اثرات انفعال فراتر از جنگ بیولوژیکی استساعت: 09:48
تاریخ انتشار: 1401/05/15
کد خبر: 1888171

حضور افسران فدراسیون عمومی در کمیسیون تلفیق؛ زنگ انفعال ملی در مجلس به صدا درآمد

اعضای کمیسیون تلفیق شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت همه دستگاه‌ها برای توسعه ورزش همگانی، ابراز امیدواری کردند که در سال‌های آینده بتوان از وقوع سونامی بزرگ اجتماعی با بسیج مردمی در این زمینه جلوگیری کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ افشین ملایی رئیس و محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزش های همگانی با حضور در شورای اسلامی، گزارشی از وضعیت سلامت مردم ایران به اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مردمی شورای اسلامی ارائه کردند.

در این جلسه افشین ملایی با ارائه آماری از وضعیت کم تحرکی و اضافه وزن در کشور، هشدارهای لازم را در خصوص پیشرفت «قاتل پنهان» در کشور داد و خواستار توجه و حمایت بیشتر نمایندگان مجلس شد. تامین ورزش و سلامت عمومی.


ملایی: آثار بی عملی فراتر از جنگ بیولوژیک است

در این نشست افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه ورزش باید در کشور فراگیر شود تا تاثیر آن بر سلامت جامعه (جسمی، روحی و اجتماعی) دیده شود، گفت: متاسفانه از سال 1386 تا 1395 که کمتر از یک دهه است که مجموع بی تحرکی در کشور 25 درصد بوده است و این میزان در حوزه زنان افزایش چشمگیری داشته است و در شرایط کنونی 64 درصد زنان ایرانی از کم تحرکی رنج می برند.

وی نسبت به روند رو به رشد بی تحرکی و چاقی در کشور که آسیب جدی به مردم ایران و نسل آینده خواهد زد، هشدار داد و گفت: پیش بینی و سناریوی تلخ برای آینده این است که در سال 1405 این بی تحرکی کل در کشور رخ دهد. در رده مردان به 76 درصد و در رده زنان به 83 درصد می رسد و این بسیار نگران کننده است.

ملایی با هشدار درباره وضعیت کم تحرکی و تبعات و بیماری های ناشی از آن در استان های کشور تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که کم تحرکی در تمام استان های کشور رو به افزایش است. در بخش دانش آموزی تا 8 سال آینده بیش از 3 میلیون دانش آموز چاق خواهیم داشت. در این منطقه در خطر انقراض، ما نیز جزو 12 کشور برتر جهان هستیم که چاقی محیط های مدرسه را «ناسالم» می کند. از سوی دیگر، مهارت‌های حرکتی و یادگیری کودکان ایرانی دو سال از گروه سنی خود در کشورهای دیگر عقب‌تر است و این یک عامل خطر برای سلامت نسل آینده است.

رئیس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به وضعیت سالمندان در کشور گفت: متاسفانه در این منطقه کشور به سمت سالمندی پیش می رود و پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 1420 به 18 میلیون نفر می رسد. از 60 مورد در کشور ما.” سالمندانی که ورزش نمی کنند و خانواده هایشان که تحرک ندارند در آینده با چالش بزرگی روبرو خواهند شد. اگر به فعالیت های خود توجهی نکنند این سرمایه طلایی پنهان ضایعه ای فراتر از جنگ بیولوژیک خواهد بود.

ملایی با ارائه آماری از میزان درگیری مردم ایران با بیماری های ناشی از کم تحرکی گفت: بر اساس آمارهای رسمی و بررسی شده، 59 درصد جمعیت ایران اضافه وزن، 37 درصد فشار خون، 23 درصد افسردگی و 46 درصد پرفشار دارند. کلسترول بر اساس آخرین گزارش های آماری 45 هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای درمان در کشور هزینه می شود. این مبلغ تنها هزینه گزارش شده بیماری های غیرواگیر است که علت اصلی آن کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن است.

این مدیر ورزشی با بیان اینکه کم تحرکی بیماری همه گیر به پایان رسیده است، به آمار نگران کننده مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: جان باختگان کرونا در دو سال و نیم اخیر در کشور حدود 141 هزار نفر است، اما با توجه به طبق آمار موجود سالانه 300 هزار نفر کشته می شوند. مردم به دلیل بیماری های غیرواگیر (عمدتاً به دلیل کم تحرکی) و کم تحرکی جان خود را از دست می دهند که در صورت عدم حفظ این سرعت فزاینده به عنوان بیماری تمدن کنونی نیز از آن یاد می شود. در آینده، یک رویداد غم انگیز دیگر باعث خواهد شد

ملایی با نگاهی به عملکرد ورزش در کشور تصریح کرد: سوال اساسی این است که چرا برنامه های ما نتوانسته جلوی افزایش بی تحرکی را در کشور در چهار دهه گذشته بگیرد؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: یکی از معضلات ورزش همگانی در چهار دهه اخیر این است که ما در این حوزه رفتار خصمانه داشته ایم و هر نهاد و سازمانی طوری رفتار می کند که نباید. آگاهی از اقدامات سایر سازمان ها. . این مشکل باید حل شود و همه سازمان ها و نهادها برای حفظ سلامت مردم اقدامات هماهنگ و هماهنگ انجام دهند.

