتز است که در فرکانس های 15 هرتز و 500 هرتز مدوله شده است. Alpha-Stim SCS در 0.5 هرتز مدوله شده است و CES Ultra در 100 هرتز کار می کند. علاوه بر این چندین دستگاه وجود دارند که تاییدیه FDA را ندارند یا به دنبال تاییدیه FDA نبوده اند، مانند Sota Bio-Tuner که به طور مشابه به ناحیه ماستوئید متصل می شود یا مانند دستگاه های CES به لاله های گوش متصل می شود و 6 حالت خروجی مختلف را با پایه ارائه می کند. فرکانس 1000 هرتز، پالس مدوله شده در 111.11 هرتز، اما همچنین با گزینه هایی برای مدوله شدن بیشتر در 0.5 هرتز یا 7.83 هرتز. Bio-Tuner توان خروجی بیشتری نسبت به برخی از واحدهای مورد تایید FDA دارد و اگر طیف فرکانس فوریه آنالیز شود، در واقع از نظر توان و فرکانس با دستگاه های مورد تایید FDA همپوشانی دارد.

تحقیقاتی که در مورد اثربخشی CES دیده‌ام نسبتاً خوب است و تجربه بالینی من نیز خوب بوده است (من همچنین نتایج خوبی با Bio-Tuner دیده‌ام). الکتروتراپی جمجمه ای نسبتاً بی خطر به نظر می رسد، با این حال CES ممکن است در صورت داشتن ضربان ساز، باردار بودن یا اختلال تشنج منع مصرف داشته باشد. همچنین ممکن است باعث سرگیجه و حالت تهوع در میان سایر عوارض جانبی شود، اما به طور کلی به خوبی تحمل می شود.

به نظر می‌رسد که دستگاه‌های مورد تأیید FDA همگی شواهد علمی کافی برای حمایت از ادعای آنها در مورد اثربخشی برای اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی دارند. این به خوبی در ادبیات و همچنین از طریق پیوندهای موجود در وب سایت هایی که دستگاه های مربوطه را به فروش می رسانند، مستند شده است.

از آنجایی که دستگاه‌هایی مانند Bio-Tuner مورد تایید FDA نیستند، مانند مکمل‌های غذایی نمی‌توان آن‌ها را به بازار عرضه کرد تا ادعا کنند که برای درمان یا درمان هر بیماری طراحی شده‌اند. با این حال می توان آنها را برای سلامتی، سلامتی، رفاه و آرامش توصیف کرد. و در واقع، در حالی که شواهد زیادی در مورد مزایای Bio-Tuner و سایر دستگاه‌های مشابه وجود دارد، تنها تحقیقات علمی محدودی از آن برای آن دستگاه‌های خاص پشتیبانی می‌کند.

بنابراین، با وجود جستجوی نسبتاً جامع در ادبیات و اینترنت، اطلاعات کمی در مورد دلیل منطقی اینکه چرا هر یک از این دستگاه‌ها باید متفاوت از یکدیگر در هر فرکانس کار کنند وجود دارد، در حالی که محققان ممکن است حدس بزنند که مکانیسم مشابهی وجود دارد. عمل، علیرغم شکل موج های متفاوت. با این وجود، شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد اعمال جریان به هد مانند این واحدها، سودمند است.

بحث بیشتر درباره این دستگاه‌ها، مقایسه‌های آنها، از جمله هزینه‌هایشان، و پیوندهایی به وب‌سایت‌هایشان را می‌توانید در وب‌سایت من Psychiatry Alternatives پیدا کنید.

رژیم لاغری سریع