ایالات متحده هنوز هیچ اقدام واحدی علیه کره شمالی در شورای امنیت انجام نداده است


مقامات دفاعی آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کردند که کره شمالی یک موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرده است که قادر به حمل کلاهک هسته ای است که برد آن را دارد تا به هر نقطه از ایالات متحده حمله کند.

فرماندهی هند و اقیانوسیه آمریکا گفت این موشک در حدود 130 مایلی سواحل ژاپن فرود آمد و در تماس نزدیک با مقامات ژاپنی و کره جنوبی بود.

این مرکز بلافاصله آزمایش موشکی پیونگ یانگ را محکوم کرد و از کره شمالی خواست از هرگونه اقدام غیرقانونی و بی ثبات کننده بیشتر خودداری کند.

مقامات دفاعی ایالات متحده گفتند آزمایش موشکی کره شمالی تهدیدی فوری برای ایالات متحده یا متحدانش ایجاد نمی کند، اما ایالات متحده به نظارت بر اوضاع ادامه خواهد داد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: اگرچه این آزمایش بسیار نگران‌کننده است، ما آن را تهدیدی برای ایالات متحده نمی‌دانیم.


سازمان ملل: تنش ها در شبه جزیره کره در حال افزایش است

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از افزایش تنش ها در شبه جزیره کره در پی آزمایش های جدید کره شمالی در نشست شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره عدم اشاعه و وضعیت کره شمالی در روز دوشنبه به وقت محلی، به خطرات عدم تمایل این کشور به این موضوع اشاره کرد. اطلاعات قبلی در مورد امتحانات موشک او هدف قرار گرفت.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که کره شمالی فعالانه برنامه هسته ای خود را دنبال می کند.

دی کارلو تصریح کرد: تنش ها در شبه جزیره کره همچنان رو به افزایش است و دستیابی به راه حلی برای کاهش این تنش ها ممکن نیست.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح بر ضرورت وحدت شورای امنیت تاکید کرد و خواستار اتحاد همه اعضای شورا شد.

یک مقام بلندپایه سازمان ملل متحد بر تمایل سازمان ملل برای کمک به بحران پزشکی و انسانی در کره شمالی تاکید کرد و گفت کره شمالی به دسترسی بدون مانع به ارسال کمک نیاز دارد.

در پی آزمایش های موشکی کره شمالی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در 27 این ماه از پیونگ یانگ خواست از اقدامات تحریک آمیز خودداری کند و به تعهدات بین المللی پایبند باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیمای دیگر توسط کره شمالی را قویا محکوم کرد و مجددا از کره شمالی خواست فورا از هرگونه تحریک بیشتر خودداری کند.

گوترش از کره شمالی خواست تا به طور کامل به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس تمام قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت عمل کند و اقدامات فوری برای از سرگیری مذاکرات منجر به صلح پایدار و خلع سلاح کامل و قابل راستی‌آزمایی شبه جزیره کره را انجام دهد.

وزیر امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه در بیانیه ای، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد را دست نشانده آمریکا توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، آساهی شیمبون به نقل از چوی سونهوی، گوترش را به دلیل محکومیت اخیر آزمایش های موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی به اتهام تبانی با واشنگتن مورد انتقاد قرار داد و افزود: گوترش دست نشانده آمریکاست.

وزیر خارجه کره شمالی اعلام کرد که هدف اصلی سازمان ملل نشان دادن بی طرفی در رابطه با همه مسائل است. او از اینکه دبیرکل سازمان ملل متحد موضع اشتباهی را در قبال پیونگ یانگ اتخاذ کرده است ابراز تاسف کرد.

آمریکا چین و روسیه را متهم کرده است
سفیر آمریکا و نماینده سازمان ملل در واکنش به آزمایش های موشکی کره شمالی، روسیه و چین را به کمک به این کشور متهم کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، با «بی‌اعتنایی کامل» به مردم منطقه و قطعنامه‌های شورای امنیت، از تعداد بی‌سابقه آزمایش‌های موشکی کره شمالی انتقاد کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: کره شمالی در سال جاری 63 بار قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده و تلاش کرده است تا سیستم منع اشاعه هسته ای را غیرفعال کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: اگر قرار است به عنوان یک شورا پاسخ دهیم، کره شمالی باید موشک های بیشتری شلیک کند و شورای امنیت باید اظهارات دبیرکل سازمان ملل را تقویت کند.

