استئوآرتریت (OA) – مقایسه ای از درمان گیاهی مدرن (آلوپاتیک) و آیورودا

تخریب غضروف در مفاصل به عنوان آرتروز (OA) شناخته می شود. این امر باعث ایجاد علائمی مانند درد، تورم، سفتی، محدودیت حرکتی و انحراف مفاصل و استخوان های بلند در موارد طولانی می شود. شایع ترین مفاصل آسیب دیده شامل زانوها، باسن، ستون فقرات و دست ها هستند، اگرچه سایر مفاصل نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. زنان در مقایسه با مردان بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. در حالی که پیری و چاقی شایع ترین علل باقی می مانند، OA همچنین می تواند به دلیل ضربه، خطرات شغلی و تأثیر ژنتیکی ایجاد شود.

اقدامات درمانی مدرن (آلوپاتیک) برای OA شامل استفاده از داروهای مسکن، پمادهای موضعی، فیزیوتراپی و اقدامات کاهش وزن است. به بیمارانی که درد شدید و تخریب پیشرفته مفصل دارند، ممکن است تزریق داخل مفصلی یا جراحی برای تعویض مفصل توصیه شود. فعالیت بدنی منظم جایگاه ویژه ای در مدیریت OA مزمن دارد. تمرینات مفصلی خاص به حفظ قدرت و ثبات مفاصل و ماهیچه ها و کاهش درد کمک می کند.

مسکن های مدرن و داروهای ضد التهابی در کاهش درد شدید بسیار موثر هستند. با این حال، این داروها نمی توانند از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند و دارای طیف وسیعی از عوارض جانبی جدی هستند، به همین دلیل نمی توان آنها را برای دوره های طولانی استفاده کرد. تزریق موضعی استروئیدها به طور مستقیم به مفصل آسیب دیده می تواند به طور چشمگیری درد را کاهش دهد. با این حال، اثر کوتاه مدت است، و بسیاری از بیماران در نهایت با افزایش درد مواجه می شوند. جراحی تعویض مفصل همچنین می تواند به طور چشمگیری تمام علائم بیماری را درمان کند. با این حال، هزینه عمل گران است و دامنه حرکت مفصل بعد از عمل ممکن است محدود باشد. اگرچه نادر است، اما خود جراحی ممکن است عوارض جدی داشته باشد. بیشتر ناشی از عفونت و واکنش به بیهوشی است.

درمان گیاهی آیورودا را می توان به طور موثر برای تمام مراحل OA انجام داد. داروهای گیاهی که برای حدود سه تا شش ماه استفاده می شوند، می توانند تمام علائم بیماران مبتلا به OA زودرس یا متوسط ​​را تسکین دهند. داروهای آیورودا با کاهش و درمان التهاب و تورم و معکوس کردن آسیب غضروف کار می کنند. تسکین فوری درد را می توان با تحریک موضعی مفاصل آسیب دیده با استفاده از بخار دارویی یا تکنیک های اصلاح شده طب سوزنی القا کرد.

بیماران مبتلا به استئوآرتریت که درد شدید دارند و به داروهای معمولی پاسخ نمی‌دهند، یا بیمارانی که تخریب مفصلی پیشرفته دارند معمولاً درمان جایگزینی مفصل توصیه می‌شود. اکثر بیماران به دلیل ترس، دلایل احساسی یا صرفاً به دلیل محدودیت های مالی، تمایلی به انجام این روش ندارند. داروهای گیاهی آیورودا نیز در درمان چنین بیمارانی بسیار موثر هستند. داروهای گیاهی در دوزهای بالا، که همراه با فونتشن درمانی موضعی استفاده می‌شوند، همراه با فیزیوتراپی منظم، در صورت استفاده منظم برای حدود شش تا دوازده ماه، درد و سایر علائم را تسکین می‌دهند.

اکثر چنین بیمارانی نیازی به انجام عمل جراحی تعویض مفصل ندارند و می توانند با ورزش منظم، اجتناب از فشار بیش از حد و در صورت لزوم از دوره های کوتاه درمانی استفاده کنند. آزمایش‌های خون در فواصل زمانی دوره‌ای برای سمیت کبد و کلیه ثابت کرده‌اند که درمان آیورودا حتی در دوزهای بالا و طولانی‌مدت برای چنین بیمارانی کاملاً عاری از عوارض جانبی است. تعدادی از بیمارانی که به این پروتکل‌های درمانی پاسخ رضایت‌بخشی نمی‌دهند، ممکن است نیاز به درمان تکمیلی با تنقیه دارویی داشته باشند.

بنابراین درمان گیاهی آیورودا نقش بسیار مهمی در درمان و مدیریت OA دارد. توصیه به همه بیماران مبتلا در مورد رژیم غذایی مناسب و اصلاح شیوه زندگی، هم برای بهبودی سریع و هم برای جلوگیری از عود، مهم است.