اربعین شناسنامه اسلام ناب محمدی است


1- «بیستم صفر سال 61 هجری قمری، چهل روز از وفات حسین بن علی و یارانش می گذشت، جبار بن عبدالله انصاری صحابی بزرگ رسول خدا (ص) که بینایی خود را در سنین کهنه از دست داده بود. عطیه از شیعیان مورد علاقه امیرالمؤمنین علیه السلام، شهدای ایشان با همراهی عوفی و ​​از محدثان و مفسران قرآن به زیارت مرقد مطهر سیدالشهداء و یارانش آمدند. کربلا، چند ساعت بعد کاروان کربلایی های تبعیدی نیز از سوریه بازگشتند تا با جابر و عطیه به عزاداری شهدای نینوا بپردازند (به روایتی).

بام روزگار تاریک است، تاریک است… بچه های جگرخوار هند از شدت خشم و نفرت او از اسلام، سینه حمزه عموی پیامبر را دریدند. خداوند، و جگر او را با دندان گاز گرفت، بر منبر رسول خدا (ص) نشستند و ادعای خلافت الهی کردند!… این آیه در سوره روم گویا بیانگر آن است: «شکل فساد در کوه ها و دریاهایی که دست مردم به دست آورده اند»… ذهن هیچ نوری در افق دور! … حتی تداوم زندگی در طول اعصار به نظر می رسد به همان روال بستگی دارد! سقف تاریک زمان به نظر ضخیم تر از آن است که ترک بخورد! و شب بیشتر از طلوع است! …»

به قول مرحوم سلمان هراتی «دیر بود و فردا جرأت نمی کرد بماند»!

2- هزار و چهارصد و چهل سال از آن تاریخ و روز می گذرد، بار دیگر اربین، چرخ زمان می چرخد ​​و از پیچ و خم های خطرناک می گذرد و به عصری می رسد که «عصر خمینی» نامیده می شود. با ارزش ترین نام بچه های جگرخوار هند از عرش رسول خدا به زیر کشیده شدند و ساکنان «کاخ سبز» به رنگ ریاکارانه تغییر رنگ «کاخ سفید»! آنها مستقر شدند، در یک نفس عمیق افتادند. دیگر خبری از بیگانه بودن اسلام و حضور عجیب الله در اربعین نیست.

سال هاست که اربعین فرا می رسد، ده ها میلیون نفر از ارادتمندان ما از سراسر جهان به زیارت حرم حسین بن علی (ع) می آیند و چند ده کیلومتر بین شهرهای مختلف عراق پیاده روی می کنند. کربلا و هر سال بر تعداد زائران افزوده می شود… امسال حدود 30 میلیون نفر به اربعین رفتند و… برای بازماندگان هم حساب ویژه ای شده است. راهپیمایی اربعین بزرگترین، پرتعدادترین و بی نظیرترین (و نه کمترین) حضور مردمی تاریخ از آغاز تا امروز است. اگر 100 (بالاترین رتبه) را با احتساب تعداد شرکت کنندگان به راهپیمایی اربعین بدهیم، رتبه دومین نفر بزرگ دنیا و تاریخ 90، 80، 70، 60 و… نیست. 10، 8 و حتی 7، اما در این مقایسه رتبه دومین حضور عمومی از یک یا دو فراتر نمی رود… یعنی هیچی!

3- چند سال پیش حسینی (ع) در یادداشت کاهان به مناسبت روز عاشورا ذکر کردیم:
«در بعد از ظهر آن روز شوم، ساعتی قبل از اینکه مولای مظلوم ما سرش را تسلیم کند، ندای «سلام من نظر» به گوش رسید و شیطان انگشتش را به دندان گرفت که چه بر سر فرزند رسول خدا می‌آید. (ص) از چه کسی یاری می خواهد؟از طرفی همه دوستانش خون آلود هستند و از سوی دیگر دشمنانش با شمشیرهای کشیده می ایستند تا خون او بریزند پس حسین با کی صحبت می کند؟ صحرای داغ و تب دار چه لبی انتظار دارد در صحرای منا ماجرای ذبح اسماعیل با ذبح بزرگی به پایان می رسد اما اینجا اسماعیلیان غرق در خون هستند و خبری از ذبح بزرگ نیست اینجا در کربلایی صحبت از «اسلحه مرگبار انشاالله» است.

