آزاد اولین برآورد خسارت سیل را اعلام کردساعت: 23:01
تاریخ انتشار: 1301/05/07
کد خبر: 1886382

فاطمی استاندار یزد اولین برآورد خسارت سیل یزد را اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش یزدرسا ، مهران فاطمی در جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران استان یزد به ریاست وزیر کشور با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی از هفته گذشته مبنی بر فعالیت سامانه بارشی موسمی و اعلام هشدار نارنجی رنگ برای سازمان هواشناسی کشور و استان یزد گفت: به محض اطلاع از پیش بینی ها، بحران استان ستاد مدیریت با حضور همه معتمدین و فرمانداران ساماندهی و اقدامات لازم انجام شد.

بر اساس گزارش ایستگاه راه آهن یزد، 75 میلی متر بارندگی در منطقه به ثبت رسیده است که با توجه به تجربه وقوع سیلاب در اردیبهشت ماه امسال اقدامات لازم برای پیش بینی سیل انجام شده است. یک دوره 3 ساعته که تقریبا دو برابر میانگین بارندگی سالانه آزاد است.

استاندار یزد ادامه داد: همزمان با بارندگی در شهرستان یزد، در شهرستان تفت 60 میلی متر و در شهرهای ابرکوه، خاتم، مروست، بافاق، بهاباد، میبد و اردکان نیز بارش شدید باران ثبت شد.

فاطمی خاطرنشان کرد: خط قرمز ما در درجه اول جان مردم و در درجه دوم امکانات شهروندان، خانه و لوازم خانگی است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به فعال شدن شبانه روزی اتاق مدیریت بحران شهرداری یزد اظهار داشت: با تلاش کارکنان این مرکز، قبل از اعلام بارندگی، تمامی سیل بندها و از سدهای یزد بازدید و اقدامات لازم برای مقاوم سازی سازه ها انجام شد.

استاندار یزد با بیان اینکه حدود 70 سانتی متر به طاق سد شماره 4 اضافه شده است، تصریح کرد: در برخی نقاط رسوبات سیلاب های گذشته برداشته شده و اصلاحات لازم انجام شده است.

فاطمی ادامه داد: گام های خوبی در شهرستان ها برای تقویت این سازه ها برداشته شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه تجهیزات ادارات و نهادهای متولی استان می تواند بحران سیلاب را در سطح وسیعی از عهده بگیرد، تصریح کرد: سیلاب 90 مترمکعب در ثانیه وجود دارد. ظرفیت رودخانه در شهرستان تفت 70 متر عرض و 3 متر ارتفاع در صورت پر شدن کامل است.

فرماندار آزاد تصریح کرد: برای مدیریت بهتر مشکلات ناشی از بارندگی، توان بخش خصوصی مهار شده و برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

فاطمی با اشاره به آسیب پذیری بافت تاریخی یزد در برابر بارندگی های صبح روز گذشته، تصریح کرد: از ابتدای بارندگی تاکنون اقدامات لازم برای تخلیه مردم از منطقه و اسکان آنها در محل های مورد انتظار انجام شده است.

وی این میزان آب را به دلیل بارندگی ۷۵ میلی متری در این شهر و سرریز شدن سیل بندها به شهر یزد نسبت داد.

استاندار یزد در پایان افزود: بر اساس گزارش های دریافتی تاکنون 5 هزار و 650 واحد مسکونی شهری، 450 واحد تجاری – صنعتی، 7 هزار و 400 واحد مسکونی روستایی، 2 هزار و 500 راه و ساختمان، 160 ساختمان، تاسیسات و ادوات کشاورزی. همچنین بسیاری از ساختمان‌های دولتی ساختمان‌ها، ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها آسیب دیده‌اند، باید اقدامات لازم برای آن‌ها انجام شود.

انتهای پیام/