استفاده ناکافی از ظرفیت موقوفات در خراسان جنوبی بازتابی استساعت: 10:05
تاریخ انتشار: 1301/07/07
کد خبر: 1900067

وی با اشاره به اینکه مشکلات موجود در موقوفات استان به دلیل زیرساخت های ضعیف و استفاده نامناسب از منابع مالی مردم و ظرفیت موقوفات است خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تعطیلی موقوفه شوکت آباد در ایام نوروز و سیجده بدر نیاز به تفکر زیادی دارد. !

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از شرقجواد زوانت در نشست مدیرکل استان و معاونان اوقاف و امور خیریه که به مناسبت دهه وقف برگزار شد، تاکید کرد: خراسان جنوبی در این حوزه رتبه بالایی دارد. با وجود کمبود امکانات اولیه، نماد تقوا و مردمان این منطقه انقلابی است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: این موضوع فرصت مناسبی برای ارتقای مبانی دینی و اجرای بخشی از زیرساخت های استان از محل وقف است.

وی با اشاره به اینکه وقف ابزار درآمدزایی است و می تواند به توسعه استان کمک کند، گفت: ظرفیت های بالقوه فراوان این ابزار و موقوفات استان باید محقق شود اما متاسفانه از این ظرفیت ها به درستی استفاده نشده است. تا حالا.

وی ضعف زیرساخت ها و منابع مالی مردم و استفاده نادرست از ظرفیت موقوفات را از عوامل ایجاد مشکلات در حوزه اوقاف استان و به عنوان مثال تعطیلی شوکت آباد در ایام نوروز و سیجده بدر می داند. فکر کردن در مورد وقف زیاد است!

وی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت موقوفات استان بیش از هر زمان دیگری استفاده شود، بیان کرد: برای استفاده از این ظرفیت بالقوه باید در ایجاد منابع جدید تلاش کرد و در این راستا موقوفه شوکت آباد باید از این وضعیت و جنجال ها خارج شود. این اولین فرصت است. برای حل بین دستگاه ها در این زمینه.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: این مسائل وقفی باید از دی ماه امسال پیگیری شود تا پارک تاریخی آماده پذیرش مسافران نوروزی باشد.

وی مزار کاهی در شهرستان سربیشه را فرصتی طلایی برای تولید منابع دانست و گفت: باید از این فرصت استفاده کرد و هر گونه هزینه برای توسعه گردشگری در منطقه سرمایه گذاری برای درآمدزایی بیشتر است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به محدودیت منابع دولتی گفت: علاوه بر جذب منابع دولتی باید در تولید منابع مالی نیز ایده های نو داشته باشید.

زوانت در بخشی دیگر مصلی المهدی (عج) و آستانه باقریح بیرزند را پیشتازان فرهنگی پایتخت منطقه دانست و گفت: برای اجرا و توسعه این طرح های فرهنگی علاوه بر تخصیص اعتبار منطقه ای، پیگیر هستیم. این موضوع در سفر دوم رئیس جمهور مورد بحث قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آستانه باقریه بیرزند باید فازبندی و نقشه های آن به روز شود، تصریح کرد: در این پروژه کارها باید به صورت فنی و کارشناسی پیگیری شود.

به گفته وی؛ برای اجرای موفق این طرح فرهنگی نشست تخصصی با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و در مرحله بعدی با حضور خود استاندار برگزار می شود.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در تغییر کاربری برخی موقوفات برای کسب درآمد بیشتر کمک لازم را خواهیم گرفت.

زوانت ابراز کرد: مشکل کمبود نیرو در اداره کل اوقاف باید از مرکز به معاونت مدیریت و توسعه منابع ریاست جمهوری منتقل شود تا پیگیری شود و در عین حال نیروهای انتقال و مأموریت به توافق نرسند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از ثبت 29 وقف جدید از ابتدای امسال با اهداف مدرسه یاری، ساخت مسجد و مسجد، عزاداری دهه فاطمیه، اطعام، موسسات خیریه و فعالیت های فرهنگی خبر داد. . امور و غیره گفت: در حال حاضر 10210 موقوفه در استان وجود دارد.

حجت الاسلام پرویز بکشی پور افزود: بیش از 15 هزار نیت وقف ثبت شده و 96 بقعه متبرکه در خراسان جنوبی وجود دارد.

شایان ذکر است؛ در این نشست صمیمی برخی از مشکلات استان ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم برای حل آنها ارائه شد.

انتهای پیام/