شیطان گیج شده بود، حسین ساعتی از این دنیا باقی نمانده بود، اما همچنان صدای “جهنم ناصر ینصرنی” بر لبانش بود! پسر زهرا با کی حرف می زند؟ و از چه جامعه ای کمک می خواهد؟ اینجا کسی نیست!… شیطان نمی داند که کربلا سرزمینی است به وسعت همه زمین ها و عاشورا یک روز به اندازه همه روزها – و دزدها هم نمی دانند. کربلا آغاز سفر است و عاشورا، داستان آغاز می شود… حسین ما، اما می داند که «لشکر عسکرخمینی» در راه است و ندای «جهنم من ناصر» عصر عاشورایی اش در او طنین انداز است. گوش ها. به گوش کربلایی هایی رسید که آن روز در دوره و «عصر خمینی» به کربلا نرسیدند.

4- این روزهایی است که پسر رسول خدا عصر آن روز عاشورا را غمگین دید، در حالی که دیگران ندیدند و به اشتباه معتقد بودند که «زراعت کنده شد و خون شسته شد»! اباعبدالله رسول الله (ص) از آمدن آنان به سلمان خبر داد. سقف تاریک نظام مسلط را شکستند و از اسلام ناب محمدی (ص) «باد و باران نگزید» نقشه کشیدند.

5- فرمودند «بهتر است در حدیث دیگران ذکر سر عاشقان». از این منظر و از زبان و قلم بسیاری از خبرنگاران آمریکایی، اشاره ای به گوشه ای از اتفاقات پیاده روی اربعین داریم:
خبرنگار روزنامه آمریکایی هافینگتون پست نوشت: بخشی از این مراسم عزاداری که هر ناظری را شگفت زده می کند این است که در طول مسیر زائر، روستاییان منطقه هزاران چادر را برپا کرده اند که به عنوان آشپزخانه موقت عمل می کنند. برگزارکنندگان موکب ها متوقف می شوند. زائران با آنها قدم بزنید و از آنها التماس کنید که دعوتشان را بپذیرند که اغلب شامل خدماتی است که برای پادشاهان مناسب است. استراحت کنید، لباس های شما شسته و اتو کشیده می شود و پس از بیدار شدن به شما برگردانده می شود و البته همه اینها رایگان و با مهربانی انجام می شود.

اوربان خبرنگار هافینگتون پست به برخورد بی نظیر «ازدحام» در این راهپیمایی اشاره کرد و نوشت: پس از زلزله هائیتی، انجمن جهانی غذا توانست با همکاری و حمایت جهانی غذای 500 هزار نفر را تامین کند. ارتش ایالات متحده عملیات مشترکی را آغاز کرد و منابع سازمان های مختلف فدرال را به کار گرفت و در نهایت اعلام کرد که در پنج ماه پس از این فاجعه انسانی، 9.4 میلیون بسته غذایی به دست زلزله زدگان رسیده است. این را با بیش از 50 میلیون مقایسه کنید. هر روز در ایام اربعین وعده های غذایی ارائه می شود که معادل 700 میلیون وعده غذایی برای زائران در این مدت است که همه توسط ایالات متحده و موسسات خیریه بین المللی ارائه نمی شود، بلکه توسط کارگران و کشاورزان فقیری که در طول سال برای جلب رضایت زائران کار می کنند.

