باید تمام تمرکزها بر بازگشایی مرز باجگیران باشدساعت: 22:12
منتشر شده در مورخ: 1401/02/16
شناسه خبر: 1836782

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: باجگیران یکی از شهرهای قدیمی خراسان رضوی محسوب می‌شود، اما امروز سوت و کور بوده و در رخوت به سر می‌برد. در حال حاضر 3 مرز مشترک ایران با ترکمنستان بازگشایی شده و باید امروز تمام تمرکزها بر بازگشایی مرز باجگیران باشد.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور عصر امروز در نشست با مسئولان قوچان در سالن گمرک مرزی باجگیران اظهار کرد: باجگیران یکی از شهرهای قدیمی کشور محسوب می‌شود اما امروز سوت و کور بوده و در رخوت به سر می‌برد که باید پیگیری‌های جدی درزمینه ایجاد شور و نشاط و مبادله کالا صورت بگیرد.

وی افزود: بر اساس اظهارات سفیر ایران، کشور ترکمنستان سختگیری ویژه‌ای در مرزهای خود با همسایگانش دارد و کرونا موجب بسته شدن این مرزها شد تا از ورود ویروس جلوگیری شود. حتی این کشور برای ورود اتباع خود و دیپلمات ها مقررات سختگیرانه ای برای کرونا اعمال کرده است.

حسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 مرز مشترک ایران با ترکمنستان بازگشایی شده و باید امروز تمام تمرکز ها بر بازگشایی مرز باجگیران باشد و بهانه ای به طرف مقابل داده نشود.

وی افزود: کشور ترکمنستان در زمینه مبادله کالا از طریق بازارچه نیز تقاضایی داشته که در گذشته صحبتهایی انجام شده و قولهایی داده شده است اما به دلیل تغییر در دولت این موضوعات پیگیری نشده است.

حسینی در ادامه گفت: معاون اقتصادی وزارت امور خارجه نیز سفری به این منطقه مرزی داشته است. تمام اهتمام وزارت خارجه کار سیاسی نیست، بلکه از این طریق به دنبال مبادله فرهنگ، اقتصاد و غیره است.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز دولت بعد از سلامت معیشت مردم را اولویت خود قرار داده و باید تلاش شود تا آسیب ها و مشکلات به وجود آمده در این منطقه مرزی از طریق وزارت راه ، امور خارجه، صمت و غیره پیگیری شود. امروز روابط مناسبی با کشورهای همسایه فراهم شده و برخلاف دولت قبل که نگاه به اروپا و چند کشور خاص داشت امروز دولت سیزدهم آغازی بر تحکیم روابط انجام داده و در حال حاضر تراز ایران در راستای مبادله کالا و صادرات مثبت ارزیابی می‌شود.

وی افزود: امروز امنیت در تمام مرزها برقرار است اما نباید مرزها خالی از سکنه شود و باید زیرساختها برای تأمین معیشت مردم در این مناطق انجام گیرد.

مرزنشینان غیورمردانه مرز را حفظ می کنند

عباسعلی صفایی سرپرست فرمانداری قوچان هم در این جلسه با بیان این که امروز مرز باجگیران به دلیل بی‌مهری‌های همسایه خود روزهای ناخوشایندی را طی می‌کند، گفت: علیرغم مشکلات اقتصادی، تعطیلی بازارچه و نبود تردد مرزی همچنان مرزنشینان غیورمردانه مرز را حفظ کرده و فعالیت خود را در زمینه عرصه تولید و امنیت غذایی انجام می‌دهند.

وی با تأکید بر این مطلب که مرز باجگیران در گذشته خدمات زیادی ارائه داده است، بیان کرد: در حال حاضر با پیگیری‌های انجام شده مراحل مقدماتی گازرسانی به این بخش صورت گرفته است که با پیمانکار اجرای خط لوله صورت می‌گیرد.

اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار گازرسانی خراسان رضوی با محوریت باجگیران

علی آذری نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که باجگیران تنها شهر بدون گاز خراسان رضوی به شمار می‌آید گفت: پس از سفر رئیس جمهور به استان، ۸۰۰ میلیارد تومان با محوریت باجگیران به منظور گازرسانی روستاهای خراسان رضوی اختصاص داده و دستورات انجام شده است.

وی گازرسانی به باجگیران را موجب اثرگذاری مثبت در توسعه مرزی دانست و خاطرنشان کرد: باید زیرساخت‌ها و امکانات در سطح شهرستان فراهم شود تا توسعه شهر و جامعه بدست آید.

انتهای پیام/