افتادگی دریچه میترال و ارتباط آن با استرس


نارسایی میترال و ارتباط آن با استرس

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری دریچه میکسوماتوز است. بافت اطراف دریچه میترال و وترها به طور غیرعادی کشیده شده است به طوری که دریچه میترال همزمان با ضربان قلب خم می شود.
افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ممکن است عود نکنند (دریچه نشتی) یا محدوده شدت آنها از نشت خفیف تا دریچه بسیار نشتی باشد. البته ، اکثر مردم نشتی ندارند یا کمی نشت می کنند.

درصد کمی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شدید MVP شدید دارند که نیاز به درمان دارد. افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است و حدود سه تا پنج درصد از افراد را درگیر می کند. گزارشات نشان می دهد که زنان دو برابر مردان بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که افتادگی دریچه میترال می تواند در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان رخ دهد ، بنابراین می تواند در هر گروه سنی یا جنسیتی رخ دهد.

جابجایی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال

اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولاً یک اختلال مادام العمر است ، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی ندارند.

بنابراین وقتی افراد مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند ، ممکن است متعجب شوند. هنگامی که علائم ظاهر می شود ، ممکن است به این دلیل باشد که خون از دریچه به عقب جریان می یابد. علائم افتادگی دریچه میترال می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. همانطور که گفته شد ، این علائم خفیف هستند و شایع ترین آنها عبارتند از:

ضربان قلب رقابتی یا نامنظم (آریتمی)
سرگیجه یا سبکی سر
مشکل در تنفس یا مشکل در تنفس ، اغلب در حین فعالیت بدنی یا دراز کشیدن
• خستگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید علائم زیر را دارید ، باید با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از بیماریهای دیگر قلبی باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شوند ، بنابراین فقط مراجعه به پزشک می تواند علت علائم را مشخص کند.

• اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که ممکن است حمله قلبی باشد.

• اگر قبلا افتادگی دریچه میترال را تجربه کرده اید ، در صورت تشدید علائم ، با پزشک خود مشورت کنید.

علل افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال جریان خون بین بطنهای چپ بالا و پایین قلب را کنترل می کند.

هنگامی که قلب به درستی کار می کند ، دریچه میترال در حین پمپاژ قلب به طور کامل بسته می شود و از جریان خون به بطن فوقانی چپ (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

اما در برخی از افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ، یک یا هر دو برگچه دریچه میترال دارای بافت اضافی یا کشیدگی بیش از حد است و باعث می شود قلب هر بار که منقبض می شود مانند یک چتر به دهلیز چپ نزدیک شود. بثورات ممکن است محکم بسته نشوند.

در برخی موارد ، خون ممکن است از دریچه به عقب برگردد (کمبود دریچه میترال) اگر فقط مقدار کمی خون به دهلیز چپ نشت کند ، ممکن است مشکلی ایجاد نشود. در بالا ذکر شد که نارسایی شدید دریچه میترال می تواند علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی یا سرگیجه ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم سوفل کلیک است. وقتی پزشک با گوشی پزشکی به قلب گوش می دهد ، می تواند صدایی را بشنود که گویی برگچه ها در حال بازگشت هستند و به دنبال آن صدای دیگری در نتیجه جریان خون به داخل دهلیز ایجاد می شود.

اسامی دیگر برای توصیف افتادگی دریچه میترال عبارتند از:
• سندرم بارلو
سندرم دریچه دیسکتی
سندرم دریچه میترال
بیماری دریچه میترال در میکسوماتوز

خطر افتادگی دریچه میترال

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال قلب می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال در مردان بالای 50 سال شایع تر است. افتادگی دریچه میترال می تواند با چندین بیماری دیگر همراه باشد ، مانند:

سندرم مارفان
سندرم Ehlers-Danlos
• ناهنجاری مامایی
• دیستروفی عضلانی
بیماری گریوز
• اسکولیوز

تشخیص افتادگی دریچه میترال

از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به MVP هیچ علامتی ندارند ، ممکن است هنگام معاینه فیزیکی هنگام گوش دادن به قلب با گوشی پزشکی ، سر و صدا تشخیص داده شود. علائم شایع شامل ضربان قلب سریع (تپش قلب) ، ناراحتی در قفسه سینه و خستگی است.

پزشک ممکن است پس از گوش دادن به قلب فرد با گوشی پزشکی به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه میترال می تواند باعث ایجاد صدای خاصی به نام “کلیک” شود. اگر نارسایی میترال نیز وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است به دلیل برگشت خون ، صدای سوفل قلب را بشنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال مورد نیاز است اکوکاردیوگرام انجام دهید این نوعی سونوگرافی از قلب است.

نحوه تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر سر و صدا دارم باید چکار کنم؟

حتی در افرادی که هیچ علامتی ندارند ، در صورت تشخیص صدای پرولاپس دریچه میترال ، اکوکاردیوگرام (اکو) توصیه می شود. اکو از سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت دریچه و میزان نشت خون (به عقب) از دریچه در هنگام انقباض قلب استفاده می کند.

آزمایش دیگر ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (CMR) باشد که MRI قلبی نیز نامیده می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بنابراین درمان معمولاً ضروری نیست.

افرادی که از نارسایی شدید میترال به دلیل افتادگی دریچه میترال رنج می برند ، اغلب می توانند از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه نشتی سود ببرند. برای افرادی که به دلیل افتادگی دریچه میترال با نارسایی میترال علائم نارسایی احتقانی قلب دارند ، جراحی بهترین روش درمانی است.
اگر در اکوکاردیوگرام نارسایی میترال وجود نداشته باشد ، علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت خطرناک است. بهترین درمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• ورزش ها
• محل اقامت
تکنیک های آرام سازی و کاهش استرس
از مصرف کافئین و سایر محرک ها خودداری کنید

داروهای مسدود کننده بتا ، که داروهای کاهش ضربان قلب هستند ، ممکن است در افرادی با ضربان قلب سریع معروف به تاکی کاردی ، با افتادگی دریچه میترال مفید باشد.

MVP بندرت به یک بیماری جدی تبدیل می شود. با این حال ، در بدترین موارد ، می تواند باعث ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود ، که در نهایت می تواند زندگی را تهدید کند.

هنگامی که افتادگی دریچه میترال به حدی شدید باشد که باعث نشت قابل توجه دریچه شود ، به نام “شکست مجدد” ، می تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

زیرا هنگامی که دریچه نشت می کند ، می تواند باعث بزرگ شدن دهلیز شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند باعث مشکلات ریتم قلب شود ، مانند “فیبریلاسیون دهلیزی” ، که می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود. وقتی لخته ها از قلب به عروق یا مغز منتقل می شوند ، می توانند باعث سکته مغزی یا حمله قلبی شوند.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید