آیا ریزش 250 تار مو در روز طبیعی است؟

من اخیراً از یک زن بسیار مضطرب شنیدم که به من گفت که هفته گذشته یک روز ریزش موی خود را حساب کرده است و ریزش او بالغ بر 250 مو بوده است. او از این موضوع بسیار نگران بود. با این حال، روز بعد دوباره شمارش کرد و متوجه شد که در آن روز تنها 60 تار مو از دست داده است. یک روز بعد دوباره شمرد و حدود 40 تار مو گرفت. روز بعد، او دوباره حدود 250 مو برگشت. او نمی‌توانست بفهمد که چرا ضرر به همان شکلی که بود در نوسان است.

او در بخشی از سخنان خود گفت: “آیا ممکن است ریزش تا 250 تار مو در روز طبیعی باشد؟ من خوانده ام که اگر بیش از 100 تار مو در روز ریزش کنید ممکن است غیرطبیعی یا نگران کننده باشد، اما من به این میزان ریزش نمی کنم. هر روز. فقط به این فکر می کنم که آیا باید نگران باشم یا خیر. در چند هفته گذشته متوجه ریزش موی بیشتری شده ام اما به نظر می رسد که در برخی روزها بدتر و در برخی دیگر بهتر است. سعی می کنم در مقاله زیر به این نگرانی ها بپردازم.

گاهی اوقات، در طول ریزش فصلی یا با شرایط مو مانند تلوژن افلوویوم (TE) می توانید مقادیر هشدار دهنده ای از مو را از دست بدهید. 250 تار مو به طور قطع در هر یک از این سناریوها مناسب است. اما، اکثر افرادی که در طول چرخه های معمولی موهایشان ریزش مو را تجربه می کنند، کمتر از 100 تار مو در روز از دست می دهند. البته به خاطر داشته باشید که این اعداد بر اساس میانگین سر مو هستند. منظور من از این است که این عدد متوسط ​​(100 رشته) یک درصد است. اساساً، زمانی که آن موها در مرحله “استراحت” یا ریزش هستند، از دست دادن حدود 5 تا 10 درصد از تارهای روی سر شما دلیلی برای نگرانی نیست.

مو یک چرخه زندگی را طی می کند. گاهی در حال رشد و گاهی در حال ریزش است. همه ما هر روز مقداری مو می ریزیم. و در هر زمان معین، بیشتر مردم روزانه آن 5 تا 10 درصد را از دست می دهند. اما، گاهی اوقات، یا فصول مختلف، بیماری، یا وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم یا سایر شرایط ریزش مو، این تعادل را تغییر می دهد و ممکن است بیشتر از این درصد معمولی از دست بدهیم. با این حال، اگر شما فردی هستید که موهایتان بسیار بیشتر از افراد دیگر است، درصد «عادی» شما ممکن است بیشتر از ۱۰۰ مویی باشد که اغلب در مورد آن می‌خوانید.

و نوسانات وحشی که این زن جوان مشاهده می کرد نیز معمولی است. برخی از روزها ممکن است به دلایل مختلف موهای بیشتری نسبت به روزهای دیگر ریزش کنید. من اغلب پیشنهاد می‌کنم که میانگین را در چند روز در نظر بگیرید، اگر اصلاً باید حساب کنید. در این مورد، او در طول 4 روز حدود 600 تار مو از دست داده بود. بنابراین، میانگین او حدود 150 مو در روز بود که مسلماً بالا بود. و او در قلبش احساس می کرد که آنچه می بیند برای او غیر معمول است. بنابراین، مگر اینکه او شاهد ریزش فصلی باشد، منطقی است که به برخی از مشکلات ریزش مو مانند TE (تلوژن افلوویوم) یا AGA (آلوپسی آندروژنیک) نگاهی بیندازیم تا ببینیم آیا این موارد ممکن است یا خیر.

رژیم لاغری سریع