افراط گرایی رسانه ای به دنبال ترویج خشونت و ناامنی در میان کشورهای مستقل استساعت: 13:33
تاریخ انتشار: 08/02/1401
کد خبر: 1905543

وزیر ارشاد گفت: امروزه بسیاری از کشورهای مستقل جهان مورد هجمه تروریسم رسانه ای قدرت های سلطه گر هستند. افراط گرایی رسانه ای آشکارا به دنبال ترویج خشونت، تفرقه و ناامنی در میان کشورهای مستقل است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه اوآنا صبح امروز دوشنبه 11 آبان ماه با سخنرانی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور علی نادری گشایش یافت. ، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و هیون جون کیم، مدیر اجرایی خبرگزاری یونهاپ.

اسماعیلی در این برنامه گفت: رسانه قدرت حفاظت از حقیقت و صداقت و همچنین ابزاری برای ایجاد دروغ و حقه بازی است. وقتی رسانه ها به قطب های قدرت و ثروت جهانی متصل می شوند، دیگر نمی توان انتظار داشت که حقیقت را بازنمایی کند. دیگر نمی توان از آن انتظار حقیقت داشت و آن را راه آزادی و سعادت انسان دانست.

وی گفت: وقتی رسانه ها از انحصار قدرتمندان و ثروتمندان جهان رها شوند، نیروی رهایی بخش خواهند بود نه ابزاری برای پیشبرد سیاست های قدرت های سلطه گر جهان. رسانه ها برای ما ملت های مستضعف و مستقل جهان وقتی همدست شیادان و دروغگویان جهان نباشند قابل اعتماد و مقبول هستند. امروزه بسیاری از کشورهای مستقل جهان مورد حمله تروریسم رسانه ای قدرت های سلطه گر قرار دارند. این تروریسم رسانه‌ای نه تنها هویت، فرهنگ و ملت‌ها را هدف قرار می‌دهد، بلکه آشکارا در تلاش برای ترویج خشونت، تفرقه و ناامنی در میان ملت‌های مستقل هستند.

وزیر ارشاد در ادامه گفت: رسانه‌هایی که آشکارا خشونت را ترویج می‌کنند، آتش اختلافات جمعی را دامن می‌زنند و نفرت و دشمنی را تبلیغ می‌کنند، حق ندارند خود را سفیران آزادی و عدالت رسانه معرفی کنند. جمهوری اسلامی ایران رسانه ها را نیرویی برای نشر حقیقت و سعادت، آزادی و برابری به همه مردم جهان می داند. جمهوری اسلامی همواره به حمایت از رسانه های مردمی حق گرایانه و آزاداندیش افتخار کرده و گسترش سواد رسانه ای در بین مردم را از سیاست های راهبردی خود قرار داده است.

اسماعیلی بیان کرد: امروز ملت بزرگ ایران که از سطح بلوغ و سواد رسانه ای در بین ملت ها برخوردار است، توانسته در برابر انواع هجمه های رسانه ای مقاومت کرده و از آزادی خود پاسداری کند. من بسیار امیدوارم که این مجمع ظرفیت کشورها را برای مقابله با جریانات یکجانبه افزایش دهد. امیدوارم کشورهای حاضر در این مجمع قدرت رسانه ای خود را افزایش دهند و به دنیای تک قطبی رسانه ای پایان دهند و امیدوارم این مجمع فرصتی برای گسترش و تبادل تجربیات حرفه ای رسانه ای در داخل و بین کشورهای عضو باشد. این مجمع که نیمی از قدرت اقتصادی جهان را در خود جای داده است، باید به عنوان بازوهای تجاری و رسانه ای در مواجهه با تحریم های اقتصادی، نقش رهبری را ایفا کند.

“OANA” مخفف The Organization of Asia-Pacific News Agencies است که در 22 دسامبر 1961 با هدف تسهیل اطلاعات بین کشورهای منطقه با حمایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد تاسیس شد. در این کنفرانس دو روزه 60 رئیس، مدیر و سردبیر ارشد از 35 کشور عضو OANA حضور داشتند.

در حال حاضر 43 خبرگزاری از 35 کشور در قاره آسیا و اقیانوسیه عضو این سازمان هستند و جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که سه خبرگزاری ایرنا، فارس و مهر در آن عضویت دارند.