بیانیه ترویکای اروپایی در خصوص واکنش ایران به قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین المللی انرژی اتمیساعت: 22:46
تاریخ انتشار: 1301/09/01
کد خبر: 1913031

تروئیکای اروپایی بیانیه مشترکی درباره واکنش ایران به قطعنامه اخیر ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش الجزیره، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بیانیه مشترکی درباره واکنش ایران به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر کردند.

در بیانیه منتشر شده در وب سایت وزارت خارجه انگلیس آمده است: دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس آخرین اقدامات مصوب آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای گسترش بیشتر برنامه هسته ای ایران را محکوم می کنند.

تروئیکای اروپایی مدعی شد: ایران با فراتر از محدودیت های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تسریع در تولید اورانیوم غنی شده و افزایش ظرفیت تولید خود در فردو و نطنز، گام های مهم دیگری در جهت لغو برجام برداشته است. تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم بسیار غنی شده (HEU) در تاسیسات زیرزمینی در تاسیسات غنی سازی فردو نگران کننده است.

در عین حال، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کردند که به رایزنی با شرکای بین المللی خود درباره بهترین راه برای مقابله با تشدید تنش هسته ای ایران ادامه خواهند داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد را با استفاده از 2 مجموعه سانتریفیوژ IR-6 موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.

در اطلاعیه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام، تهران قصد دارد تولید اورانیوم غنی شده را به میزان 5 یا 20 درصد در فردو افزایش دهد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنجشنبه گذشته بار دیگر قطعنامه‌ای خصمانه علیه کشورمان صادر کرد و ایران را به عدم همکاری کافی در خصوص حضور ذرات اورانیوم در 3 مکان اعلام‌نشده متهم کرد و تهران را بر اساس اجرای آن متهم کرد. وظایف قانونی آن است و باید بدون معطلی اقدام کند.

این مصوبه با 26 رای موافق، 2 رای مخالف و 5 رای ممتنع در این شورای 35 نفره به تصویب رسید. روسیه، آفریقای جنوبی و غیره مخالف سوء استفاده ابزاری کشورهای غربی از آژانس برای اعمال فشار حداکثری بر کشور ایران هستند. .

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگاران درباره اقدامات سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بوده ایم. با واکنش متقابل ما مواجه شد به طوری که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF6 با غنی سازی 60 درصد در فردو از سر گرفته شد.