اثربخشی سومنوپلاستی – قبل از گفتن “بله” به جراحی در مورد آن بدانید

یکی از تمایلات رایجی که اکثر ما در مواجهه با یک جراحی قریب الوقوع داریم، بحث در مورد اثربخشی آن با خانواده و دوستان است. بدیهی است که بسته به تجربیات فردی افرادی که با آنها صحبت می کنیم، گزارش هایی دریافت می کنیم که بیشتر ذهنی هستند تا عینی. شاید یک تصمیم محتاطانه تر برای به دست آوردن اطلاعات عینی تر و معتبرتر در مورد میزان اثربخشی یا موفقیت در مورد یک روش جراحی، بررسی گزیده کارآزمایی های بالینی باشد که بسیاری از سایت های معتبر به طور منظم به صورت آنلاین منتشر می کنند.

به عنوان مثال، اگر به شما توصیه شده است که جراحی خواب پلاستی داشته باشید، و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد اثربخشی این روش به دست آورید، سایت های بسیار خوبی وجود دارند که می توانند شما را در مورد انتظارات از این روش آگاه کنند. دسترسی به چنین اطلاعاتی شما را قبل از اینکه واقعاً با انجام عمل جراحی موافقت کنید، آماده تر می کند.

با این حال، برای درک پیامدهای اثربخشی somnoplasty، یک ایده خوب این است که اصول اساسی جراحی somnoplasty را درک کنید. اول از همه، جراحی خواب یکی از کم تهاجمی ترین و کم عارضه ترین جراحی ها برای درمان خروپف معمولی، احتقان بینی و آپنه خواب است. جراحی که تقریباً 45 دقیقه طول می کشد، توسط جراح گوش و حلق و بینی واجد شرایط در کلینیک سرپایی و با کمک بی حسی موضعی انجام می شود.

در حالی که این فقط اطلاعات اسکلتی در مورد این روش است، چیزهای زیادی برای دانستن و درک در مورد این نوع جراحی وجود دارد که توسط FDA در سال 1997 برای درمان خروپف معمولی تایید شد. هدف از نحوه عملکرد آن دستیابی به دو هدف اصلی است: پاکسازی مجرای هوا از هرگونه انسداد با سفت کردن و کاهش حجم بافت‌های مربوطه که ممکن است در کام نرم، یوولا، بینی، پشت زبان یا گلو قرار گیرند.

این جراحی با استفاده از یک دستگاه Somnus انجام می شود که به آن الکترودی نیز گفته می شود که با استفاده از توان حرارتی فرکانس رادیویی از قبل گرم شده است. این الکترود بافت های انسداد مربوطه را سوراخ می کند تا آنها را زخمی کند. بافت های اسکار در 4 تا 6 هفته آینده دوباره توسط بدن جذب می شوند. این روش با موفقیت بافت های مربوطه را سفت می کند تا در حالت ریلکس فرو نریزند و حجم آن نیز 10 تا 15 درصد کاهش می یابد تا مسیر عبور هوا از هرگونه انسداد پاک شود.

با توجه به اثربخشی somnoplasty، مشکلی که اکثر ما با آن روبرو هستیم این است که نمی توانیم نتایج را همانطور که در گزارش های کارآزمایی بالینی منتشر شده است تفسیر کنیم. با این حال، با کمی کمک در تفسیر نتایج، می دانیم که چه انتظاراتی از جراحی می توان داشت. به عنوان مثال، کارآزمایی اولیه برای تعیین اثربخشی جراحی، شامل 13 جلسه درمانی خواب‌پلاستی بود که 85.3 درصد از آن‌ها پس از 2 درمان با کاهش میانگین شاخص خروپف تا 60.6 درصد و کاهش میانگین نمره خواب Epworth به میزان 37.5 درصد، موفقیت آمیز بودند.

هنگامی که در مورد اثربخشی سومنوپلاستی فکر می کنید، باید در نظر داشته باشید که اثربخشی این روش ممکن است به زودی پس از جراحی مشخص نشود. قبل از 15 روز نخواهد بود که اولین نشانه های بهبود ظاهر شود. البته از آن به بعد بهبودها تا چند ماه ادامه دارد.