در گزارش یکی دیگر از روزنامه نگاران غربی آمده است: تماشای این جمعیت نیز هیجان انگیز است. با بدتر شدن اوضاع امنیتی در کربلا، صحنه جذاب تر می شود زیرا مردم بیشتری تشویق می شوند تا در برابر تهدید تروریستی به چالش بکشند و صف آرایی کنند. بنابراین، این زیارت نیست. تنها یک مراسم مذهبی، اما نوعی مقاومت نیز بیانی قوی از آن است
«اگر دنیا حسین، پیام و فداکاری او را بشناسد، همه می‌توانند ریشه‌های باستانی داعش را دنبال کنند و بفهمند که اعتقاد این گروه به مرگ و نابودی از کجا می‌آید. بشریت قرن‌ها پیش شاهد استقرار ظلم و جنایت در کربلا بود. جنایتی که در قتل حسین دستگیر شد. این حادثه با تاریکی مطلق با نوری روشن روبرو می شود. مبارزه عادلانه با فساد. به همین دلیل است که روح حسین حتی امروز هم زنده است و حضورش با تمام ابعاد زندگی این مردم عجین است… و نه توقیف رسانه ای می تواند چراغ او را خاموش کند حسین کیست؟ سوال عمیقی که می تواند مردم را وادار به تغییر دین کند و شما اربعین تنها زمانی می توانید پاسخ دهید که پیاده به حرم حسین برود.

«الکساندر دوگین» نظریه پرداز مشهور روسی که دخترش 7 سال پیش در ماه گذشته توسط صهیونیست ها به قتل رسید و پس از شنیدن خبر پیاده روی اربعین برای تماشای این راهپیمایی عظیم به عراق رفت. درباره خودش توضیح داد. مشاهدات به این شرح است: “رویداد Urbain Walk که هر روز ابعاد بین المللی گسترده تری پیدا می کند و همه ملیت ها و مذاهب از جمله مسیحیان در آن حضور دارند، آغاز یک تحول اساسی در سطح جهانی است. من معتقدم دنیای مدرن است. با ایدئولوژی لیبرالی و سرمایه داری خود تمام شده است و هیچ پیروزی دیگری جز بحران آفرینی و انسانیت امروز برای بشریت وجود ندارد و یک قیام معنوی و الهی لازم است که عناصر آن در انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) قوی است.

این داستان نیز گویا و لطیف و شنیدنی است. گروهی از مسیحیان کشورهای مختلف در راهپیمایی اوربان امسال شرکت کردند و در مقابل آنها بسیاری از روحانیون مسیحی با نشانه های صلیب در حرکت بودند. یکی از خبرنگاران رسانه های غربی از کشیشی که با یک چوب افقی در دست با آرامش در میان جمعیت راه می رفت، پرسید: هدف شما به عنوان یک مسیحی از شرکت در این راهپیمایی چیست؟ پاسخ روحانی مسیحی ملایم و روحی بود و با لبخندی بر لب گفت: پیامبر ما فرق دارد اما امام حسین ما یکی است. او هم امام حسین ماست.

6- نگاهی به ابعاد چندوجهی راهپیمایی اربعین از جنبه های شناختی، دینی و اخلاقی گرفته تا استبداد، ایثار، همدلی، برادری، انفاق و… به خوبی بیانگر این است که پیاده روی اربعین «گواهی اسلام ناب محمدی» است. محمد صلی الله علیه و آله و سلم.» به این فراز از بیانات چند سال پیش حضرت آقا توجه کنید.

برخی خونخواران دور از انسانیت، نام اسلام را به گروگان گرفته اند و به نام دین، نفرت، ترس، هر چیز غیرانسانی را در جهان منتشر می کنند و رسوا شده اند. اسلام و مسلمین، این خبر در جهان منتشر می شود که 20 میلیون نفر از مسلمانان، شیعه و سنی عاشق، سرشار از عواطف انسانی، در اوج زیبایی و شکوه، صفا و صمیمیت به کربلا و حرم آمده اند. حسین (ع) که دنیا را تکان داد. آنگاه این سؤال در ذهن غیرمسلمانان ایجاد می‌شود که حسین (علیه‌السلام) همه را پروانه‌ای دور خود جمع کرد و چرا از این نوع اسلام به ما نمی‌گویند و همیشه اسلام وهابی و سلفی است؟ انتشار «دور از انسانیت» در رسانه های غربی؟!

… اما، روایت کسانی که جان سالم به در برده اند نیز حکایت غم انگیزی است که می ماند:
شنید که این بار هیچ دعوتی در کار نیست
آهی از ته دل کشید و گفت: بخشی نیست