برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ || برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟


آیا می خواهید بدانید برای گرفتگی عروق چه بخورید؟ یا من نگاه می کنم تغذیه برای گرفتگی عروق بهتر است این مقاله تا انتها خوانده شود. اما به طور کلی ، تصلب شرایین یا گرفتگی عروق به دلیل تجمع پلاک یا رسوب کلسترول ، کلسیم و چربی.

گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مسدود کند زیرا شریان ها خون و مواد مغذی غنی از اکسیژن را به نقاط مختلف بدن منتقل می کنند. این تجمع تدریجی پلاک به عنوان مانعی برای جریان مواد مغذی و خون غنی از اکسیژن عمل می کند ، مانع عملکرد مناسب اندام های مختلف می شود و حتی باعث آسیب احتمالی به بدن مانند حمله قلبی می شود. بنابراین ، حفظ شریان برای حفظ قدرت ، زندگی و عملکرد قلب ضروری است. اگرچه ممکن است انسداد شریانی با افزایش سن پیشرفت کند ، اما خطر انسداد عروق در دهه 30 افزایش می یابد و در دهه 50 یا 60 به حداکثر می رسد.

انسداد عروقی با افزایش سن پیشرفت می کند ، اما نمی توان زود تشخیص داد. علائم می توانند یکبار ظاهر شوند ، به ویژه اگر انسداد در حدود 60 تا 70 درصد باشد.

با مشاوران پزشک خود به صورت آنلاین مشورت کنید

درمان خانگی برای گرفتگی عروق

اگرچه داروهای خانگی می توانند به پیشگیری یا کنترل مراحل اولیه بیماری کمک کنند ، اما نباید از آنها به عنوان جایگزین درمان استفاده شود. از آنجا که جلوگیری از کلسترول بد از رژیم غذایی شما می تواند تا حد زیادی از گرفتگی عروق جلوگیری یا کاهش دهد ، کاهش منابع غذایی که می تواند به حذف کلسترول بد کمک کند ، بسیار مهم است. داروهای طبیعی زیر به دلیل قابلیت انبساط پلاک شریانی مفید است.

به طور منظم تمرین کن.

ورزش منظم می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق ، کاهش گرفتگی عروق ، حفظ وزن سالم و جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در بدن کمک کند. پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری و طناب زدن برای تقویت عملکرد قلب و بهبود سلامت قلب و عروق. همچنین ، برخی از تمرینات قلبی عروقی را در برنامه معمول خود برای بهبود سلامت قلب و تمیز نگه داشتن عروق خود قرار دهید. برخی از تمرینات تنفس عمیق و یوگا را امتحان کنید که به کاهش علائم استرس روحی و جسمی کمک می کند ، که بر سلامت قلب و عروق تأثیر مثبت می گذارد.

برای رفع گرفتگی عروق سیر بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

سیر یکی از بهترین راه ها برای کاهش انسداد شریانی است. سیر به گشاد شدن رگ های خونی و بهبود گردش خون کمک می کند. علاوه بر این ، سیر سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. در 1 فنجان شیر ، سه حبه سیر خرد شده را اضافه کنید و بگذارید بجوشد. اجازه دهید خنک شود و روزانه قبل از خواب بنوشید. همچنین پس از مشورت با پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

زردچوبه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

زردچوبه ادویه ای است که با اکسیداسیون و التهاب در بدن مبارزه می کند. این خاصیت به عنصر جدایی ناپذیر کورکومین نسبت داده می شود که می تواند از انسداد عروق جلوگیری کرده و با کاهش سطح کلسترول بد ، قلب را سالم نگه دارد. علاوه بر این ، زردچوبه می تواند از لخته شدن پلاکت ها جلوگیری کند. در 1 لیوان شیر گرم یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی عسل اضافه کنید. این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز بنوشید. دوز توصیه شده مکمل های زردچوبه 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال ، قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

از فلفل قرمز استفاده کنید.

ترکیب ضد التهابی قوی کپسایسین با افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش التهاب در عروق ، فلفل قرمز را به یک درمان قوی برای مبارزه با پلاک های شریانی تبدیل می کند. همچنین گردش خون و خطر را بهبود می بخشد حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

آب لیمو ترش بنوشید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

لیمو منبع غنی آنتی اکسیدان – ویتامین C است. ویتامین سی این می تواند با کنترل التهاب شریانی و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به جریان خون ، به کاهش التهاب و کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند. آب یک لیمو را در 1 لیوان آب گرم با کمی عسل و پودر فلفل سیاه مخلوط کنید. این محلول را یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید. روش دیگر این است که 20 قاشق غذاخوری 1 قاشق غذاخوری پوست لیمو را در 4 فنجان آب پخته کنید. آب را تخلیه کرده و عسل را اضافه کنید. سه فنجان از این محلول را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.

چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل ترکیبات ضد التهابی را ذخیره می کند که می تواند فشار خون را کاهش داده و پلاک های شریانی را شل کند. ترکیبات زیست فعال gingerols و shogaols که با این دارو ترکیب می شوند می توانند به طور موثر کلسترول کل را کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را مسدود کرده ، از تجمع پلاک جلوگیری کرده و گرفتگی عروق خونی را کاهش دهند.

2 تا 3 فنجان چای زنجبیل در روز بنوشید. چای را با افزودن 1 قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده به 1 فنجان آب جوش آماده کنید. 5 دقیقه بجوشانید ، چای را صاف کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. از طرف دیگر ، با معده خالی ، روزانه یک قطعه کوچک زنجبیل خام بخورید یا پس از مشورت با پزشک کپسول زنجبیل مصرف کنید.

در صورت داشتن مشکلات معده یا سوزش سر دل یا مشکل در کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا از زنجبیل استفاده نکنید.

بذر شنبلیله را بجوید.

ساپونین های موجود در دانه شنبلیله می توانند با عملکرد آنتی اکسیدانی خود از اثرات LDL و چربی انباشته جلوگیری کرده و گرفتگی عروق را به طور موثری درمان کنند. علاوه بر این ، فیبر بالای دانه شنبلیله نقش مهمی در اتصال و دفع کلسترول بد دارد. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد ، دانه های خیس خورده را با آب با معده خالی بخورید. از طرف دیگر ، 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را به 1 فنجان آب اضافه کنید. 5 دقیقه بپزید ، آب را صاف کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بنوشید.

برنج مخمر قرمز بخورید.

برنج مخمر قرمز پر از تک رنگ طبیعی است که با کاهش سطح کلسترول LDL به حفظ سلامت شریان ها کمک می کند. علاوه بر این ، غلظت فیتواسترول ها ، بتا سیتوسترول ، کمپسترول ، استیگماسترول ، ایزوفلاون ها و بسیاری از مواد معدنی مفید برای سلامت قلب به مبارزه با بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. برنج مخمر قرمز را می توان مانند هر برنج سفید یا قهوه ای دیگر پخت و خورد. از طرف دیگر ، قرص برنج مخمر قرمز را در دوزهای 1200 میلی گرم دو بار در روز همراه با غذا مصرف کنید. همیشه در مورد دوز و شرایط مناسب شرایط خود با پزشک خود مشورت کنید.

دانه های کتان بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

دانه کتان حاوی مقادیر زیادی آلفا لینولنیک اسید (ALA) ، a است اسیدهای چرب امگا 3 این دانه ها به کاهش فشار خون و التهاب کمک می کند و به حفظ سلامت قلب کمک می کند زیرا شریان های سالم را از گرفتگی حفظ می کند. علاوه بر این ، فیبرهای موجود در دانه کتان به رفع گرفتگی عروق کمک می کند زیرا به کلسترول بد متصل می شوند و دفع آن را تسهیل می کنند. دانه کتان آسیاب شده را به اسموتی ها ، سوپ ها و آب میوه های خود اضافه کنید.

آب انار بنوشید.

انار سرشار از آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که رادیکال های آزاد را دفع می کند که می تواند باعث تجمع پلاک و لخته شدن خون از سیستم گردش خون در عروق محافظت می کند. علاوه بر این ، انار تولید نیتریک اکسید در خون را تحریک می کند ، شریان ها را باز نگه می دارد و فشار خون را کاهش می دهد.

شایع ترین دلایل گرفتگی عروق

تجمع پلاک دندانی ، که منجر به انسداد عروق خونی می شود ، زمانی شروع می شود که لایه داخلی شریان آسیب ببیند. تجمع پلاک دندان منجر به التهاب می شود و پلاک در ناحیه آسیب دیده برای درمان شریان ملتهب تجمع می یابد. دلایل احتمالی که می توانید در معرض گرفتگی عروق قرار بگیرید عبارتند از:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • رژیم غذایی پرچرب
 • التهاب ناشی از آرتریت یا لوپوس
 • سطوح بالای کلسترول تری گلیسیرید در خون
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن زیاد با سخت شدن شریان های شریان اصلی بدن به نام آئورت ، شریان های پا و عروق کرونر همراه است. سیگار کشیدن نقش مهمی در ترویج تشکیل پلاک دارد.

