امکان افزایش صادرات نفت ایران با تایید آمریکا بدون توافقساعت: 15:01
تاریخ انتشار: 1401/03/16
کد خبر: 1843979

ویتول سوئیس در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که ایالات متحده می تواند بدون نیاز به توافق با ایران برای کنترل قیمت نفت، اجازه دهد نفت بیشتری از ایران وارد بازار شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ شرکت سوئیسی ویتول در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که ایالات متحده می تواند بدون دستیابی به توافق بین ایران و کشورهای اروپایی برای کنترل قیمت نفت، اجازه دهد نفت مورد تایید ایران وارد بازارهای جهانی شود.

مایک مولر، رئیس بخش آسیایی گروه ویتول گفت: «ایالات متحده ممکن است به دلیل کاهش قیمت نفت اجازه دهد این نفت وارد بازار جهانی شود.

آمریکا ماه گذشته نفت یک کشتی با پرچم ایران را در نزدیکی یونان توقیف کرد و چند روز بعد تهران دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرد. اما به گفته مولر، اقدام واشنگتن بعید است که نشانه آغاز تحریم های نفتی بیشتر آمریکا باشد.

از سوی دیگر، ایران صادرات نفت خود را در سال جاری افزایش داد و بیشتر این رشد بر روی چین متمرکز شده است. به گفته تحلیلگران انرژی، توافق هسته ای جدید بر قیمت ها در بازارهای بین المللی بین 500 هزار تا 1 میلیون بشکه در روز تأثیر خواهد گذاشت. ایران حدود 100 میلیون بشکه ذخایر نفتی دارد که می توان به سرعت آن را فروخت.

در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت نفت خام امسال بیش از 50 درصد افزایش یافته و به نزدیک به 120 دلار در هر بشکه رسیده است. اگرچه بسیاری از جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها با لغو تحریم‌های ایران مخالف هستند، بایدن برای کاهش قیمت بنزین در ایالات متحده به بیش از 4.80 دلار تحت فشار شدید قرار دارد.

Mల్లller گفت تصمیم اوپک پلاس در روز پنجشنبه برای تسریع رشد تولید بعید است تاثیر قابل توجهی داشته باشد. این امر به دلیل کاهش پیش بینی شده صادرات مسکو در پی تحریم های اعمال شده علیه این کشور به دلیل جنگ در اوکراین و مشکل در افزایش عرضه از اکثر کشورهای تولیدکننده است.

ملر افزود: در مورد جهت گیری قیمت ها اتفاق نظر وجود ندارد، برخی کارشناسان معتقدند قیمت ها به 135 تا 140 دلار در هر بشکه می رسد و برخی دیگر معتقدند تا 100 دلار کاهش می یابد.

پایان پیام/