برگزاری همایش بررسی راهکارهای ارتقای رتبه علمی بین المللی پژوهشکده ژنتیکساعت: 22:55
تاریخ انتشار: 1401/03/16
کد خبر: 1844059

همایش ارتقای علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی ژنتیک در سطح بین المللی به دعوت یکی از دانشمندان و محققین برجسته در حوزه شیمی حسگر زیستی تجزیه زیستی و پژوهشگران موسسه ژنتیک برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ تحقیق راهبردها و عوامل ارتقای رتبه و جایگاه علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در عرصه بین‌المللی با حضور دکتر جواد محمدی رئیس موسسه، اعضای هیئت مدیره، دکتر محمدرضا گنجعلی از زیست شناسان برجسته بین المللی و جهانی، رئیس روابط بین الملل و همکاری های علمی موسسه، مدیران گروه های علمی پژوهشکده های بیوتکنولوژی پزشکی، کشاورزی و صنعت و محیط تحقیقاتی.
در این دیدار رئیس پژوهشکده دکتر س.س. در سال‌های اخیر (تا سال ۲۰۱۹) یکی از چهار مرکز علمی (پژوهشی) برتر خاورمیانه از نظر رتبه‌بندی بوده است.
وی گفت: موسسه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی با اساتید ممتاز و بالاترین جایگاه در منطقه، پل و نماینده رسمی ICGEB (مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی وابسته به سازمان ملل متحد) در آسیا است. ” امضای تفاهم نامه با فدراسیون توسعه TWAS انجمن های علمی بیوتکنولوژی آسیایی (FABA) و مراکز علمی و آموزشی در 33 کشور از پنج قاره، نشان دهنده موقعیت مطلوب این سازمان است. بستری بین المللی در سطح بین المللی و معرفی بیشتر توانمندی های علمی پژوهشکده، محققین، محققین و اساتید پژوهشکده باشد.
دکتر. محمدی تاکید کرد: همانند نقش سازمان تحقیقات فرانسوا در علوم کاربردی و تحقیقات و نقش موسسه ماکس پلانک در تحقیقات پایه در آلمان، این پژوهشکده نیز باید با سایر مؤسسات آموزش عالی در این زمینه برای پرورش ایده‌ها همکاری کند. تحقیقات بنیادی و پرورش ایده ها
وی همچنین ادامه داد: پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی باید با حمایت از شرکت های دانش بنیان و محصولات فناوری آنها سهم خود را در تحقق اقتصاد دانش بنیان بر عهده بگیرد.
دکتر محمدی افزود: این موسسه به دنبال دعوت از اساتید برجسته در حوزه علم و فناوری است تا جایگاه خود را در تولید ایده برای محصولات در عرصه بین المللی ارتقا دهد. اساتید و محققان با تعریف پروژه های ملی داخلی و خارجی و کار تیمی به دنبال رفع نیازهای ملی در زمینه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی هستند.
وی تاکید کرد: موسسه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی از هر حرکت علمی سنجیده ای که نیازهای ملت را در حوزه ماموریت خود و در محدوده علمی برآورده کند، استقبال و حمایت می کند.
در ادامه این همایش دکتر محمدرضا گنجعلی از اساتید برجسته و مطرح بین المللی و از پژوهشگران نمونه و با تجربه جهان که به عنوان میهمان افتخاری در این کنفرانس حضور داشت گفت: مزایای پژوهشکده در زمینه پژوهشی بین المللی روزنامه نگاری ijb که نزدیک به ده سال است در زمینه بیوتکنولوژی به چاپ مقاله می پردازد اگرچه سه پژوهشکده تخصصی و اساتید و محققین وجود دارد، اما سه مجله علمی-تخصصی وجود دارد. قابل انتشار در یک سازمان تحقیقاتی
وی با بیان اینکه با فعالیت های سازماندهی شده در حوزه بیوتکنولوژی بین المللی و حضور اساتید و پژوهشگران درجه یک در زمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی در پژوهشگاه، می تواند بیش از 10 درصد از محققین خود را الگوبرداری کند، گفت: و اساتید یکی از بین المللی ترین اساتید کشور در زمینه مقالات بیوتکنولوژی و ژنتیک شوید.
در این جلسه همچنین مقرر شد برای ارتقای سطح بین المللی پژوهشگاه ژنتیک و ارتقای فعالیت های منسجم در حوزه علم و فناوری، کمیته کاری ویژه با حضور دکتر گنجعلی تشکیل شود.

پایان پیام/