علائم و نشانه های گرفتگی عروق چیست؟

گرفتگی عروق می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • تعریق
 • درد پا
 • اضطراب
 • کمردرد
 • ضعف
 • پاهای سرد
 • کشش ماهیچه
 • درد قفسه سینه
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سریع و مداوم
 • بی حسی در یک طرف بدن
 • درد در قسمت فوقانی بدن و کمر

درمان گرفتگی عروق

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

گرفتگی عروق ممکن است برای کاهش خطر عوارض نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. پزشک شما ممکن است داروهایی برای کاهش کلسترول LDL همراه با تغییر در رژیم غذایی شما تجویز کند. این اقدامات باید بیشتر به عنوان یک راه حل تلقی شود. به طور مشابه ، انسداد شریانی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

جراحی ممکن است شامل قرار دادن یک لوله در شریان برای برداشتن پلاک در حالی که یک استنت برای حمایت از دیواره شریان و افزایش جریان خون است ، باشد. با انسداد شدید ، پزشکان ممکن است جراحی را صدا کنند بای پس قلب برای اطمینان از عبور خون از شریان مسدود شده.

توجه: انسداد طولانی مدت رگ ها در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوامل تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

راههای پیشگیری از تصلب شرایین

از آنجا که انسداد عروق در درجه اول ناشی از سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید است ، تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما می تواند از تشکیل پلاک جلوگیری کند.

 • سیگار نکش.
 • حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید.
 • برای کاهش سطح کلسترول بد وزن خود را حفظ کنید.
 • برای حفظ سلامت قلب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذاهای حاوی چربی اشباع ، نمک و شکر پرهیز کنید. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را در نظر بگیرید.

عوارض مرتبط با گرفتگی عروق

بیماری عروق کرونر می تواند موارد زیر را ایجاد کند:

 • آریتمیآریتمی این یک اختلال ریتم قلب است که به دلیل خونرسانی ناکافی به قلب ایجاد می شود.
 • بیماری عروق محیطیبیماری عروق محیطی پلاک ها در عروق بازوها و پاها ایجاد می شوند.
 • حمله قلبی حمله قلبی نتیجه جریان خون ضعیف است که می تواند به عضله قلب آسیب برساند. پارگی پلاک کلسترول می تواند باعث ایجاد لخته شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.
 • نارسایی قلبینارسایی قلبی این یک بیماری مزمن است که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون کاهش می یابد. نارسایی قلبی می تواند بدن شما را از اکسیژن و نیازهای تغذیه ای محروم کند. تنگ شدن عروق ممکن است به تدریج در طول زمان پیشرفت کند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. مدیریت گرفتگی عروق با داروها ، روش ها و درمان های خانگی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی جدی کمک کند.

آخرین کلمه

علت اصلی گرفتگی عروق ، افزایش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون است. گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مختل کرده و بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. انسداد دائمی عروق می تواند باعث آریتمی و سکته قلبی شود. مراجعه به پزشک و معاینات معمول برای تشخیص صحیح تصلب شرایین ضروری است. صرف نظر از داروها ، ورزش منظم ، درمان های خانگی و تغییرات رژیم غذایی می تواند به ایجاد پلاک در عروق شما کمک کرده و قلب شما را سالم نگه دارد.

گرفتگی عروق پا و قلب می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. حتی ممکن است چنین مشکل مادام العمر داشته باشید بیماری های قلبی عروقی به آرامی آلوده می شود. با این حال ، راه حل هایی برای پیشگیری و درمان به موقع وجود دارد.

چرا وقتی می توانید به صورت آنلاین مشورت کنید متخصصان بهداشت با بیماریهای قلبی عروقی و حتی بیماریهای مزمن در تماس باشید و از عوارض جلوگیری کنید ، وضعیت خود را جدی نگیرید. در این مورد ، به صورت تلفنی با یک متخصص مشورت کنید قلبی عروقی و حتی جراحی قلب و عروق ولی غذا ممکن است برای شما یک ضرورت باشد. علاوه بر این ، پزشک ممکن است در مورد خدمات زیر از شما کمک بخواهد:

منبع:

Clogged Arteries: Home Remedies, Causes, and Prevention

دیدگاهتان را بنویسید