استراتژی «هزار خنجر» رژیم صهیونیستی در قبال ایران شکست خورده است


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ دنی سیترینوویچ، یکی از اعضای ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک و افسر ارشد سابق اطلاعات دفاعی رژیم صهیونیستی، گفت، اسرائیل در هفته‌های اخیر حملات خود را به ایران تشدید کرده است.» به نظر می‌رسد اکنون دیگر دانشمندان و مقامات مسئول برنامه‌های موشکی و پهپاد را هدف قرار داده است. و همچنین اعضای نیروی کالای سپاه.

مخاطبان گرامی آنچه در ادامه می خوانید تنها گزیده ای از گزارش ها و مقالات ذکر شده در بالا است و مطالب و ادعاهای این گزارش صرفا جهت تحلیل سیاست ها و دیدگاه های اندیشکده ها، پژوهشگاه ها و رسانه های غربی منتشر شده است. ادعاها و القائات این مقالات مورد تایید مشرق نیست.


افزایش حملات و فعالیت های رژیم صهیونیستی به اهداف ایرانی

اندیشکده می نویسد: نفتالی بنت نخست وزیر به وعده خود مبنی بر «مرگ با هزار زخم» عمل کرد و صراحتاً حملات (از جمله ترور سرهنگ حسن سیدخدایی، یکی از نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) در 22 مه را تأیید کرد.

این حادثه در پی دیگر ترورها و خرابکاری های اخیر منتسب به اسرائیل، از جمله حملات سایبری، حمله هواپیمای بدون سرنشین در 14 فوریه، و مرگ و مرگ مشکوک یک مهندس در سایت توسعه موشکی نظامی در 24 مه رخ داد. در 4 جولای، دو نفر درگیر غنی سازی اورانیوم و ساخت پهپادها بودند.


انتقادات فزاینده در داخل کشور نسبت به اغراق های بنت در مورد ایران

این کارشناس صهیونیستی با اشاره به بزرگ نمایی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نوشت: بنت در 7 ژوئیه بر مسئولیت اسرائیل تاکید کرد و به کمیته امور خارجی و دفاعی کنست گفت: روزهای حملات مکرر تروریستی به اسرائیل شاخه های ترور ایران گذشته است. نظریه اختاپوس نفتالی بنت می گوید: «در حال شکست است… ما در همه جا و در هر زمان کار می کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.

اعضای ارشد ارتش اسرائیل از اظهارات بنت انتقاد کردند و معتقد بودند که چنین اظهاراتی تنها انگیزه ایران را برای مقابله به مثل علیه اسرائیل افزایش می دهد. او استدلال کرد که بهتر است سکوت کند.

شورای آتلانتیک در بیانیه‌ای اعلام کرد: با این حال، این پیروزی اسرائیل، دولت بایدن را متقاعد کرد که در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باقی بماند. قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریست ها تحسین اسرائیل را برانگیخته و موافقت ایران با بازگشت به توافق هسته ای 2015 را بسیار دشوار کرده است. این در راستای موضع رسمی اسرائیل علیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است – اگرچه بسیاری از مقامات سابق اسرائیل خروج آمریکا از برجام را مقصر دانسته اند.


اسرائیل نتوانسته است جلوی پیشرفت هسته ای ایران را بگیرد

دنی سیترینوویچ اظهار داشت: از منظر ناظر، به نظر می رسد که اسرائیل در ایجاد هرج و مرج و اختلاف در سلسله مراتب حکومت ایران موفق بوده است.

واقعیت برنامه هسته ای ایران در نشست 6 جولای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در وین، عمق پیشرفت ایران در منطقه را علیرغم تلاش اسرائیل برای عقب راندن آن نشان می دهد. ایران به غنی‌سازی ده‌ها کیلوگرم اورانیوم با خلوص 60 درصد، نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در تأسیسات زیرزمینی فردو و تولید فلز اورانیوم ادامه می‌دهد. تمامی این فعالیت ها بر اساس شورای امنیت سازمان ملل ممنوع است و اسرائیل به شدت با دولت دونالد ترامپ مخالفت کرده و با موفقیت لابی کرده است (اگرچه ترامپ در سال 2018 از توافق خارج شد، علی رغم اینکه ایران این توافق را نقض نکرد).

کوتاهی ایران در ارائه توضیحات در مورد اورانیوم یافت شده در سایت های نامعلوم – موضوع عملیات خفیف ضد ایران در وین در 8 ژوئیه – می تواند فشار بر تهران را افزایش دهد.


فشار حداکثری بر ایران و تردید در موفقیت سیاست اسرائیل

در این گزارش آمده است: «در پی این تحولات، اسرائیل همچنان مشکوک است و خواستار «غنی سازی صفر» است و در عین حال بر یک «طرح ثانویه» غیرواقعی تکیه می کند. ادامه تحریم‌های اقتصادی، عملیات‌های مختلف مخفیانه و تهدید به حمله با بمب به تاسیسات هسته‌ای ایران، برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف نکرد و رفتار تهران را تغییر نداد. این تردید وجود دارد که این رویکرد در آینده موفق باشد.

