بنت نگران برنامه هسته ای ایران است و به آن می بالد


نخست وزیر رژیم که مقصر اصلی فعالیت های غیرقانونی هسته ای جهان است، اقدام متقابل ایران را خطرناک توصیف کرد و گفت: اقدامات خصمانه ایران باید زنگ خطری برای جامعه جهانی باشد.

وی گفت: «ایران باید با عواقب جدی این اقدامات از جمله افزایش فشار و پاسخگو کردن شورای امنیت مواجه شود.

به گزارش ایرنا، سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا هفته گذشته پیش نویس قطعنامه ای را با 30 رای موافق به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و دو رای مخالف روسیه و چین ارائه کردند. ادعاهای دروغین رژیم صهیونیستی در خصوص فعالیت های هسته ای ایران و پاکستان، هند و لیبی سه ماهواره را تایید کرده اند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصویب این قطعنامه، همکاری با این سازمان را که فراتر از دفاع بود و صرفا بر اساس یکپارچگی انجام می شد، به حالت تعلیق درآورد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که در پی سیاست ساختارمند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تصویب قطعنامه ضد ایرانی، اقدامات عملی متقابلی از جمله نصب و غیرفعال کردن سانتریفیوژهای پیشرفته را انجام داده است. دوربین های امنیتی اضافی

برنامه هسته ای ایران از همان ابتدا به یک بحران غیرضروری از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت تأثیر رژیم صهیونیستی و ابزارسازی غیرمنطقی آمریکا با پیچیدگی ترویکا تبدیل شد.

جمهوری اسلامی ایران در برابر مداخله ناعادلانه شورای امنیت سازمان ملل متحد مقاومت کرده و در برابر فشارهای آمریکا و تروئیکا برای توقف غنی سازی صفر تسلیم نشده است. اما موافقت کرد که تنش ها را کاهش دهد و نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای خود را با شرکت در مذاکرات سازنده (که منجر به توافق برزام 2015 شد) کاهش دهد.

اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه 2017 (دسامبر 2016) و پس از انجام برخی اقدامات مقدماتی، در نهایت با اتخاذ مواضعی بر خلاف قوانین شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده در ماه می به صورت یکجانبه و غیرقانونی از آن خارج شد. 8 مه 1397 (8 اردیبهشت 1397) در دو مرحله تحریم های ثانویه خود را علیه ایران تمدید کرد.

در واقع خروج آمریکا بدون نقض اصل معاهده یک اقدام خودسرانه ناعادلانه است که هدف آن از بین بردن کامل سند مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

پس از ابراز تمایل دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای، ایران بار دیگر حداکثر شجاعت و بصیرت خود را با شرکت در مذاکراتی که برای پیگیری توافق هسته‌ای بود، نشان داد. اما فشار رژیم صهیونیستی و عدم تمایل واشنگتن به تصمیم گیری مانع پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات شد.