اتحادیه اروپا در خصوص توافق هسته ای پیشنهادهایی به ایران ارائه کرده استساعت: 02:20
تاریخ انتشار: 1301/05/21
کد خبر: 1889298

وال استریت ژورنال گزارش می دهد که اتحادیه اروپا پیشنهادهایی را برای بازگرداندن توافق هسته ای به ایران ارائه کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ پایگاه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد که دیپلمات های اتحادیه اروپا در بحبوحه مذاکرات بر سر توافق هسته ای، پیشنهاد مهم جدیدی را به تهران ارائه کردند. این پایگاه آمریکایی مدعی است که هدف از امتیاز مورد ادعای طرف های اروپایی، نتیجه گیری زودهنگام تحقیقات سازمان ملل درباره فعالیت های هسته ای گذشته ایران است.

گفته می شود در پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، از ایران خواسته شده تا قبل از اجرایی شدن توافق، به نگرانی های آژانس در مورد فعالیت های هسته ای خود رسیدگی کند و «برای شفافیت» به سؤالات آژانس پاسخ دهد.

در این متن آمده است که اگر تهران همکاری کند، ایالات متحده و سایر طرف‌های گفتگو از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهند خواست تا تحقیقات درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته را متوقف کند.

تیم اتحادیه اروپا که پیش نویس این توافق را تهیه کرد، گفت که این آخرین درس برای تجدید توافق هسته ای است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال؛ سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

پیشنهاد اتحادیه اروپا زمانی مطرح شد که ایران قبلاً آمادگی خود را برای تمدید توافق در صورت پایبندی همه طرف های غربی و ایالات متحده اعلام کرده بود. اگرچه ایران آمادگی خود را برای اجرای کامل توافق در صورت پایبندی همه طرف ها به تعهدات خود اعلام کرده است، اما طرف آمریکایی هنوز موافقت نکرده است که تمامی تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای را به عهده بگیرد.