ایران مداخله غرب در قتل مهسا امینی را رد کرده استساعت: 23:55
تاریخ انتشار: ۱۳۰۱/۰۶/۲۹
کد خبر: 1898675

مهسا امینی، سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن برخورد مداخله جویانه غرب در قبال مرگ، به این کشورها توصیه کرد از فرصت طلبی و استفاده ابزاری از گروه حقوق بشری پرهیز کنند و از تلاش های بیهوده برای فتنه انگیزی در سایر کشورها دست بردارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه 8 شهریورماه) در واکنش به برخورد مداخله جویانه برخی مقامات آمریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور در قتل عام خانم مهسا امینی ضمن تسلیت به والدین و اعضای خانواده مرحوم و تسلیت این حادثه ناگوار، خارجی با محکومیت این حادثه به این کشورها توصیه کرد که از فرصت طلبی و حقوق بشر به عنوان ابزار استفاده نکنند.

لازم به ذکر است که پس از درگذشت مهسا امینی، مقامات سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و آمریکا جوزپ بورل اظهارات مداخله جویانه ای را مطرح کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این مداخلات با بیان اینکه کشورهایی که به خاطر سابقه طولانی جنگ و خشونت در جهان شناخته شده اند، صلاحیت و مشروعیت آموزش حقوق بشر به دیگران را ندارند، اظهار کرد: دولت آمریکا به سیاست خود در زمینه حقوق بشر ادامه خواهد داد. فشار حداکثری و تروریسم مالی او نمی تواند با ادعاها و اتخاذ مواضع متقلبانه خود را حامی مردم ایران معرفی کند.

کنعانی با تاکید بر اینکه حقوق بشر بر اساس باورها و ارزش های دینی و تاریخی برای جمهوری اسلامی ایران ارزش و جایگاهی ذاتی دارد، گفت: جای تاسف است که برخی کشورها با تضییع سیاسی و ابزاری حقوق بشر سعی در دوری از خطر دارند و در دست بررسی است. ، اهداف سیاسی خود را علیه دولت و ملت ایران و از این فرصت به عنوان فرصتی برای تعقیب احساسات استفاده می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دستورات لازم برای بررسی دقیق و شفاف این حادثه غم انگیز از سوی عالی ترین مقامات اجرایی، قضایی و مقننه کشور صادر شده است، تصریح کرد: سیاست دوگانه غرب تنها در جهت افشای واقعیت هاست. نفاق غرب در موضوع حقوق بشر در تمام نقاط جهان از جمله مردم مظلوم فلسطین، احزاب و آنها ادامه جنایات متفقین قطعاً چشم را می بندد.

کنعانی در نهایت به این دولت ها توصیه کرد که وضعیت حقوق بشر در کشورهای خود را بهبود بخشند و از تلاش های بیهوده برای ایجاد فتنه در کشورهای دیگر جلوگیری کنند.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پی اظهارات مداخله جویانه مقامات آمریکایی پس از درگذشت مهسا امینی، امروز (سه شنبه، 8 شهریور) در توئیتی نوشت: دستور رسیدگی به این فاجعه. مرگ مهسا (مهسا امینی) است، همانطور که رئیس جمهور فرمودند مانند دختران خودمان است که صادر شد. حقوق بشر برای ایران ارزش ذاتی دارد – برخلاف کسانی که آنها را ابزاری علیه رقبا می دانند. آمریکا به جای ریختن اشک تمساح باید به تروریسم مالی پایان دهد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز دوشنبه ۷ شهریور در نشست خبری هفتگی درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا درباره مهسا امینی گفت که اظهارات مداخله مقامات آمریکایی را قاطعانه رد می کنیم. . امور داخلی ایران. اگر دولت آمریکا به فکر کشور ایران است، باید به چندین دهه تحریم وحشیانه، خودسرانه و غیرقانونی علیه این کشور و همچنین سیاست های سرکوبگرانه خود علیه کشور پایان دهد.

کنعانی افزود: این گونه اظهارات مقامات آمریکایی در امور داخلی ایران دخالت می کند و ایران این اظهارات را بی فایده می داند و به دولتمردان آمریکا توصیه می کند به مشکلات داخلی خود و حقوق ملت آمریکا رسیدگی کنند و در امور داخلی مستقل دخالت نکنند. کشورها.