انتقادها نسبت به عدم اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی زیاد استساعت: 12:56
تاریخ انتشار: 1401/04/01
کد خبر: 1877806

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اجرا نشدن قانون مالیات بر خانه های خالی گفت: برای حل مشکل مستاجر نیازمند قانون اجاره هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ محمدباکر خلیفه در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 10 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در بررسی دو فوریت طرح کنترل و مدیریت اجاره بهای خانه گفت: مجلس شورای اسلامی دغدغه جدی مستاجران است. در ابتدای سال نگرانی هایی مبنی بر اینکه مستاجران با تورم فعلی دست و پنجه نرم می کنند مطرح شد، به همین دلیل آنها طرحی دوجانبه را برای کنترل و تنظیم اجاره بهای خانه پیشنهاد کردند.

وی افزود: طرح ساماندهی و مدیریت اجاره بهای مسکن در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شد اما زمان زیادی برای بررسی این طرح صرف شد. از آنجایی که موضوع اجاره مسکن به موضوعی جدی و مهم در سطح جامعه تبدیل شده است، در این اجلاس نیز این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خلیفه گفت: وزارت راه و شهرسازی چهار ماده را مطرح کرده که بین سران قوا بحث و تبادل نظر شده و در نهایت یک و دو ماده به تصویب رسیده است. ماده یک مربوط به اجاره نامه های سالانه 20 و 25 درصدی و ماده 2 مربوط به قراردادهای اجاره اعم از مصوب و اعلام شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر قصد داریم دو ماده دیگر را در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بررسی کنیم تا مشکل مسکن در کشور به صورت اصولی ادامه پیدا کند.

وی افزود: همچنین اخیراً مجلس یازدهم طرح افزایش تولید مسکن به یک میلیون مسکن در سال را تصویب کرد که اقدام مهمی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره قانون مالیات بر مسکن خالی گفت: بر اساس این قانون دو میلیون خانه خالی و انباری باید وارد بازار مسکن شود اما باید به وزارت راه و شهرسازی تذکر بدهم سال تصویب. ” عمل کنید، فقط چند صد خانه بر اساس خود اظهاری به رسمیت شناخته شده و توسط صاحبان آنها مالیات گرفته می شود. وزارت راه و شهرسازی باید قانون را با قوت بیشتری اجرا کند تا تاثیر آن بر بازار مسکن را ببیند.

وی گفت: در دوران کرونا تصمیماتی برای افزایش 20 تا 25 درصدی مجوزها گرفته شد که باید در شرایط مقطعی آن را بپذیریم. و غیره نقل قول ها آیا تصمیمات گرفته شده و دقیق نیستند. مجلس باید یک قدم دیگر بردارد و قانون رانت را به طور کامل تصویب کند و آیین نامه ای در این زمینه وضع کند.

خلیف تاکید کرد: دو فوریت طرح کنترل اجاره بهای منازل را به کمیسیون عمران مجلس ارجاع می دهم تا این طرح به کمیسیون مشخص شده و وزارت راه و شهرسازی لطمه نزند. مراجع او برای اجرا. برای تصمیم گیری گیر در این راستا نباید عجله کرد تا قبل از زمستان امسال به دنبال کار پخته و کارشناسی شده و قانون اجاره را به تصویب برسانیم تا از مشکلات بعدی در منطقه جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/ ک