آزمون ورودی حذف نخواهد شد


وی چهارشنبه شب در گفت و گوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا مشکلاتی مانند مافیای کنکور با ادامه کنکور ادامه خواهد داشت، گفت: حذف کنکور به این معناست که هر داوطلبی در رشته و شرایط استانداردی که می خواهد درس می خواند اما شغل آینده یکسان برای همه بخش ها قابل مشاهده نیست. باید انتخاب شود.

جلفی گل ادامه داد: تعداد زیادی داوطلب با معدل بسیار خوب حتی 20 هستند و همگی متقاضی بسیاری از رشته های تخصصی هستند.

زلفه گل به تجربه ثبت نام دانشجوی دکتری از طریق هر دانشگاه و حذف کنکور دکتری اشاره می کند: این طرح از چند سال پیش اجرا شد اما پس از چند دوره متوقف شد و انتخاب دانشجوی دکتری به آزمون سراسری سپرده شد. مزایا و معایب آن سنجیده و شناخته شده است.» برگزاری آزمون سراسری همچنان بهترین راه بود.

به گفته وی، مراجع تصمیم گیر با استفاده از مدارک و روش انتخاب هر دانشگاه برای برگزاری کنکور دکتری، تصمیم گرفتند که مجدداً کنکور دکتری را مانند گذشته و در سراسر کشور برگزار کنند که این نیز یک تجربه بود. حذف کردن یا ماندن حضور در کنکور در زمان های دیگر.

وزیر علوم تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی روش جدیدی برای برگزاری کنکور تدوین کرده است اما هنوز به ما ابلاغ نشده است و در صورت ابلاغ به ما (علوم وابسته به وزارت سنجش آموزش کشور) ) آن را به بهترین شکل ممکن اجرا خواهد کرد.

زلفی گل می گوید: در نظام جدید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابق تحصیلی با میانگین تاثیر 40 درصد و رتبه کنکور داوطلبان با تأثیر 60 درصد محاسبه شده است.

وی تاکید کرد: 1401 کنکوری که این روزها در حال برگزاری هستیم، سوابق تحصیلی یعنی آخرین معدل های کنکور سراسری در 10 رشته برای دانش آموزان سال دوازدهم فقط در نتایج کنکور تاثیر مثبت دارد. ..

جلفه گل افزود: تاثیر مثبت به این معناست که اگر داوطلبی در کنکور رتبه پایین تری کسب کند اما معدل او در سال دوازدهم متوسطه بالاتر باشد مثلاً 20 رتبه نهایی او در کنکور نیز خواهد بود. افزایش دادن.” میزان این افزایش به میانگین نسبت این نامزد با سایر رقبا بستگی دارد اما در هر صورت تاثیر فزاینده ای خواهد داشت.

وی بیان کرد: همچنین تاثیر مثبت آن این است که اگر همان داوطلب در کنکور رتبه بالایی کسب کند و معدل پایینی داشته باشد، این معدل تاثیری در پایین آوردن رتبه کنکور او نخواهد داشت.