آژانس انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خودداری کندساعت: 22:36
تاریخ انتشار: 06/09/1401
کد خبر: 1894261

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آژانس انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود پرهیز کند، گفت: پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام، مشاهده برخی نظرات سیاسی و ادعاهای بی‌اساس علیه آژانس غیرقابل قبول است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه 18 شهریور) در مسکو با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفتگو کرد و در صفحه اینستاگرام خود درباره رایزنی خود با وزیر امور خارجه نوشت. فدراسیون روسیه: برای یک سفر کوتاه و یک ماموریت مهم به روسیه خواهم رفت، اولین موردی که می توان آن را یکی از قسمت های مهم این سفر دانست پیامی است که یکی از سران کشورهای اروپایی برای آقای رئیسی ارسال کرده است. درخواست از ایران برای مداخله در مسئله اوکراین و کمک به توقف جنگ و در این مورد از جمله آزادی اسرای اوکراینی مسائل بشردوستانه نیز مطرح شد.

وی گفت: از دیگر اهداف سفر من به روسیه پیگیری توافقات اخیر روسای جمهور دو کشور در تهران و مسائل دوجانبه از جمله روابط اقتصادی و تجاری است. بازرگانان دو کشور زمینه مناسبی برای همکاری پیدا کرده اند و بخش عمومی سهم مهمی در ایجاد بستر کاری دارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: حجم مبادلات افزایش می یابد و ارتباطات در همه ابعاد حفظ و گسترش می یابد.

وزیر امور خارجه همچنین نوشت: تحولات افغانستان، یمن، لیبی، سوریه، عراق، فلسطین و قفقاز نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: همچنین بخشی از مذاکرات بر سر توافق بر سر رفع تحریم ها است. من در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با آقای لاوروف بر این موضوع تاکید کردم که همکارانم متن را با دقت و سریع ترین زمان ممکن بررسی می کنند و مجدداً تاکید کردم که اطمینان داریم به یک توافق قوی و پایدار خواهیم رسید.

وی در عین حال یادآور شد: البته آژانس بین المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود پرهیز کند و تنها به کارکردهای فنی خود بپردازد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: غیرقابل قبول است که ایران پس از بازگشت همه طرف ها به برجام، شاهد برخی دیدگاه های سیاسی و اتهامات بی اساس علیه آژانس باشد.

به گزارش فارس، این سومین سفر امیر عبداللهیان به مسکو پس از تصدی این سمت است. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود از تمدید برجام حمایت کرد.