اوکراین رسما دخالت در انفجار کریمه را رد کرده است


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ مشاور وزارت دفاع اوکراین در مصاحبه با الجزیره دست داشتن اوکراین در انفجار پل کریمه در تنگه کرچ را تکذیب کرد.

«سرگئی کوزان» مدعی شد که اوکراین هیچ ارتباطی با بمباران پل کریمه ندارد.

وی خاطرنشان کرد که مسکو می خواهد کی یف را به دلیل دودستگی و دودستگی در کرملین مقصر این انفجار بداند.

این اعلامیه ها در حالی منتشر شد که یک مقام ارشد اوکراینی روز شنبه در مصاحبه با نیویورک تایمز تایید کرد که کی یف پشت گزارش های روسیه مبنی بر اینکه کی یف پشت انفجار و آتش سوزی پل کریمه بوده است. نیویورک تایمز در گزارش خود نام این مرد را ذکر نکرده است.

«الکساندر موتوزیانک» نماینده وزارت دفاع اوکراین نیز در این زمینه گفت که کیف پشت حمله به پل کریمه بوده اما بیانیه رسمی از سوی ما منتشر نشده است. وی در عین حال اتهامات مسکو در مورد تروریسم دولتی علیه کی یف را به سخره گرفت.

تکذیب دخالت اوکراین در انفجار کریمه پس از آن صورت می گیرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با اشاره به حادثه عصر یکشنبه، اوکراین را به تروریسم دولتی متهم کرد.

رئیس جمهور روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که سرویس ویژه اوکراین مسئول طراحی و اجرای عملیات تروریستی انفجار پل کریمه است.

وی این سخنان را پس از دیدار با «الکساندر باستریکین» رئیس کمیته تحقیقات روسیه بیان کرد و گفت: همانطور که گزارش دادید، بدون شک این اقدام تروریستی با هدف تخریب زیرساخت های مهم غیرنظامی روسیه بوده است.

صبح روز شنبه انفجاری در پل کریمه رخ داد و بخشی از سازه آن فروریخت. ساعتی پس از انتشار خبر انفجار در پل کریمه، «کمیته ملی ضد تروریسم» روسیه اعلام کرد که یک کامیون در این پل منفجر شده و به پل کریمه خسارت وارد کرده است. به گفته این کمیته، این فرض وجود دارد که این انفجار کار نیروهای عملیات ویژه اوکراین بوده است.

پل کریمه شبه جزیره را به سرزمین اصلی روسیه متصل می کند. پس از همه پرسی سال 2014، کریمه از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.