برای حمایت از شرکت‌های علم‌بنیاد در ساختار حاکمیتی کشور مشکل داریم/در حوزه صنعت نیازمند راهکارهای علمی برای افزایش بهره‌وری هستیم.ساعت: 09:57
تاریخ انتشار: 1401/03/19
کد خبر: 1854626

کریمی گفت: در ساختار حاکمیتی کشور برای حمایت از شرکت‌های علم‌بنیان مشکل داریم، بیشتر حمایت‌ها معطوف به معاونت علمی ریاست‌جمهوری است، اما صندوق نوآوری از نظر ساختاری با ریاست رئیس‌جمهور است، بنابراین ما این کار را انجام نمی‌دهیم. منابع مالی و قانونی برای ارائه حمایت های لازم در مدیریت یک ساختار واحد را داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از دیور آفتاب; علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیزان و خنداب در مجلس امروز در نشست مدیران شرکت های پیشرو شرکت های علم بنیان و پیشرفته در دانشگاه اراک گفت: خیر و قطعا پیشرفت های آینده در علم ما خواهد بود. و اقتصاد قطعاً از این طریق خواهد گذشت.

کریمی با اشاره به اینکه باید ارتباط منطقی و عملی بین فعالیت های پژوهشی و نیازها و اولویت های کشور و استان داشته باشیم، گفت: متأسفانه در گذشته روند پژوهش بایگانی و به تبع آن زندانی می شد و در تحقیقات انجام می شد. و در کتابخانه ها.” و این اساساً تحقیق برای تحقیق است.

در بخش صنعت نیز بابیان اینکه برای افزایش ظرفیت تولید نیازمند راهکارهای علمی هستیم، ادامه داد: امروز کشور با کمبود شدید برق مواجه است به طوری که صنعت آلومینیوم اراک مانند برخی از استان های کشور روزانه 350 مگاوات برق مصرف می کند. ..

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: مصرف برق به ازای هر کیلوگرم آلومینیوم تولیدی کارخانه آلومینیوم اراک 15 تا 16 کیلووات بوده و اکنون در خط جدید آن به 13 تا 14 کیلووات رسیده است. یک کیلوگرم آلومینیوم در جهان بین 5 تا 6 کیلووات برق تولید می کند.

کریمی افزود: صنعت آلومینیوم در اراکو بیش از 50 سال است که فعال است، بنابراین تحقیقات ما باید در این حوزه متمرکز شود تا ظرفیت تولید و صرفه جویی عظیم در اقتصاد کشور و استان ایجاد شود.

نماینده مردم اراک، کمیزان و خنداب در مجلس با تاکید بر لزوم استفاده از روش های علمی برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی گفت: امروز سهم زیادی از محصولات کشاورزی در کشور داریم و زنجیره ای برای افزایش کیفیت و تنوع نداریم. و برای صنایع مبادله ای و صادراتی.

وی با اشاره به اینکه اگر فعالیت شرکت های دانش بنیان بر اولویت ها و نیازهای کشور و استان متمرکز شود بسیار مفید خواهد بود تصریح کرد: تهیه نقشه راه برای عملیات در استان به ایجاد هماهنگی و هماهنگی کمک می کند. .

کریمی بابیان اینکه در ساختار اداری کشور برای حمایت از شرکت های علم محور مشکل داریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: یکی از اقدامات ارزنده مجلس یازدهم تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان بود که در آن همه دستگاه های اجرایی باید با رویکرد عمل گرا و یک ابزار محوری در مسیر حرکت کنند. بسیاری از زمینه های مشخص شده در این قانون. .

وی خاطرنشان می کند: تمرکز بر محصولات بیش از یک میلیون دلاری، تعیین مضرات ناشی از عرضه این محصولات از خارج و تعیین نسبت پیشرفت کشور در واردات و فناوری این محصولات با نسبت بازارهای داخلی و صادراتی. . در قانون تحول، تولید افراد دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

پایان پیام/