اقدامات میراث فرهنگی پایه ای برای تخریب قزوین است


وی گفت: قصد ندارم سازمان میراث فرهنگی را زیر سوال ببرم اما با توجه به اینکه قزوین حدود 5 برابر باغ های سنتی، باغات و سازه های مدرن دارد، سوء مدیریت آثار میراثی موانع و مشکلاتی را ایجاد می کند.

شهردار قزوین با اشاره به کم آبی در دو سال اخیر گفت: سازمان باغستان در حال انجام اقداماتی برای احیای باغات است و با خرید آب قنوات به آبیاری کمک می کند و همچنین این سازمان در زمینه اطفای حریق باغات فعال است. باز کردن جاده ها و بریدن چمن».

این مسئول تاکید کرد: مابقی باغات باید در اختیار مردم قرار گیرد اما اکنون به بهانه ارث، قدرت را از مردم گرفته اند و باعث ضرر و زیان باغداران شده اند.

وی با اشاره به ممانعت از توسعه شهر باغستان گفت: اکنون با مشکلات حمل و نقل دست و پنجه نرم می کنیم و باید مسیری را از طریق باغستان ایجاد کنیم که این امر برای طرح توسعه شهری ضروری است.

سوء مدیریت موروثی باید از بین برود

صباغ با تاکید بر اینکه کار نهاد میراث فرهنگی نباید از بین برود، تصریح کرد: با وجود نگهداری و هزینه هایی که برای ایجاد راه در پاکستان انجام می شود، متاسفانه شاهد سوء مدیریت در حوزه میراث فرهنگی هستیم.

وی تصریح می کند: زمانی می توانیم هویت گذشته را حفظ کنیم که از دانش و مدیریت فنی لازم استفاده کنیم.

شهردارخزوین با اشاره به هزینه های سنگین احیای رودخانه گفت: روزانه حدود 10 هزار لیتر آب در باغستان توزیع می کنیم.

صباغ درباره لباس های فرسوده خزوین گفت: اکنون می بینیم که مردم برای گرفتن بودجه لباس های فرسوده گرفتار شده اند.

وی تاکید کرد: هر جا که نام میراث گذاشته می شود اطراف حفاظت می شود و مرمت نمی کنند یا به مالک اجازه مرمت نمی دهند در نهایت محل تبدیل به خانه معتادان می شود و باعث بروز مشکلات فرهنگی می شود. “

صباغ تصریح کرد: من حافظ باغستان، میراث و نقطه جنوبی شهر هستم و هنوز هم در آنجا زندگی می کنم اما باید کارها انجام شود زیرا جنوب شهر را تخریب کرده اند.

این مسئول افزود: تخریب موجب بی عدالتی، سوء استفاده و ناراحتی های روحی و روانی برای مردم می شود، بنابراین باید با مدیریت صحیح میراث را حفظ و احیا کنیم.

وی گفت: در کشور اولین استانی که به سازمان میراث فرهنگی کمک می کند شهرداری قزوین است و سند آن مرمت سعدالسلطنه و دولت خانه صفوی است اما سازمان میراث فرهنگی فقط باید تعامل داشته باشد. از آن بهره مند شوند.»

پروژه شهید انصاری 76 درصد پیشرفت دارد

صباغ با اشاره به پیشرفت 76 درصدی پروژه احداث خیابان انصاری شرقی گفت: این پروژه به بهانه حضور مسجد مدرسه حیدری به تعویق افتاده است.

این مسئول گفت: اطراف آخوند به خوزستان افغانستان تبدیل شد و 7600 مهاجر افغانستانی در آن اسکان یافتند.

وی ادامه داد: ما مردم را به نام هویت تاریخی جابجا می کنیم و اگر مردم از محل خود کوچ کنند در صورت عدم بازگشت، مسئول آسیب زدن به هویت آنها هستیم و نام بازآفرینی شهری را برای تخریب محله ها می گذاریم.

شهردار قزوین گفت: حریم ساختمان مشخص شود و اختیار واگذاری به مدیریت استان داده شود.

صباغ در خاتمه گفت: خوزستان شهر خوبی با مردمی اصیل، اصیل، شهید پرور و فرهیخته است که می توانند طرح های خوبی را اجرا کنند.

انتهای پیام/