تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن مزایای قرص کیتوزان عوارض و دوز مکمل کیتوزان


مکمل های کیتوزان اغلب برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی فوق العاده ای برای رژیم های کاهش وزن (اگر در کره ذوب نشده سرخ نشوند) هستند.

س isال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست و کیتوزان به عنوان یک افزودنی از همان پوسته خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه ای برای کاهش وزن و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن و عوارض جانبی و دوز آنها را مورد بحث قرار می دهد.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مناسب تری (یعنی کیتوزان) برای مکمل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان های موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شوند.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

بیشتر مکمل های کیتوزان نقش مسدود کننده چربی را دارند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده تبدیل به ژل می شود که به آن کمک می کند. برخی ادعا می کنند که با انتقال این ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شوند.

این بدان معناست که کیتوزان با حذف چربی ها و کلسترول از بدن از جذب چربی جلوگیری می کند و بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

بنابراین ، به مصرف کنندگان روی برچسب مکمل های کیتوزان توصیه می شود قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

پس از آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نداد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آن به چربی ها وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعات که از این ادعا حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در مطالعه 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش اندکی در شاخص توده بدن و شاخص توده بدن (BMI) شد.

این نتایج یافته های یک مطالعه قدیمی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون در هر دو مطالعه مشاهده شد.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت زیادی بین نتایج آنها وجود دارد. در همین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان کمترین تأثیر را بر کاهش وزن و افزایش وزن دارد.

یک کارآزمایی بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) در کاهش وزن م moreثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول (مانند کیتوزان) م moreثرتر هستند.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

با توجه به کمیسیون ایمنی مواد غذایی ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر بالاترین دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای در مورد موثرترین دوز کیتوزان وجود ندارد. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا ، انتخاب بهتر این است که حداکثر 3 گرم در روز مصرف کنید.

در این رابطه ، بهتر است برچسب مکمل را در مورد مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده های غذایی قبل از مصرف بررسی کنید. به این ترتیب ، حد توصیه شده روزانه باید همیشه رعایت شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید لوازم جانبی را در آزمایشگاه شخص ثالث امتحان کنید. این ممکن است استانداردهای خلوص و قدرت افزودنی ها را نشان دهد.

بررسی مهر شرکتها بر روی بسته بندی محصولات نیز شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت لوازم جانبی است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، توصیه می شود که از مصرف با سایر مکمل ها خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان اغلب برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن بر رژیم کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام معرفی یک افزودنی جدید ، همیشه باید مراقب باشید. همچنین باید توجه داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان از عوارض جانبی احتمالی آن بیشتر است.

در نهایت توجه داشته باشید که اثر کاهش وزن قرص کیتوزان نامشخص است.

برای مشاهده و خرید لوازم جانبی و محصولات مراقبت در داروخانه آنلاین Oiro کلیک.

دیدگاهتان را بنویسید