این کشور 1.8 میلیارد دلار در صنعت بیوتکنولوژی صرفه جویی می کندساعت: 20:05
تاریخ انتشار: 1401/03/30
کد خبر: 1877402

به گفته مدیر موسسه ملی بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک، تولید محصولات بیوتکنولوژی 1.8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش برنا، ظهر امروز در مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم بین المللی جمهوری اسلامی ایران و چهارمین سمپوزیوم ملی کریسپر (ویرایش ژن) در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی: از آنجایی که در حال حاضر 30 درصد از اعضای هیئت علمی ما در صنعت و جامعه مشغول هستند، این افتخار ماست که نیازهای کشور را تامین کنیم و امیدواریم این تعداد افزایش یابد.

وی افزود: سالانه 1.8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در حوزه بیوتکنولوژی داریم که قبلا توسط آمریکا و کشورهای اروپایی ایجاد می شد. ایران رتبه سوم در بخش بیوتکنولوژی آسیا و صادرات به 17 کشور جهان را دارد. رتبه اول منطقه و دوازدهمین دنیا را دارد. علاوه بر این، بیوتکنولوژی 60 درصد از صادرات محصولات مبتنی بر علم را تشکیل می دهد و در حال حاضر دارای 8 کارخانه بزرگ بیوتکنولوژی و بیش از 600 شرکت در این بخش است.

رئیس پژوهشکده ملی بیوتکنولوژی ایران با بیان اینکه ایران اولین کشور در جهان است که دارای شتاب دهنده در حوزه بیوتکنولوژی است، گفت: هزاران نفر بر روی این شتاب دهنده کار می کنند. مهاجرت در منطقه به دلیل ایجاد زیرساخت های لازم در این فناوری رو به کاهش بوده است. پژوهشکده ما پل ارتباطی بین مهندسی ژنتیک و مهندسی بیوتکنولوژی کشور و جامعه است که خدمات خود را به محققان این حوزه و سازمان ها و صنایع مرتبط ارائه می کند و آغازگر این فعالیت است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تولید و اشتغال مبتنی بر علم در پیام نوریشان خاطرنشان کرد: علف کش ها و آفت کش ها و بذرها که بسیاری از آنها مربوط به اصلاح ژنتیکی است. از سوی دیگر، بر کسی پوشیده نیست که کشورهایی مانند ایران به دلیل خشکسالی طولانی مدت با تهدید امنیت غذایی آینده روبرو هستند و تأثیر بحران‌های سیاسی مانند جنگ اوکراین و روسیه در سال جاری بر افزایش قیمت مواد غذایی و بی‌ثباتی اقتصادی، اهمیت آن را بیشتر نشان می‌دهد. تمرکز بر بیوتکنولوژی در جهان

محمودی ادامه داد: استفاده زیاد از سموم در کشاورزی علاوه بر مشکلات زیست محیطی منجر به بروز بیماری ها و موارد جدید سرطان شده است، حال و آینده از نظر نرخ رشد جمعیت.
رئیس موسسه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی گفت: روش های بسیار پیشرفته تری در دنیا نسبت به کریسپر وجود دارد. جدیدترین روش اصلاح ژنتیکی که رترون نام دارد، ژن را در زمان کمتر و به طور دقیق تر اصلاح می کند، بنابراین این فناوری راه حلی منطقی برای تولید سریع گیاهان و جانوران است و این مطالعه شاخص یک عرصه است و ما آمادگی خود را برای همکاری اعلام می کنیم. با سایر مراکز تحقیقاتی برای توسعه این روش.

محمدی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر توسعه کشاورزی در کشور افزود: متأسفانه کشاورزی ما یکی از وابسته ترین حوزه های وارداتی در کشور است و تعداد شرکت های دانش بنیان در این بخش کم و مورد نیاز است. این کشور بیشتر از کشورهایی مانند ترکیه است، اما کشوری مانند آرژانتین 23.6 میلیون هکتار زیر کشت محصولات تراریخته دارد و این محصولات را به قیمت میلیاردها دلار به ایران و سایر کشورها می فروشد. اما پس از گذشت 3 دهه از بیوتکنولوژی در کشورمان. تولید ایران در بخش تراریخته صفر است.

وی گفت: محصولات تراریخته ای که در کشورهای دیگر تولید نمی شود و واردات آن عوارض دارد اما اگر این محصولات در داخل کشور تولید شود به شدت کنترل و نظارت می شود و این می تواند حفره جدیدی در امنیت غذایی باشد. برخی از دستاوردهای محققان ایرانی در کشاورزی و تولید محصولات مقاوم در برابر تنش های بیولوژیکی و غیر بیولوژیکی. این محصولات دستکاری شده ژنتیکی ما را از وابستگی رها می کند اما در کشور این فناوری اغراق آمیز است و کشاورزان و محققین تکلیف خود را نمی دانند و در این بین فقط واردکنندگان منتفع شده اند. تفاهم ها و اختلافات از طریق جلسات حل می شود.

محمدی خاطرنشان می کند: کشورهای بزرگ صنعتی با توجه به خشکسالی و افزایش جمعیت برنامه هایی برای توسعه این روش ها تدوین کرده اند. این کشورها از روش های سنتی تامین غذا فاصله گرفته و از بیوتکنولوژی برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی استفاده می کنند. این فناوری کاربردهای زیادی در پزشکی و در درمان بیماری ها دارد. ایران یکی از کشورهای پیشرو در غرب آسیا از نظر زیرساخت های تولید داروی انسانی است که ایران را به یکی از 10 کشور برتر جهان و پیشرو در زمینه تولید بیوتکنولوژی تبدیل کرده و در حال حاضر 28 گونه تولید می کند. داروهای بیوتکنولوژی در کشور

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشور گفت: تقویت حوزه بیوتکنولوژی موجب صرفه جویی در ارز و کاهش هجوم سلبریتی ها می شود. در دنیای امروزی فرآورده های بیولوژیکی دارویی به دلیل موقعیت مکانی که دارد از ارزش افزوده زیادی برخوردار است به طوری که در سال 2013 ارزش بازار جهانی محصولات بیولوژیکی مانند واکسن ها و محصولات حاصل از پلاسما و محصولات نوترکیب از مرز 220 میلیارد دلار گذشت و این میزان 360 میلیارد دلار در سال بود و پیش بینی می شود تا سال 2030 به 720 میلیارد دلار برسد. بایر در صنعت بیوتکنولوژی دارویی، تسهیل فرآیندهای صدور مجوز و صادرات محصولات بیولوژیکی، تامین مواد اولیه شرکت‌های دارویی، و ترویج و حمایت از شرکت‌های مبتنی بر علم در تولید محصولات دارویی، با ایران رقابت می‌کند. شرکت های بزرگ داروسازی در چند سال آینده

محمدی افزود: فرآیند زمان بر ثبت شرکت ها و بروکراسی های اداری باید با تسهیل در تامین منابع مالی و جلوگیری از واردات محصولات مشابه و برخی مسائل از جمله قاچاق، حمایت همه جانبه از شرکت های علم محور را فراهم کند.

پایان پیام/