آماده سازی 3000 موکب برای اوربان 1401ساعت: 10:12
تاریخ انتشار: 1401/03/20
کد خبر: 1854823

معاون توسعه و بازسازی عتبات عالیات اعلام کرد؛

معاون توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: علاوه بر تجهیزات برودتی، آب شرب بهداشتی و یخ، سه دغدغه عمده موکب ها برای میزبانی از زائران اربین 1401 وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ نشست هم اندیشی کمیته مشارکت های مردمی، مسکن و تغذیه ستاد اربعین حسینی با حضور مسئولین سایر کمیته های ذیربط در ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات برگزار شد.

مجید نامزو معاون توسعه و بازسازی عتبات عالیات نیز در این همایش با اشاره به حضور 5 میلیون زائر ایرانی در راهپیمایی اربعین 1401، اظهار داشت: عتبات عالیات در این همایش حضور دارند.

وی گفت: ستاد توسعه و بازسازی عتبات به عنوان رئیس کمیته مسکن و تغذیه شاید یکی از ارکان مهم شهرسازی باشد. بر این اساس برای اجرای برنامه ها نیاز به همکاری با سازمان های مختلف داریم.

وی گفت: ما در سال 1998 با آربین تجربه داریم. مهم ترین موضوع در 40 سال گذشته سهمیه بندی است که به تأسیس شهرسازی ضربه زده است.

نامجو افزود: امیدواریم در 40 سال گذشته با لغو روادید حدود 5 میلیون مسافر را اعزام کنیم. البته تشکیل موکب ها یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که باید برای آن برنامه ریزی کرد.

وی با بیان اینکه در این شرایط باید استقبال مردمی از مراسم اربعین را ادامه دهیم، افزود: هنوز 100 روز تا اربین حسینی باقی مانده و باید موکب ها را به درستی سامان دهیم. مشکل دیگر این است که با داشتن کاروان در مرزها باید برای جابه جایی کامیون ها و مواد غذایی مجاز برنامه ریزی کنیم تا در ارسال تجهیزات با مشکل مواجه نشویم.


امسال مرز خسروی به روی زائران اربین باز می شود

نامزو امسال در دهه 40 با اشاره به اینکه مرز خسروی با اقدامات بیشتر بازگشایی می شود، خاطرنشان کرد: بازگشایی این مرز در چهار مرز اصلی باعث کاهش تراکم جمعیت می شود. در آربین نیز شاهد شدت گرما خواهیم بود، هرچه جلوتر می رویم، گرما در آربین افزایش می یابد و برای جلوگیری از گرمازدگی باید وسایل سرمایشی در اختیار مسافران قرار گیرد.

کوثر فر، مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربین حسینی نیز در این تجمع گفت: دو ماه فرصت داریم تا توزیع موکب ها را سازماندهی کنیم.

وی افزود: با توجه به زمان لازم برای هماهنگی با مقامات عراقی در زمینه های مختلف به ویژه گمرک، تعیین لیست امکانات و اقلامی که موکب ها می خواهند در اسرع وقت ارسال کنند، حائز اهمیت است.

اوربان حسینی مدیر عامل ستاد مرکزی بر لزوم تدبیری برای ارسال هر چه سریعتر نیازمندی های موکب ها و ابلاغ آن در قالب دستورالعمل های اجرایی تاکید کرد.


مرز زمینی عراق در روزهای آینده بازگشایی می شود

پس از آن حسن پلارک، مشاور ستاد اربعین حسینی و رئیس کمیته هماهنگی و توسعه تسهیلات و خدمات اربعین عراق با اشاره به اینکه اربعین امسال با سال های گذشته متفاوت است، گفت: بر اساس برآوردها تعداد مسافران ما افزایش خواهد یافت. همچنین در روزهای آینده مرز زمینی بازگشایی می شود و به مرور زمان اعزام زائران از طریق مرز زمینی افزایش می یابد. با این حال امیدواریم این روند در دهه چهل نیز ادامه داشته باشد.

پلارک با اشاره به اینکه خسروی تصمیم دارد در سال جاری مرز اربینا را بازگشایی کند، ادامه داد: با امضای این تفاهم نامه، حشدالشعبی نیز امنیت مسیر را بر عهده گرفته و گشت های سیار راه اندازی خواهد کرد. استانداری کرمانشاه نیز برای تسهیل نگهداری و تردد در مرزها فعال می شود.

وی با بیان اینکه در این ستاد کمیته ها به صورت جداگانه و مشترک فعالیت خواهند کرد، خاطرنشان کرد: کمیته مسکن و تغذیه و مشارکت های مردمی که مسئولیت ستاد بازسازی عتبات را بر عهده دارد باید بر جذب مشارکت های مردمی و همچنین اسکان متمرکز شود. و غذا برای مسافران است و در صورت بروز هرگونه نقص یا تخلف در این زمینه باید پاسخگو باشد.

پلارک گفت: «امسال، آب آشامیدنی بسته به گرما بسیار مهم است.» وی افزود که برخی تجهیزات می توانند به کمیته ها کمک کنند. بر این اساس در جدول برآوردی باید 139 میلیون بطری آب تهیه و بین زائران توزیع شود.

وی گفت: وزارت نیرو باید با هماهنگی کمیته شهری مشارکت ها، اسکان و تغذیه برای تامین آب و برخی خدمات دیگر به زائران شهری، برنامه ریزی زائران اربعین را انجام دهد.


آماده سازی 3000 موکب برای اوربان 1401
پلارک گفت: “ما حدود 3000 راهپیمایی Urbain داریم.” همچنین نوع تغذیه با توجه به گرمای هوا و نحوه پخت و نگهداری مواد اولیه بسیار مهم است.

پایان پیام/