آمادگی استانداران برای رفع نقاط ضعف در بخش آموزشساعت: 13:25
تاریخ انتشار: 1301/05/31
کد خبر: 1891752

وزیر کشور گفت: اکنون فرمانداران در رأس شوراهای آموزش و پرورش هستند و در کنار مدیران و روسای آموزش و پرورش با استفاده از توانمندی های مشترک استان به بهبود عملکرد و رفع نقاط ضعف آموزش و پرورش کمک می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ احمد وحیدی در سومین روز از سی و ششمین اجلاس مدیران آموزش و پرورش و سران کشور در سالن اجلاس سران گفت: جوانان ما باید روشن و مصمم باشند. افرادی که قرار است تربیت کنید مرحله دوم انقلاب را به خوبی پشت سر گذاشته اند و این انتقال نسل به عهده شما یا بخش بزرگی از آن است.

وی خاطرنشان کرد: نسل امروز انقلاب مسیر خود را از نسل دیروز جدا کرده است و برخی سعی کرده اند بگویند ارزش های انقلابی مطالبات مختلفی دارد که تحت عنوان قطع یا شکاف نسلی مطرح می کنند. جوانان امروز ما روی صحنه هستند، همان شعارهای انقلاب را دارند، گفت: نسل جوانی که نسل شهدا را ادامه می دهد که می فهمند مثل شهدای حججی که برای همه شهادت می ایستند.

وزیر کشور ادامه داد: نباید تحت تاثیر الهام از تصورات غلط قرار بگیریم و مسیر تعالی، رشد و توسعه نسل آینده را متمایز از نسل گذشته بدانیم. البته روش ها تغییر می کند، اما مسیر و استراتژی بدون تغییر می ماند و نقطه هدف ثابت می ماند. ما نسلی مؤمن، انقلابی، پویا و… داریم و هر جا که هدفشان نیازهای اجتماعی، خدمت دینی، خدمت جهادی و… باشد، اول است. این نسل فرهیخته در دامان انقلاب اسلامی است، البته نظام آموزش و پرورش نقش داشته، هست و باید باشد.

امام (ره) از کارخانه انسان سازی که همان نظام آموزشی است صحبت کرد و گفت: همه انقلابیون برجسته ما ابتدا معلم بودند و بعد عناوین دیگری داشتند. امام معلم بزرگی است که مسیر تاریخ را تغییر داد. رهبر انقلاب معلم بود و آموزه های ایشان مایه الهام هر جوان امروزی است. شهید راجع و باهنر معلم بودند. همه رهبران ما معلم هستند. در هیچ کشور دیگری نمی توانید مثالی بزنید که رهبران آن معلمان مردم باشند. مگه شهید بهشتی اینجوری نیست؟ و دیگر بزرگان ما هم همینطور.

وزیر کشور افزود: فرصت ها و تهدیدها در این مسیر چیست؟ غرب در آستانه انحطاط اخلاقی است و تلاش می‌کند کشور ما را دچار همان زخم‌ها و مشکلاتی کند که خودشان خورده‌اند و هدف اصلی‌شان جوانان هستند.

وحیدی با اشاره به اینکه تلاش زیادی در حال انجام است تا روند بزرگ شکل‌گیری بشری که در جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتد از انجام مأموریت‌های عالی خود جلوگیری کند، گفت: اگر می‌توان چنین جریان‌هایی را وارد مدارس کرد، باید با نسل جوان همکاری کرد. عاقل، صبور و پارسا خداحافظی می کنند، اما نمی توانند، چون تو هستی.

وزیر کشور ادامه داد: آموزش و پرورش مملو از افراد بلندپایه ای است که با قدرت در مقابل این هجمه می ایستند و اجازه نمی دهند دشمن خیانتکار و فاسق جوانان عزیز ما را در این هجمه در هم بکوبد. ما تا الان همینطور ایستاده ایم و از این به بعد هم همینطور ادامه می دهیم. من باید از سرسختی شما در حفظ ارزش ها قدردانی کنم.

تاکید می شود که همه باید نحوه مقابله با جنگ نرم دشمن را بهتر بدانند: یادگیری و رشد وظیفه شماست. این نقطه قوت ماست و اگر با چنین نسلی پیش برویم، بدون شک قدرت ما تامین می شود و قدرت جمهوری اسلامی از طریق تربیت این نسل خواهد گذشت و یکی از اهداف مرحله دوم اعلامیه این است که همه در انقلاب این را در نظر بگیرند. وحدت تلاش و وحدت حرکت، شعور جدیدی ایجاد می کند که در پرتو آن می توانیم همه این مسائل را پوشش دهیم.

وحیدی افزود: جبهه مهمی که باید تقویت شود، جبهه ای است که در آموزش و پرورش در حال شکل گیری است. اگر از من بپرسند که وزارت کشور مهم است یا وزارت آموزش و پرورش، بدون شک می گویم که آموزش مهمتر است زیرا پایه های اساسی قدرت را می سازد و ما را برای آینده بیمه می کند.

دولت سیزدهم گفت که امروز یکی از همین مربیان و معلمان افتخار می کند که در رأس دولت است و آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه قبل از سایر مناصب خود معلم بوده است، گفت: اینجا مردی تحصیل کرده، شایسته است. و اصیل سر، و شما با چنین دولتی مشغول هستید.

وزیر کشور ادامه داد: کمبودهایی نیز وجود دارد که با تلاش عزیزان قابل جبران است. در مناطق مرزی و عشایری کمبودهایی داریم که باید با برنامه ها و حمایت های دولت جبران شود. نگرانی هایی در مورد کاهش سطح سواد وجود دارد که به نظر من می توان با طراحی آموزش و هدف برای حفظ سطح سواد و دانش به آن دست یافت.

وی با اشاره به اینکه حفاظت امروز دنیای گذشته است و شاید به اندازه گذشته اهمیت نداشته باشد، گفت: البته ذخیره دانش در ذهن هر انسانی لازم است، اما فکر و تفکر عمیق بیشتر است. مهم. موضوع مهم دیگر سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی باید به طور مستمر توسعه یابد که با آموزش محقق می شود.

وحیدی کلمه و صداقت را یکی از مولفه های تربیت دانست و تصریح کرد: جوانان ما باید تاریخ و جغرافیای خود را به خوبی بشناسند تا عده ای زودباور نتوانند رژیم منحط پهلوی سابق را از اتهاماتش مبرا کنند. این رژیم پر از فتنه اخلاقی بود و استقلال و عزت کشور را از بین برد. جوانان ما باید غرور علمی کشور را بدانند.

وی با اشاره به اینکه فرمانداران رؤسای هیأت های آموزش و پرورش هستند، گفت: فرمانداران در کنار شما هستند. این آمادگی وجود دارد که از توانمندی های عمومی استان برای بهبود عملکرد و رفع نقاط ضعف آموزش و پرورش استفاده شود.

اخبار مرتبط;