آزمایشات دیابت برای تعیین تشخیص

آیا برخی از این علائم 4Ps را تجربه می کنید: پلی فاژی (گرسنگی بیش از حد)، پلی دیپسی (تشنگی بیش از حد)، پولیوریا (تکرر ادرار) یا خارش (خارش)؟ یا به راحتی خواب آلود و خسته می شوید؟ یا برخی از اقوام نزدیک، پدر یا مادر، دایی و غیره مبتلا به دیابت دارید؟ خوب، باید از ابتلا به دیابت آگاه باشید. با این حال، برای ایجاد یک تشخیص صحیح، باید به پزشک خود مراجعه کنید که ممکن است شما را برای آزمایش خون بفرستد تا سطح قند خون شما را بررسی کند.

برای تشخیص اینکه آیا دیابت دارید یا نه، آزمایش های متعددی باید انجام شود. آن تست ها عبارتند از:

شماره 1 – آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FPGT). این آزمایش سطح قند یا گلوکز خون شما را اندازه گیری می کند. از شما خواسته می شود که حداقل 8 ساعت قبل از گرفتن نمونه خون ناشتا باشید. این آزمایش معمولاً به گونه‌ای تنظیم می‌شود که بتوانید عصر ناشتا و صبح نمونه خون خود را بگیرید. نتیجه نشان می دهد که آیا دیابت دارید یا در مرحله پیش دیابت هستید.

#2 – تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT). این آزمایش برای اندازه گیری سطح گلوکز خون شما در دو مرحله انجام می شود. اولین مورد مشابه FPGT است که نمونه خون شما را پس از یک دوره ناشتایی حداقل 8 ساعته می گیرد. پس از گرفتن خون، از شما خواسته می شود که نوعی شربت (قند رقیق شده در آب) بنوشید. نمونه خون دوم بعد از 2 ساعت دیگر از نوشیدن شما گرفته می شود. این آزمایش تشخیص دیابت یا پیش دیابت را تعیین می کند.

شماره 3 – آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما.سطح گلوکز خون شما نیز می تواند در هر زمانی اندازه گیری شود، صرف نظر از زمانی که آخرین وعده غذایی خود را خورده اید. این آزمایش همراه با ارزیابی علائم دیگر، مانند 4Ps بالا، برای تعیین تشخیص دیابت استفاده می شود، اما نه پیش دیابت.

نتایج مثبت این سه آزمایش باید با تکرار آزمایش گلوکز ناشتا و همچنین تست تحمل گلوکز خوراکی در روز دیگر تأیید شود.

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FPG).

این تست انتخابی برای تشخیص دیابت است زیرا هنگام صبح راحت ترین و قابل اعتمادترین است. نتایج آزمون را می توان به شرح زیر خواند:

 • سطح قند ناشتا 99 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر به این معنی است که سطح گلوکز شما طبیعی است.
 • سطح قند ناشتا 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر، به این نتیجه می رسد که شما در مرحله پیش دیابت هستید که به آن اختلال گلوکز ناشتا (IFG) نیز گفته می شود. یعنی احتمال ابتلای شما به دیابت نوع 2 در آینده بیشتر است، اما هنوز ظاهر نشده است.
 • سطح قند 126 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر، به این معنی است که شما مبتلا به دیابت هستید که با این حال، باید با یک آزمایش تکراری در روز دیگر تأیید شود.

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

تحقیقات به این نتیجه رسیده است که به نظر می رسد OGTT در مقایسه با FPGT در تشخیص مرحله پیش دیابت حساس تر است. با این حال، مدیریت آن کمتر راحت است. نتایج آزمون را می توان به شرح زیر خواند:

 • سطح قند خون بعد از 2 ساعت از 139 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر به این معنی است که سطح گلوکز شما طبیعی است.
 • سطح قند خون بین 140 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر 2 ساعت پس از نوشیدن شربت، به این نتیجه می رسد که شما در مرحله پیش دیابت به نام اختلال تحمل گلوکز یا IGT هستید، که به این معنی است که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در شما بیشتر است. آینده است، اما هنوز ظاهر نشده است.
 • سطح قند خون 2 ساعته بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر، به این معنی است که شما مبتلا به دیابت هستید که با این حال، باید با یک آزمایش تکراری در روز دیگر تأیید شود.

برای ایجاد تشخیص دیابت بارداریسطح گلوکز پلاسما اندازه گیری شده در طول OGTT را می توان مشاهده کرد. اما در این حالت در طی یک آزمایش 4 بار با فاصله یک ساعت بین دو خون گیری سطح قند خون بررسی می شود. اگر در طول آزمایش، سطح قند خون شما دو بار بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است در نظر گرفته شود که دیابت بارداری دارید.

طرح زیر نتایج فوق طبیعی را برای OGTT برای موارد دیابت بارداری نشان می دهد:

 • ناشتا – 95 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • بعد از 1 ساعت – 180 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • بعد از 2 ساعت – 155 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • بعد از 3 ساعت – 140 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر

توجه: برخی از آزمایشگاه ها ممکن است از استانداردهای دیگری برای این آزمایش استفاده کنند.

تست تصادفی گلوکز پلاسما

سطح گلوکز پلاسما تصادفی 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر که با علائم زیر اضافه می شود، می تواند به این نتیجه برسد که شما دیابت دارید:

 • پلی یوری یا تکرر ادرار
 • پلی دیپسی یا تشنگی بیش از حد
 • پلی فاژی یا گرسنگی بیش از حد
 • خارش یا خارش
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • یا علائم دیگری مانند خستگی، تاری دید، و زخم های التیام ناپذیر.

بر اساس این یافته ها، پزشک شما سطح قند خون شما را در روز دیگری با استفاده از FPGT یا OGTT برای ایجاد تشخیص بررسی می کند.