آشنایی کامل با آرماتور و خدمات آهن اسپاتساعت: 23:17
منتشر شده در مورخ: 1401/02/18
شناسه خبر: 1837371

چه در حال ساخت یک دال بتنی راهرو باشید یا یک ساختمان اداری 40 طبقه، فولاد آرماتور عنصر ضروری پایه‌های بتنی برای تامین مقاومت کششی و فشاری محسوب می‌شود. آهن اسپات، یک مرجع کامل برای مشاهده قیمت روزانه و آپدیت شده مصالح ساختمانی از جمله آرماتور محسوب می‌ شود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ چه در حال ساخت یک دال بتنی راهرو باشید یا یک ساختمان اداری 40 طبقه، فولاد آرماتور عنصر ضروری پایه‌های بتنی برای تامین مقاومت کششی و فشاری محسوب می‌شود. آهن اسپات، یک مرجع کامل برای مشاهده قیمت روزانه و آپدیت شده مصالح ساختمانی از جمله آرماتور محسوب می‌ شود.آرماتور فولادی چیست؟


آرماتورهای فولادی میلگردهای فولادی هستند که در ترکیب با بتن سیمانی ساده برای ساختن بتن آرمه تهیه می‌شوند. از این رو این سازه‌ها سازه بتنی سیمانی تقویت شده فولادی (R.C.C) را تشکیل می‌دهند. آرماتورهای فولادی معمولاً به عنوان میلگرد نامیده می‌شوند.


آرماتوربندی عملیاتی ست که در آن میلگردها و بقیه محصولات فولادی در کنار یکدیگر  قرار می‌دهند و با جوش یا بست آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. جهت ایجاد ساختمان معمولا آرماتوربندی فونداسیون انجام می‌شود. این امر در ساخت ‌و سازهای مدرن بسیار پر اهمیت است در ادامه این مقاله از آهن اسپات (Ahanspot) به مقوله آرماتور فولادی بیشتر میپردازیم.


نیاز به تقویت فولاد


بتن ساده از نظر کشش ضعیف و از نظر فشار قوی است. خاصیت کششی سازه‌های بتنی با ترکیب آرماتورهای فولادی به دست می‌آید. آرماتور فولادی هم در کشش و هم در فشار قوی است. خاصیت کششی ارائه شده توسط آرماتورهای فولادی باعث جلوگیری و به حداقل رساندن ترک‌های بتن تحت بارهای کششی می‌شود. ضریب انبساط حرارتی آرماتورهای فولادی و بتن از این نظر مشابه است که در طول تغییرات دما دچار انبساط مشابهی می‌شوند. این ویژگی تضمین می‌کند که بتن در طول تغییرات دما در معرض حداقل تنش قرار می‌گیرد. سطح میلگردهای تقویت کننده فولادی به گونه ای طرح ریزی شده است که پیوند مناسبی با مواد بتن اطراف داشته باشد.


 دو عامل اصلی استحکام سازه‌های بتنی فولاد و بتن هستند. مهندس طراح هر دو عنصر را ترکیب می‌کند و عنصر سازه را به گونه ای طراحی می‌کند که فولاد در برابر نیروی کششی و برشی القایی مقاومت کند، در حالی که بتن نیروهای فشاری را تحمل می‌کند.انواع آرماتورهای فولادی


آرماتورهای فولادی مورد استفاده در ساخت بتنی عمدتاً 4 نوع است.


1. میله‌های تغییر شکل نورد گرم


میلگردهای تغییر شکل نورد گرم رایج‌ترین آرماتورهای فولادی برای سازه‌های R.C.C هستند. همان‌طور که از نامش می‌گوید، نورد گرم آرماتور متحمل تغییر شکل‌های خاصی به صورت دنده‌ای روی سطح آن می‌شود. این دنده‌ها به ایجاد پیوند با بتن کمک می‌کنند. استحکام تسلیم معمولی میلگردهای تغییر شکل داده شده با نورد گرم 60000psi است.


2. میله‌های فولادی سرد کار شده


یک میله تقویتی سرد کار شده با اجازه دادن به میلگردهای فولادی نورد گرم برای انجام کار سرد به دست می‌آید. در فرآیند کار سرد، میله‌ها دچار پیچ خوردگی و کشیدن می‌شوند. این فرآیند در دمای اتاق انجام می‌شود. میلگردهای فولادی سرد کار شده تحت تسلیم پلاستیک نیستند، بنابراین در مقایسه با میلگردهای نورد گرم، شکل پذیری کمتری دارند.


3. میله‌های ساده فولادی ملایم


میلگردهای تقویت کننده ساده فولادی ملایم روی سطح خود دنده ندارند. سطح صافی دارند. این میله‌ها برای پروژه‌های کوچکی که دغدغه اصلی آن اقتصاد است استفاده می‌شود. استحکام تسلیم کششی این میلگردها 40000psi است.


4. پیش تنیدگی میلگردهای فولادی


تقویت کننده های فولادی پیش تنیدگی، میله‌های فولادی هستند که به شکل رشته یا تاندون استفاده می‌شوند. برای انجام عمل پیش تنیدگی از رشته‌های متعددی در بتن استفاده می‌شود. رشته ها از چند سیم 2 یا 3 یا 7 رشته سیم ساخته شده اند. سیم های مورد استفاده در اینجا شکل سرد دارند و دارای استحکام کششی بالایی هستند.


مزایای تقویت فولاد


  • سازگاری با بتن: بتن تازه روی قالب قالبی که از قبل با آرماتور آماده شده است قرار می‌گیرد. آرماتورهای فولادی در طول مراحل بتن‌ریزی در بتن شناور نمی‌شوند. از این رو، آرماتورهای فولادی نیازی به اتصال خاصی با قالب ندارد.

  • استحکام آرماتورهای فولادی: میلگردهای فولادی ماهیتی مستحکم دارند که توانایی مقاومت در برابر سختی، سایش و پارگی در حین فعالیت‌های ساختمانی را دارند.

  • خواص خمشی آرماتورهای فولادی: میلگردهای فولادی پس از تولید در اندازه استاندارد، می‌توانند به مشخصات مورد نیاز خم شوند. از این رو میله‌های فولادی ساخته شده به راحتی در محل تحویل داده می‌شوند.

  • ویژگی بازیافت: فولاد تقویت شده پس از عمر مفید سازه دوباره بازیافت می‌شود و برای ساخت و ساز جدید استفاده می‌شود.

  • به راحتی در دسترس است: هر منطقه از یک کشور یک تامین کننده یا تولید کننده فولاد خواهد داشت. از این رو تقویت فولادی به راحتی در دسترس است.


آهن اسپات


قیمت تیرآهن و دیگر آهن آلات در سراسر دنیا، همواره به عواملی‌ مانند نوسانات نرخ ارز، کاهش و افزایش قیمت سنگ آهن، نرخ کرایه حمل و نقل، حوادث سیاسی و ناهماهنگی میزان عرضه و تقاضا بستگی دارند. به همین خاطر چک کردن روزانه قیمت محصولات فولادی اهمیت دارد.


آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی در بازار اهن الات و برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آرماتور فولادی و میلگرد، همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه، فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.


در پایان ….


در پلتفرم آهن اسپات لیستی از کارخانجات معتبر تولید آرماتور فولادی قرار داده شده است‌. شما با کلیک بر روی هر کدام از این کارخانه‌ها می‌توانید از قیمت و کیفیت محصولاتشان با خبر شوید و پس از انتخاب تیرآهن مورد نیاز با راحتی آن‌ها را سفارش دهید.