افشین ملایی تاکید کرد: درخواست ما از شورای اسلامی این است که به حوزه ورزش همگانی توجه ویژه بیشتری داشته باشد. انتظار ما این است که در بخش حقوقی حمایت بیشتری برای اعمال و کاهش انفعال و رفع موانع برای افزایش بودجه و نظارت بر اجرای کار داشته باشند.

اعضای کمیسیون تلفیق شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت همه دستگاه‌ها برای توسعه ورزش همگانی، ابراز امیدواری کردند که در سال‌های آینده بتوان از وقوع سونامی بزرگ اجتماعی با بسیج مردمی در این زمینه جلوگیری کرد.فورواردین: ورزش همگانی باید دغدغه همه نمایندگان باشد

رئیس اداره ورزش مجلس با ابراز نگرانی از آمار ارائه شده از سوی رئیس فدراسیون همگانی ورزش به نمایندگان مجلس گفت: وظیفه همه ما این است که در استان های خود این موضوع را جدی بگیریم و قدم برداریم. برای رفع بی تحرکی و حفظ سلامت عمومی.

وی با اشاره به اینکه رئیس فدراسیون ورزش های همگانی می تواند سفیر سلامت در استان های کشور باشد، تاکید کرد: “سلامت مردم ایران” باید دغدغه همه نمایندگان مجلس باشد و باید تلاش کنند تا موضوع مهمی باشد. در مناطق خود

محمدمهدی فروردین ادامه داد: برنامه ریزی و حمایت از ورزش همگانی برای تامین سلامت جامعه و رفع کم تحرکی در کشور وظیفه همه نمایندگان مجلس است و باید سایر مراجع را بسیج کنیم تا در آینده از حوادث ناگوار در نهضت ملی جلوگیری کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ورزش برای همه باید از نمایندگان مجلس آغاز شود. باید بررسی شود که خود نمایندگان مردم چقدر ورزش می کنند. وقتی به فکر ورزش و سلامتی خودمان نباشیم، نمی توانیم به سلامت مردم فکر کنیم.

وی تاکید کرد: در شهرهایی که درصد و آمار بالایی از فقر سیار دارند باید با نمایندگان آنها صحبت کنیم تا به این حوزه بیشتر توجه شود. همه باید برای بهبود وضعیت وخیم پیش روی مردم در بخش غیرفعال دست به کار شوند.نماینده خدابنده: آمار عدم فعالیت در کشور نگران کننده است

سید البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس نیز با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در ورزش همگانی خاطرنشان کرد: هر کشوری که در ورزش سرمایه گذاری نکند باید هزینه آن را در حوزه درمان بپردازد. ما با میانگین جهانی ورزش شهروندی فاصله داریم که باید به صورت برنامه ریزی شده کاهش یابد.

وی ادامه داد: طبق آمار منتشر شده نیمی از جمعیت ایران غیرفعال هستند. اینطور نیست که نتوانند ورزش کنند، اما شاید ما به آنها فرصت نداده ایم. 66 درصد هیچ فعالیت مؤثری ندارند. این افراد ممکن است فعال باشند، اما میزان فعالیت آنها بر سلامتی آنها موثر نباشد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: متأسفانه بیشترین افراد غیرفعال بین 25 تا 45 سال هستند. این چیز خوبی نیست. اکثر مسئولان ما با توسعه ورزش همگانی بیگانه هستند و وزیر ورزش که در جلسات شرکت می کند علاقه ای به ورزش همگانی ندارد.


نماینده کرمان: آماده کمک به ورزش همگانی هستیم

شهباز حسن پوربیگلری، نماینده مردم کرمان، سیرجان و بردسیر در شورای اسلامی نیز با ابراز نگرانی از آمار ارائه شده از وضعیت سلامت مردم ایران، آمادگی خود را برای کمک به ورزش همگانی به هر نحوی اعلام می کند. سلامتی مردم ایران.”

وی تصریح کرد: آمادگی داریم تمامی امکانات لازم را برای ورزش همگانی سیرجان فراهم کنیم تا با اجرای طرح ها و برنامه های آن به تامین سلامت جامعه کمک کنیم.


سخنگوی شیراز: اداره ورزش به ورزش دولتی اهمیتی نمی دهد

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با ابراز تعجب از ناچیز بودن بودجه فدراسیون ورزش های همگانی برای تامین سلامت 84 میلیون ایرانی گفت: اگر یک درصد از بودجه ورزش کشور تامین شود. به بخش دولتی اختصاص می یابد، این مشکلات از بین می رود. به نظر می رسد وزارت ورزش به ورزش همه اهمیت نمی دهد.

وی ادامه داد: ورزش از جوانی تا پیری را درگیر می کند. بنابراین همه سازمان ها و نهادها باید روی این بخش تمرکز کنند. به خصوص در شهرهای بزرگ، دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و سایر ادارات باید در این معضل قدم بگذارند و به ورزش همه کمک کنند.نماینده گیلان: ورزش مظلوم همه است

احمد دنیامالی نماینده مردم گیلان در شورای اسلامی که سابقه ریاست فدراسیون قایقرانی را نیز در کارنامه دارد، با اشاره به بودجه کم برای ورزش همگانی گفت: مایوس کننده است که فقط 5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بودجه ای برای سلامتی همه مردم ایران.» .

وظیفه همه ماست که با توجه به اینکه ورزش همگانی کشوری مظلوم است در زمینه تامین سلامت مردم ایران اقدامات بزرگی انجام دهیم. بنابراین برای سال 1402 بودجه ورزش همگانی کشور را به طور اختصاصی بررسی می کنیم.