آزمایش خون برای کولیت و بیماری کرون: مقدمه

آزمایش خون برای کولیت و بیماری کرون یک پیشرفت نسبتا جدید و هیجان انگیز است که به طور قابل توجهی به غربالگری، تشخیص و مدیریت کولیت اولسراتیو و بیماری کرون افزوده است. تمایز این دو ممکن است پیش بینی های بهتری در مورد پاسخ به درمان های پزشکی، تصمیم گیری در مورد گزینه های جراحی و خطرات عوارض مختلف فراهم کند. آنتی بادی های پروتئین های مختلف از جمله مخمر بیکر یا آبجو (ساکارومایسس سرویزیه) و باکتری هایی مانند اشریشیا. coli (E. coli) در خون بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرون وجود دارد اما به ندرت در افراد عادی وجود دارد. آنتی بادی های یک جزء سلولی طبیعی، یک پروتئین هسته ای، در اکثر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو، تعداد کمی از افراد مبتلا به کرون که کولیت آنها بیشتر شبیه کولیت اولسراتیو است تا کرون، و به ندرت در افراد عادی وجود دارد.

تست های آنتی بادی یا نشانگرهای سرولوژیک آزمایش های خونی هستند که به دنبال نشانگرهای بیماری هستند. نشانگرهای سرولوژیک یا تست های آنتی بادی برای کولیت اولسراتیو و بیماری کرون به ترتیب pANCA و ASCA، OmpC و CBir1 Flagelin هستند. سه آزمایش خون اخیر برای کرون فقط از طریق یک آزمایشگاه به نام Prometheus Laboratories, Inc در دسترس است.

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی مزمن روده (IBD) با علت ناشناخته است که فقط روده بزرگ را درگیر می کند. پوشش سطحی روده بزرگ را تحت تأثیر قرار می دهد و به ندرت باعث انسداد روده (انسداد) یا سوراخ شدن (پارگی) می شود، اما اغلب باعث اسهال شدید خونی، خون در مدفوع، کاهش وزن، درد شکم و همچنین درد مفاصل یا آرتریت، بثورات پوستی می شود. تحریک چشم و گاهی اوقات یک اختلال شدید کبدی به نام کلانژیت اسکلروزان اولیه که می تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود. کولیت اولسراتیو با برداشتن کامل کولون قابل درمان است، اما نه با بیماری کرون.

بیماری کرون همچنین می تواند باعث کولیت شود، اما معمولاً انتهای روده کوچک به نام ایلئوم (ایلیت یا انتریت ناحیه ای) را نیز درگیر می کند. هنگامی که کرون فقط روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد، تشخیص آن از کولیت اولسراتیو ممکن است دشوار باشد، اگرچه کرون تمایل دارد روده بزرگ را به صورت تکه تکه تحت تاثیر قرار دهد در حالی که کولیت اولسراتیو مداوم است. کرون می تواند دستگاه گوارش را در هر جایی از دهان تا مقعد تحت تاثیر قرار دهد و با برداشتن روده بزرگ قابل درمان نیست. همچنین اغلب با تنگی روده (انقباضات) همراه است که باعث انسداد می شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. همچنین ممکن است با فیستول مرتبط باشد که اتصالات غیرطبیعی روده به سایر اندام‌ها و پوست است یا می‌تواند منجر به آبسه یا سوراخ شدن شود که نیاز به جراحی دارد. انواع عوارضی که ممکن است رخ دهد می تواند بسیار متفاوت باشد.

به طور سنتی، تشخیص کولیت اولسراتیو و بیماری کرون با ظاهر کولون در کولونوسکوپی یا اشعه ایکس که وجود یا عدم درگیری سایر قسمت‌های دستگاه روده را تایید می‌کند، بسیار دقیق است. تشخیص با یک الگوی معمولی از التهاب پوشش روده که در زیر میکروسکوپ روی بافت به دست آمده توسط بیوپسی در طول کولونوسکوپی مشاهده می شود، تأیید می شود. با این حال، قبل از اینکه آزمایش خون در دسترس باشد، حدود 10٪ از افراد مبتلا به IBD به کولیت نامشخص مبتلا بودند، زیرا بیوپسی ها نمی توانستند بین کولیت اولسراتیو و بیماری کرون تمایز قائل شوند.

آزمایش‌های خونی موجود در حال حاضر آنتی‌بادی‌های فلاژلین pANCA، anti-ASCA، anti-OmpC و anti-CBir1 هستند. pANCA آنتی بادی ضد هسته ای محیطی است. این یک آنتی بادی غیر طبیعی در برابر پروتئین هسته سلولی است و برای کولیت اولسراتیو بسیار حساس و اختصاصی است. آنبی بادی pANCA توسط Prometheus Laboratories Inc به زیر مجموعه‌هایی تقسیم شده است. pANCA ELISA ویژه نوتروفیل (NSNA) در اکثر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو (UC) و زیرمجموعه کوچکی از افراد مبتلا به بیماری کرون که دارای ویژگی‌های بیماری هستند مثبت است. UC. رنگ‌آمیزی سلولی ایمونوفلورسانس نوتروفیل‌ها (NSNA IFA) و آزمایش آنزیم Dnase (حساسیت به DNase NSNA) نیز به عنوان بخشی از سرولوژی 7 پرومتئوس IBD انجام می‌شود. این آزمایش زمانی که در سطوح بالا وجود داشته باشد به طور قابل توجهی با ایجاد التهاب کیسه رکتوم مرتبط است. پوچیت) زمانی ایجاد می شود که فردی کل کولون خود را به دلیل کولیت اولسراتیو که به درمان پزشکی پاسخ نمی دهد برداشته شود.

