آمریکا بیش از 500 پهپاد جدید به اوکراین تحویل داده استساعت: 02:58
تاریخ انتشار: 1301/05/08
کد خبر: 1886399

یک مقام دفاعی آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد 500 پهپاد “فینیکس گوست” را در اختیار نیروهای اوکراینی قرار دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ این مقام پنتاگون جمعه شب توضیح داد: اوکراین در حال حاضر چندین پهپاد فونیکس گوست در اختیار دارد، اما آمریکا قصد دارد تا ماه اوت 500 پهپاد دیگر از این نوع را به نیروهای کی یف تحویل دهد.

ایالات متحده تاکنون بیش از 700 پهپاد انفجاری موسوم به “تیغه های سوئیچ” را در بسته های نظامی به نیروهای اوکراین ارائه کرده است.

از سوی دیگر، پنتاگون 121 پهپاد «فنیکس گوست» را به اوکراین داد. این پهپادها دارای قابلیت های مشابه با نوع «Switch Blade» هستند، اما ایالات متحده آنها را برای پاسخگویی به خواسته های اوکراین طراحی و تولید کرده است.

آمریکا تا کنون 8 کمک کرده است. 2 میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده است، اما از ترس پاسخ روسیه از ارائه جنگنده و تسلیحات دوربرد به کی یف خودداری کرده است.

بسیاری از کارشناسان نسبت به ورود ناتو و آمریکا به جنگ اوکراین هشدار داده و نسبت به جنگ هسته ای یا شروع جنگ جهانی سوم ابراز نگرانی کرده اند.

رئیس جمهور روسیه در 21 فوریه استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد. سه روز بعد، در روز پنجشنبه 5 مارس 1400، آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و تنش مسکو-کیف به یک رویارویی نظامی تبدیل شد.

درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدامات روسیه همچنان ادامه دارد.