آغازی نو با تله تئاتر و کاتب اعظم/ تاریخچه این داستان تا آشتی تلویزیون و تئاتر را ببینید.ساعت: 13:31
تاریخ انتشار: 1301/06/27
کد خبر: 1898038

سال ها از پخش تله تئاترهای شبکه چهار می گذرد و مدتی بود که نه رسانه ها و نه مخاطبان تمایلی به تماشای این آثار نداشتند. اما با پخش سریال نمایشی «کاتب اعظم» از شبکه دو، تولید و پخش این آثار احیا می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ تله تئاترمنشی ارشد» پخش از امشب از شبکه دوم سیما آغاز می شود; این مجموعه نمایشی به نویسندگی و کارگردانی مهدی غفوری به کارگردانی علی عبادی بر اساس کتاب «اعترافات کاتب مقتول» به بازگویی وقایع از شب خیمه دشمن تا غروب عاشورا می پردازد.

مجموعه نمایشگاهمنشی ارشداین فیلم در 7 قسمت با دو ماه ساخت و یک ماه تصویربرداری تولید شده و از تولیدات حوزه هنری سازمان سینمایی سوره حجه است که قرار است قالب آن باشد. تله تئاتر برای پخش از شبکه دوم سیما.

این هست تله تئاتر داستان چوپانی پسر کاتبی فراری است که در دربار معاویه شمر کشته شد و به شهادت رسید و ماجرای برخورد لشکر عمر بن سعد با سپاه امام حسین (ع) را نوشت. بعد از ظهر عاشورا. در اینجا بین او و عده ای از سربازان و نگهبانان خیمه کاتب عمر بن سعد چالشی پیش آمد که داستان از این قرار است.

امین زندگانی، سیامک صفری، نادر فلا، ناجانین فراهانی، فاطمه گودرجی، حدیث میرامینی، خسرو شهراز، امین میری، امیرحسین هاشمی، امیر شهرابی، محسن علیخانی، محمد محسن شفیع، محمد جفزک تطنجی، رحیمد اعظم نقش.

در این سریال آریا عظیمی نژاد آهنگساز، پویان شاله ور تدوین و حسین ابوالصادق نیز طراحی صدا و میکس پروژه «کاتب اعظم» را بر عهده دارند..

امین زندگانی درباره حضور خود در این مجموعه نمایشی گفت: کاتب اعظم تله تئاتری است که با سه دوربین ساخته شده و داستان آن از صبح روز عاشورا شروع می شود و به نبرد پایانی می رسد و این اتفاق را از زاویه دیگری می بینیم، جالب است. داستان و دیالوگ های روانی دارد.. وقتی دوستانی از دفتر تولید تماس گرفتند و متن را خواندم، اولین چیزی که گفتم این بود که من را یاد «مرگ آزارد» بهرام بیضایی می اندازد، چون متن این اثر ظاهر متفاوت و جذابی دارد.. به نظرم این مجموعه بازگشت خوبی برای بازتولید تله تئاتر است. این مقوله سال هاست که از مجموعه تلویزیونی غایب بوده و امیدوارم با این پروژه ساخت تله تئاتر دوباره فعال شود..»


تاریخچه این داستان را به آشتی تلویزیون و تئاتر دنبال کنید

سابقه پخش تله تئاتر از تلویزیون به سالهای اولیه تولد این رسانه در ایران برمی گردد. داریوش مودبیان، نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر درباره اولین پخش تله تئاتر در ایران گفت: تلویزیون ملی از سال 45 شروع به کار کرد و اولین نمایش آن به کارگردانی «شهر خورشید و مهتاب» ضبط و پخش شد. نوشته عباس زاوانمرد و مرحوم علی حاتمی از سال 45 تا 57 حدود 25 برنامه تلویزیونی ضبط و به صورت زنده از شبکه پخش شد و از سال 58 255 برنامه تلویزیونی از شبکه سه پخش شد و به طور کلی ضبط و پخش کردیم. حدود 800 برنامه تلویزیونی در یک دوره 48 ساله.”

در دهه 1960 که شبکه های تلویزیونی زیادی وجود نداشت و کشور درگیر جنگ با عراق بود، مضامین برنامه های تلویزیونی عمدتاً جنگ، مقاومت یا تغییر روحیه مردم بود. ، با پس زمینه های طنز. یکی از اولین آثار تجسمی در مورد حفاظت مقدس، تله تئاتر دو قسمتی «گنبد» بود که در سال 59 به کارگردانی جواد اسافی ساخته شد. ماجرا از این قرار است که شخصی به نام «مبارک» به میدان های جنگ رفت و به اسارت سربازان عراقی درآمد. بعثی ها او را به کاخ صدام می برند و مبارک تلاش می کند تا مقامات کاخ صدام را متقاعد کند که علیه صدام شورش کنند..

در همان سال ها تله تئاتر «سنگر» به کارگردانی بهزاد فراهانی از تلویزیون پخش شد که به موضوعاتی چون «تحریم انقلاب اسلامی ایران با استکبار جهانی» و طرح حمله موازی صدام به ایران می پرداخت..

«باجناقها» یکی دیگر از برنامه های آن سال ها بود که در سال 66 از تلویزیون پخش شد. درامی بر اساس نسب علی بهروز به کارگردانی داریوش مودبیان و بازی اکبر عبدی، رسول نجفیان، آزاده پورمختار، سوسان مقصودلو، حسین محب اهری و داریوش مودبیان و رابطه طنزی بین زبان و زبان دارد. دو باجناگ به تصویر کشیدند که در یک محله زندگی می کنند.


شروعی نو با تله تئاتر و کاتب اعظم

این روند تا سال 1357 ادامه یافت و پخش برنامه های تلویزیونی و تئاتر عادی و مرسوم تلقی شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و این برنامه ها جذب متون خارجی شد و در نتیجه مخاطب عام تلویزیون توان خرید آن را نداشت. هیچ ارتباط فرهنگی با این نوشته ها و دیالوگ ها و لباس ها وجود نداشت و همین امر باعث شد تا مدیران به جای اصلاح سیاست، پخش این داستان را به کلی لغو کنند و تلویزیون و پخش آن را از دست بدهند. مخاطبان این هنر.

اکنون تلویزیون از این قالب نمایشی فاصله گرفته و با آمدن مدیران جدید و سیاست های جدید، تولید و پخش تله تئاتر از تلویزیون در آستانه آغاز به کار است، برخلاف سال های گذشته، این بار تنها شبکه 4 میزبان این رویداد بود، اکنون همه شبکه ها پخش تله تئاتر بر اساس آزادی کنداکتور و جنسیت مخاطب به نظر می رسد مجری می تواند و این ماجرا از امشب با پخش برنامه کاتب اعظم از شبکه دو رسمی شود.


ادامه مطلب؛