ASCA آنتی بادی ضد ساکارومایسس سرویزیه است. ساکارومایسس سرویزیه مخمر آبجو یا بیکر است. بیماران کرون شیوع بالایی از آنتی بادی های غیر طبیعی در برابر این مخمر دارند. برخی معتقدند که مخمر دیگری به نام کاندیدا آلبیکنس به نوعی در این پاسخ غیرعادی نقش دارد. تعداد کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک در غیاب علائم بیماری کرون این آنتی بادی را در خون خود دارند. OmpC مخفف آنتی بادی است که در بسیاری از بیماران کرون به پروتئین پورین غشای خارجی باکتری E. coli ایجاد می شود، اگرچه تصور نمی شود که باکتری عامل بیماری کرون باشد. اخیراً آزمایشگاه پرومتئوس آزمایش آنتی‌بادی برای پروتئین خاصی را روی باکتری‌ها اضافه کرده است که فلاژلین یا ساختار مو را روی باکتری‌های خاصی تشکیل می‌دهد که حرکت و اتصال باکتری‌ها را در روده به نام فلاژلین CBir1 امکان‌پذیر می‌کند.

آزمایش‌های خون آینده ممکن است شامل آنتی‌بادی‌هایی علیه باقی مانده‌های قند خاص (مانوز) در دیواره سلولی مخمر ساکارومایسس سرویزیه باشد. اخیراً گزارش شده است که آنتی‌بادی‌های ضد لامیناریبیوزید و ضد کیتوبیوزید در بیماران کرون وجود دارد که ضد ASCA منفی بودند و احتمالاً توانایی تشخیص آنها را از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو تقویت می‌کند. این نیز به دلیل سوء ظن و علاقه عمومی به نقش قندها یا گلیکان ها و مخمر در IBD جالب است. به‌ویژه گزارش‌های موجود در ادبیات رایج در مورد موفقیت رژیم غذایی مخصوص کربوهیدرات در IBD.

اگر تشخیص کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون دارید، این آزمایشات خون ممکن است در درمان شما بسیار مفید باشد. اگر درد شکمی غیر قابل توضیح، اسهال یا خون در مدفوع خود دارید، باید این آزمایشات را در نظر بگیرید. اگر تشخیص سندرم روده تحریک پذیر دارید، این آزمایشات ممکن است کولیت اولسراتیو و بیماری کرون را رد کند. از آنجایی که 10 درصد از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو و بیماری کرون ممکن است به بیماری سلیاک نیز مبتلا باشند، آزمایش خون سلیاک نیز باید در نظر گرفته شود. عدم تحمل لاکتوز در IBD، IBS و بیماری سلیاک نیز رایج است.

اطلاعات مفید آینده در مورد کولیت، بیماری کرون، بیماری سلیاک، آلرژی های غذایی، عدم تحمل غذایی، حساسیت غذایی، ازوفاژیت ائوزینوفیلیک و سندرم روده تحریک پذیر از دکتر اسکات لوی، متخصص آلرژی غذایی – مستند غذایی در http://www در دسترس خواهد بود. .thefooddoc.com. اطلاعات مربوط به کولیت و بیماری کرون را می توان از بنیاد کرون و کولیت آمریکا (CCFA، http://www.ccfa.org) نیز دریافت کرد. دکتر اسکات لوی عضو هیئت مشاوره پزشکی بخش کوه راکی ​​CCFA است. برای اطلاعات بیشتر در مورد Prometheus Laboratories Inc. http://www.prometheuslabs.com را ببینید. توضیح بیشتر در مورد آزمایش خون را می توان در مقاله ای جداگانه توسط فود داک و مراجع زیر یافت.

Abreu MT و همکاران استفاده از تست های سرولوژیک در بیماری کرون. گوارش بالینی و کبد. جلد 4، شماره 3. 2001

Dotan I و همکاران آنتی بادی های ضد لامیناریبیوزید و کیتیوبیوزید نشانگرهای سرولوژیک جدیدی در بیماری کرون هستند. گوارش. جلد 131، شماره 2. 2006

Mei، L et.al. بیان خانوادگی پورین C غشای خارجی آنتی اشریشیا کلی در بستگان بیماران مبتلا به بیماری کرون. گوارش. جلد 130، شماره 4 2006

Stadaert-Vitse et.al. کاندیدا آلبیکنس یک ایمونوژن برای نشانگرهای آنتی بادی ضد ساکارومایسس سرویزیه در بیماری کرون است. گوارش. جلد 130، شماره 6. 2006

تارگان، اس آر و همکاران آنتی بادی های Cbir1 Flagelin یک پاسخ منحصر به فرد را تعریف می کنند که به طور مستقل به بیماری کرون مرتبط است. گوارش. ج 128، شماره 7. 2005

حق نشر The Food Doc, LLC, 2006. کلیه حقوق محفوظ است. http://www.thefooddoc.com