ادامه اتهامات انگلیس; سلاح های ایران کل منطقه را تهدید می کند


با تکرار استدلال‌های سیاسی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، ادعای زیرکانه این است: امروز برنامه هسته‌ای ایران بیش از هر زمان دیگری پیشرفته‌تر شده است. وی با تکرار ادعای همدستی ایران در جنگ اوکراین و حتی در متن سخنانش گفت: ایران به فروش پهپادهای مسلح به روسیه متوسل شد که غیرنظامیان را در اوکراین می کشند.

وی تصریح کرد: انگلیس مصمم است با دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران، جلوگیری از قاچاق تسلیحات متعارف و جلوگیری از دستیابی این کشور به توانمندی تسلیحات هسته ای همکاری کند.

وی درباره جنگ در اوکراین، مسکو را به نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین متهم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس می گوید: کدام کشور از اغتشاش مصون است؟ [ولادیمیر] پوتین از آسیب به بازارهای جهانی انرژی یا امنیت غذایی جهانی مصون نیست.

وایز بدون اشاره به نقش کشورش در تامین تسلیحات به ائتلاف متجاوز عربستان سعودی در جنگ یمن و تسلیح گروه‌های مخالف در سوریه می‌افزاید: “جنگ پوتین تنها بر رنج مردم سوریه و یمنی‌هایی که قبلاً از محرومیت‌های بشردوستانه رنج می‌برند، می‌افزاید. گرفتار یک بحران اقتصادی است.”

از زمان شروع جنگ در اوکراین، انگلیس به بازیگری فعال در حمایت از کی یف تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال سلاح و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم ها علیه روسیه به تنش ها و درگیری ها دامن زده است. این کشور به بهانه مسائل حقوق بشری و ادعای همدستی ایران با روسیه در جنگ اوکراین تحریم هایی را اعمال کرده است که با واکنش متقابل ایران مواجه شده است.

بر اساس گزارش وزارت خارجه انگلیس، کلورلی در سفر به منامه با بسیاری از همتایان بین المللی خود دیدار و در میزگردهایی درباره تحولات منطقه ای شرکت خواهد کرد.

وی سپس به قطر می رود و در مراسم افتتاحیه جام جهانی و اولین بازی در انگلیس حضور خواهد داشت و در ادامه دیدارهای دوجانبه با مقامات کشورهای مختلف خواهد داشت.