بایدن ترس نگران کننده ای از ایران نشان داده است


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ در نامه ای به دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن، دو قانونگذار کنگره آمریکا او را به ارعاب او متهم کردند و از واشنگتن خواستند که به حملات اخیر به نیروهای آمریکایی در عراق واکنش نشان دهد.

“گای راشنتلر” نماینده ایالت پنسیلوانیا و “مایکل والتز” نماینده ایالت فلوریدا در نامه ای به وزرای دفاع و امور خارجه متبوع خود از دولت آمریکا خواستند تا پاسخ دهد. ایران به منافع آمریکا در عراق حمله می کند.

اشاره این دو قانونگذار به حمله موشکی ایران به اقلیم کردستان عراق در روز دوشنبه هفته جاری بود.

راشنتلر در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: “عدم واکنش دولت بایدن برای جلوگیری از این افراط گرایی خشونت آمیز تاثیر منفی بر نیروهای نظامی، دیپلمات ها و سازمان های غیردولتی ما در منطقه می گذارد.” شرکای خود در منطقه باشند و فورا به این حملات تروریستی پاسخ دهند.»

والتز در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: دولت بایدن ترس نگران کننده ای از ایران نشان داده و امیدوار است که امتیازات بیشتر ایران را به برجام بازگرداند که این کشور نمی خواهد به آن پایبند باشد.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که به دلیل ناتوانی آمریکا در بازگشت به تعهداتش در برجام متوقف شده است. تحلیلگران می گویند فشار رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در داخل آمریکا به بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر کمک کرده است.

بایدن در سال 2021 زمانی به قدرت رسید که سیاست فشار حداکثری بر ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد شکاف در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و کارآیی سیستم تحریم ها را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا به خطر انداخته است. ، تقویت روند ضد تجاوز در ایران.

جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌ها، کسب ضمانت‌های دوام برجام و حذف ادعاهای دفاعی آژانس اتمی در مذاکرات لغو تحریم‌ها را تایید کرده و بر آن تاکید دارد که فقط برجام بازگردد. برای توافق دوجانبه، در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی روشنی برای کشور ایران به همراه دارد.