تئوری «فشار حداکثری» دوران ترامپ دیگر در جهانی که آماده غلبه بر کمبود نفت و تحریم ها است، کارایی ندارد. درآمد حاصل از صادرات نفت ایران تحت سیستم تحریم های کنونی این واقعیت را نشان می دهد. علاوه بر اینکه ایران از قبل در غلبه بر تحریم‌ها ماهر بوده، جنگ اوکراین «اتحاد تحریم‌ها» را گسترش داده و روسیه و چین را نیز شامل می‌شود که تلاش می‌کنند تهدیدهای آمریکا را به چالش بکشند. دولت بایدن نیز تمایلی به اعمال فشار بیشتر بر قیمت بنزین ندارد. حتی همسایگان عرب ایران در خلیج فارس از اینکه ایران را در تنگنا نگه دارند واهمه دارند و خواهان تحریم ایران نیستند. چنین نگرشی منجر به انتقاد از دولت ترامپ شده است که امارات متحده عربی برای جلوگیری از تحریم ها ناپدید شده است.

اسرائیل از نظر استراتژیک شکست خورده است

به گفته این اندیشکده آمریکایی، این تصور که «تهدید نظامی معتبر» علیه برنامه هسته ای ایران وجود دارد نیز نادرست است. آخرین باری که ایران واقعاً تهدید شد در سال 2003 بود. در این مدت ده ها هزار نیروی آمریکایی عراق را اشغال کردند و بقیه در افغانستان ماندند. از ترس اینکه تهران نفر بعدی او باشد. با توجه به سایر بحران های جدی و تمایل آمریکا به کاهش حضور نظامی خود در خاورمیانه، این نوع تهدید قابل اجرا نیست. بنابراین، در حالی که اسرائیل به دنبال دستاوردهای استراتژیک است، از نظر استراتژیک نتوانسته است به هدف خود برای جلوگیری از پیگیری برنامه هسته ای پیشرفته ایران دست یابد.


اسرائیل هنوز ذهنیت یک دهه پیش را دارد

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: اسرائیل هنوز ذهنیت یک دهه پیش را دارد و درک نمی کند که جهان تغییر کرده و به ویژه برنامه هسته ای ایران تکامل یافته است. در واقع، سیاست اسرائیل همچنان بر این ایده استوار است که ایران می‌تواند توانایی‌های هسته‌ای خود را از دست بدهد، اگرچه برنامه هسته‌ای آن مانند دهه قبل نیست. ایران توانسته است بر موانع فنی قابل توجهی به ویژه در زمینه غنی سازی و تولید سانتریفیوژ فائق آید. دانش موجود در ایران ماهیت وسیعی دارد و در ذهن دانشمندان بیشماری ریشه دارد – بسیار بیشتر از آن که بتوان حذف کرد.

بدتر از آن، حتی اگر فردا نیروگاه هسته ای به طور معجزه آسایی ناپدید شود، ایران می تواند بسته به فناوری خود ظرف چند ماه آن تاسیسات را بازسازی کند. علاوه بر این، طبق گفته اندیشکده شورای شیکاگو، برنامه هسته ای ایران از حمایت داخلی برخوردار خواهد شد و بعید است که برنامه هسته ای را ترک کند، حتی اگر فردا رهبر یا دولت آن تغییر کند.

در نهایت، استراتژی هزار خنجر اسرائیل در قالب آنچه به عنوان «جنگ بین جنگ‌ها» شناخته می‌شود، در مسائل منطقه‌ای نیز اعمال شده است. اما حملات اسرائیل به سوریه و لبنان تغییری در وضعیت ایران و تضعیف حزب الله لبنان ایجاد نکرد. اگرچه ایران از نظر جامعه جهانی یک مشکل محسوب می شود، اما این اسرائیل است که در خط مقدم مبارزه با ایران قرار گرفته و علیه ایران انتقام گرفته است.


تغییر موازنه مقاومت بین کشورها می تواند به واکنش شدیدتر تهران منجر شود

با توجه به این واقعیت ها، اسرائیل فقط یک پیروزی مرگبار بر ایران دارد. حملات اسرائیل در بهترین حالت، برنامه هسته ای ایران را به تاخیر می اندازد و در بدترین حالت، ایران را برای حرکت سریع تر تحریک می کند. اسرائیل باید محاسبات خود را بازنگری کند و راهبردی را اتخاذ کند که با وضعیت فعلی برنامه هسته‌ای ایران همخوانی داشته باشد و به آن اجازه دهد افکار عمومی اسرائیل را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد.

شورای آتلانتیک در پایان گفت: اسرائیل به دستاوردهای استراتژیک خود می افزاید، اما استراتژی آن در قبال ایران شکست خورده است. شکاف بین اظهارات مقامات ارشد اسرائیل و حقایق در سطح میدانی در حال افزایش است. قبل از اینکه خیلی دیر شود، ایران باید رویکرد متعادلی را اتخاذ کند که وضعیت برنامه هسته ای خود را در نظر بگیرد. مقامات اسرائیلی باید به خاطر داشته باشند که آوردن ایران به رینگ و تغییر موازنه دفاعی بین کشورها می تواند واکنش شدید تهران را برانگیخته و منجر به درگیری منطقه ای شود.

درباره نویسنده: دنی سیترینوویچ یکی از اعضای غیر مقیم برنامه خاورمیانه موسسه شورای آتلانتیک است. وی به مدت بیست و پنج سال به عنوان رئیس بخش ایرانی واحد تحقیق و تحلیل اطلاعات دفاعی اسرائیل و در سمت‌های مختلف در فرماندهی اطلاعات جاسوسی اسرائیل از جمله نماینده آن در ایالات متحده خدمت کرد.

پایان پیام/