افزایش حضور آمریکا در سازوکارهای امنیتی منطقه چیزی جز بی ثباتی اساسی نخواهد داشتساعت: 22:25
تاریخ انتشار: 1301/04/18
کد خبر: 1882037

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به موضوع تکمیل سامانه‌های پدافند هوایی در منطقه گفت: زمینه‌سازی برای افزایش حضور آمریکا در سازوکارهای امنیتی منطقه ناامنی، بی‌ثباتی و هر چیز دیگری را به همراه نخواهد داشت. گسترش تروریسم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) ۲۷ تیرماه در واکنش به موضوع تکمیل سامانه های پدافند هوایی منطقه، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ، کاخ سفید و اظهارات خصمانه وی علیه کشورمان، این موضوع را تحریک آمیز دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران به این اظهارات از منظر تهدیدی برای امنیت ملی و منطقه می نگرد.

به گزارش فارس، «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای گفت: واشنگتن در حال بررسی یکپارچه سازی پدافند هوایی با کشورهای خاورمیانه برای مقابله با تهدید فزاینده ایران است.

وی افزود: آمریکا بدون درک درست از واقعیت های منطقه و طرح و پیگیری چنین موضوعاتی تنها با هدف ایران هراسی و درگیری بین کشورهای منطقه نشان می دهد که چه چیزی برای آمریکا مهم است. نفس مصنوعی دادن به منافع نامشروع این کشور و رژیم صهیونیستی.

کنعانی با ابراز تعجب از جایگاه این مقام کاخ سفید به عنوان نماینده کشورهای منطقه گفت: برخلاف این اظهارات نابخردانه، ایران همواره بر گفتگو، مشارکت و همکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و منافع مشترک تمرکز دارد. کشورهای منطقه تحت تاثیر دخالت های خارجی قرار دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حاشیه امن برای صهیونیست ها گفت: تلاش برای ایجاد مشکلات امنیتی جدید در منطقه نتیجه ای جز تضعیف امنیت عمومی منطقه و تامین منافع امنیتی رژیم صهیونیستی نخواهد داشت. با فریب و ترویج ایران هراسی نمی توان رژیم ایجاد کرد

کنعانی یادآور شد: تجربه نشان داده است که انباشت سلاح عامل امنیتی نیست و برقراری امنیت مشترک منطقه ای در گرو همکاری جمعی کشورهای منطقه و حفظ و ثبات آن است و عزم خود را در این زمینه نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: ورود بیگانگان به هر فرآیند منطقه‌ای نه تنها عامل امنیت و ثبات نیست، بلکه عامل اصلی تنش‌زایی و شکاف منطقه‌ای است. بنابراین، همانطور که دو دهه حضور آمریکا در عراق و افغانستان امنیت را برای این کشورها به ارمغان نیاورد، هرگونه مبنایی برای افزایش حضور و نقش آمریکا در سازوکارهای امنیتی منطقه ای منجر به ناامنی، بی ثباتی و گسترش سلاح های هسته ای خواهد شد. تروریسم در سطح منطقه

به گزارش فارس، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفر خود به خاورمیانه تلاش خواهد کرد بر روی موضوعاتی مانند دفاع هوایی برای مقابله با ایران کار کند. (غرب آسیا) و افزود: ما به کار بر روی توانمندی های دفاعی همه جانبه ادامه می دهیم زیرا همانطور که می دانید تمام منطقه نگران ایران و توانایی های موشکی رو به رشد آنها و همچنین حمایت آنها از تروریسم در سراسر منطقه است.

وی بار دیگر تاکید کرد که بایدن در این سفر درباره ادغام دفاع هوایی در منطقه گفتگو کرد. جان کربی گفت: پس از آن بررسی، ما این ایده را داریم که همه آن دفاع هوایی را برای ایجاد پوشش موثرتری برای مقابله با تهدید فزاینده ایران، یکپارچه کنیم.

پیش از اعلام این خبر، خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع آگاه از وجود اختلافاتی در میان برخی کشورهای منطقه بر سر پیوستن ایران به ائتلاف خبر داده بود.

انتهای پیام/