آسیب و افسردگی جوانان نتیجه سهل انگاری آنان در ایجاد فضاهای استراحت/تفریح ​​است. نیاز اصلی زاهدانساعت: 10:29
تاریخ انتشار: 1401/04/01
کد خبر: 1877745

نبود امکانات تفریحی مناسب برای جوانان و نوجوانان در کلانشهر زاهدان باعث شده است که برخی اوقات فراغت خود را به شیوه های نامناسب سپری کنند و در نتیجه آسیب های اجتماعی را افزایش داده و سلامت جسمی و روانی آنها را به خطر بیندازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از عصر هامون ؛ هر ساله با فرارسیدن فصل تابستان پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان به معضلی برای خانواده ها تبدیل می شود، مجالس تفریحی و فرهنگی دغدغه فراوان خانواده هاست.

این پوچی از یک سو منجر به کمبود شغل و بیکاری می شود و از سوی دیگر بیشتر اوقات فراغت دوران جوانی و نوجوانی در شبکه های اجتماعی یا پارک ها، کافی شاپ ها، قهوه خانه ها، کافه بازی ها و کافی نت ها سپری می شود. منجر به رفتارهای مضر اجتماعی و پرخطر می شود و جسم و روح سلامتی را به خطر می اندازد.

کلانشهر زاهدان به دلیل نبود مکان های تفریحی و پارک ها و فضای سبز آماده در نقاط مختلف شهر ویران شده و شهروندان را مجبور به انجام اقدامات خطرناک برای تفریح ​​کرده است.

زاهدانی ها در روزهای آخر هفته و آخر هفته به دلیل کمبود فضاهای تفریحی مجبورند ساعت ها در حاشیه خیابان ها و مکان هایی که امکانات رفاهی و بهداشتی وجود ندارد اما همان فضاهای محدود در این دوره حضور داشته باشند. انجام حرکات نمایشی پرخطر و رانندگی با ماشین باعث خوشحالی مردم و ایجاد صحنه های ناخوشایند و ترسناک برای آنها می شود.

غوطه ور شدن در شبکه های اجتماعی مجازی نتیجه بی توجهی کسانی است که به دنبال اوقات فراغت هستند

احمد محمدی جامعه شناس به خبرنگار ما گفت: اگر این مسیر را طی کنیم مشخص نمی شود. در آینده چه اتفاقی برای جوانان می افتد؟”


وی بیان کرد: تنها آرزوی جوانان در این سن قدرتمند، تفریح ​​و ارگاسم است که بسیاری از جوانان می خواهند جایی باشد که بتوانند از آن لذت ببرند و احساسات خود را رها کنند.

وی ایجاد فضاهای تفریحی و تفریحی برای جوانان را یکی از نیازهای اصلی شهر زاهدان دانست و گفت: خانواده ها از حداقل امکانات و فضای فرهنگی کافی برای تکمیل اوقات فراغت و سرگرمی فرزندان خود برخوردار نیستند.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه ساخت فضاها و اماکن ورزشی و تفریحی برای نسل جوان از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار می کند: متاسفانه در زاهدان کشور جمعیتی سالم و مناسب به عنوان کلان شهر و نیروی جوان ندارد. از نظر امکانات و تفریح.

پارک ملت تفها، تفرجگاه کلانشهر جاهدان!

به گفته وی، یکی از دلایل غیراستاندارد بودن پیست خودروها یا شلوغی جاده ها در خروج جوانان از شهر با رفتارهای پرخطر، نبود تفریح ​​در شهر است.

وی ادامه داد: متولیان امور فرهنگی با همکاری دستگاه های فرهنگی باید بسترهایی را برای پرکردن اوقات فراغت شهروندان و ایجاد مکان هایی برای سرگرمی جوانان، جوانان و افرادی که اوقات فراغت، انرژی و شور و نشاط آنان را تخلیه می کنند، در نظر بگیرند. در حال حاضر تنها جایی که نوجوانان و جوانان می توانند انرژی خود را تخلیه کنند، جاده پارک ملت است که شاهد حوادث پرخطر هستیم.


محمدی گفت: غنی سازی اوقات فراغت جوانان وظیفه جامعه است، وقتی جامعه نمی تواند اوقات فراغت جوانان را غنی کند باید منتظر انواع آسیب های اجتماعی باشیم.

وی با بیان اینکه جوانان به فضاهای تفریحی بیشتری نیاز دارند، اذعان داشت: در جامعه ای که تفریح ​​و فراغت سالمی وجود ندارد، جوانان به رفتارهای ناسالم تفریحی و مخاطره آمیز تمایل دارند که به دلیل کمبود چنین فضاهایی، جوانان در برخی از تفرجگاه ها حضور پیدا می کنند. افراد بیمار مانند قلیان فروشان زمان زیادی را صرف مراقبت از آنها می کنند.


پایان پیام/