سفیر آمریکا به اعضای شورای امنیت گفت: این دهمین بار است که بدون اقدام قابل توجهی ملاقات می کنیم. دلیل آن ساده است، دو عضو شورا که دارای حق وتو هستند به کره شمالی اجازه داده اند که جسورانه و بی پروا آزمایش های موشکی انجام دهد که جان مردم ژاپن را به خطر می اندازد و تنش ها را در منطقه افزایش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که اعضای سازمان ملل موضوع سوء استفاده از حق وتو را مطرح می کنند، این یکی از موضوعات اصلی است که در نظر دارند.

گرینفیلد خواستار محکومیت یکپارچه کره شمالی توسط تمامی 15 عضو شورای امنیت شد و تاکید کرد که ایالات متحده همچنان به سیاست دیپلماتیک متعهد است.

سفیر واشنگتن در سازمان ملل متحد از پیونگ یانگ خواست وارد دیپلماسی جدی و پایدار شود و گفت که ایالات متحده آماده است بدون پیش شرط با کره شمالی دیدار کند.


چین به دنبال پیشنهادهای منطقی از ایالات متحده است

در پی آزمایش های موشکی کره شمالی، سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد از شبه جزیره کره خواست تا از اقدامات تحریک آمیز خودداری کند و با آمریکا صادق باشد و پیشنهادات معقولی از واشنگتن ارائه دهد.

ژانگ جون، سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت درباره کره شمالی گفت که تنش در شبه جزیره کره به نفع کسی نیست.

دیپلمات ارشد چین در سازمان ملل از شورای امنیت خواست تا تمام تلاش خود را برای یک راه حل سیاسی انجام دهد.

سفیر و نماینده چین در سازمان ملل توصیه کردند که اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و از اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند.

نماینده چین در سازمان ملل متحد از ایالات متحده خواست که صمیمیت خود را نشان دهد و پیشنهادات معقول و واقع بینانه ای برای حل مسئله کره شمالی ارائه دهد که پاسخگوی نگرانی های مشروع کره شمالی باشد.

سفیر چین در سازمان ملل همچنین گفت: شورای امنیت باید نقش سازنده ای ایفا کند و محکومیت های کره شمالی را کاهش دهد.

وی گفت چین می خواهد اقدامات هماهنگی را برای پیشبرد راه حل سیاسی در شبه جزیره کره اتخاذ کند.


روسیه از آمریکا به دلیل نادیده گرفتن درخواست های کره شمالی انتقاد کرده است

در پی آزمایش های موشکی کره شمالی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد از آمریکا به دلیل بی توجهی به درخواست های این کشور انتقاد کرد.

آنا اوستیگنوا، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز در نشست شورای امنیت درباره کره شمالی گفت: روسیه متاسف است که کشورهای غربی همچنان به درخواست های کره شمالی برای توقف خصومت ها و آغاز گفتگو بی توجه هستند.

وی توضیح داد: همکاران غربی ما پیوسته درخواست های پیونگ یانگ برای توقف فعالیت های خصمانه آمریکا را نادیده گرفته اند و ما عمیقا از این موضوع متأسفیم.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: پایان فعالیت های خصمانه آمریکا فرصت هایی برای گفت وگو ایجاد می کند.

نماینده روسیه به مخالفت خود با تمام فعالیت های نظامی در داخل و اطراف شبه جزیره کره، از جمله مانورهای نظامی تحریک آمیز آمریکا و کره جنوبی برای خلع سلاح یکجانبه کره شمالی اشاره کرد.

وی ادامه داد که این تمرینات باعث دور جدیدی از آزمایش های موشکی کره شمالی شد.