آب انبار آخرین گزینه مردم چابهار برای دسترسی به آب است/ ذخیره آب ناخالص سلامت جامعه را تهدید می کندساعت: 11:51
تاریخ انتشار: 1401/05/15
کد خبر: 1888208

مردم چابهار به دلیل کمبود آب آشامیدنی و بعضاً کمبود زیرساخت ها، آب را برای نیازهای خود در مخازن ذخیره می کنند، مصرف این آب غیربهداشتی بوده و گاهی بیمار می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ شهر اسرامون چابهار با وجود مجاورت با دریا سال هاست در تامین آب شرب شهروندان با مشکل مواجه بوده و در حال حاضر شهروندان مرکز شهر و حومه در حال تامین آب هستند. هفتگی و می توانند ماهانه در مخازن خود ذخیره کنند.

گاهی اوقات مخازن آب پیش ساخته مشابه تانکرهای آب پلیمری وجود دارد، اما بیشتر ساختمان ها دارای چاله های سیمانی سقفی در حیاط هستند که آب را ذخیره می کنند.

معمولاً از آب ذخیره شده در آب انبارها برای شستشو استفاده می شود، اما در روستاهای اطراف که خروجی آب تصفیه شده در نزدیکی آنها وجود ندارد، آب تصفیه شده موجود در آب انبارهای سنتی پاسخگوی تمام نیازهای روستاییان است. .

یاسر جدگال یکی از شهروندان چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: آب در مرکز شهر چابهار جیره بندی شده و محله های مرکزی شهر تنها یک تا دو روز در هفته آب دارند زیرا مردم مجبور به ذخیره آب هستند. در مخازن.” مخازن آب از سکونتگاه های آب. .

سعید آبرون یکی از اهالی روستاهای اطراف شهرستان چابهار گفت: آب شرب برای مردم چابهار و روستاهای اطراف بسیار مهم است و مشخص است که در روستاهای اطراف لوله آب شرب وجود ندارد. بنابراین مردم برای نوشیدن و شستشوی خود از تانکرهای آب استفاده می کنند. به مخازن ساخته شده در محل سکونت آنها منتقل می شوند.

به دلیل رعایت نکردن بهداشت، گاهی برخی از افراد به دلیل استفاده از آب در آب انبار سنتی مریض می شوند.حسین معصومی کیا کارشناس بهداشت در گفتگو با خبرنگار ما گفت. دمای آب و تهویه و مصالح ساختمانی فضای ذخیره آب نیز بر سلامت آن تأثیر می گذارد.

وی بابیان اینکه آب انبارهای سنتی نمی توانند آب را تمیز نگه دارند، تصریح کرد: آب انبارهای سنتی از بلوک و سیمان ساخته می شوند که از نظر بهداشتی در حد استاندارد نیستند، بنابراین آب ذخیره شده در آنها نیز تمیز نیست.

این کارشناس بهداشت با اشاره به اینکه آب ناپاک باعث شیوع بسیاری از بیماری ها می شود، تصریح کرد: اسهال شایع ترین بیماری فردی که از آب نجس استفاده می کند و سایر بیماری ها و اپیدمی های خطرناک است. منابع دیگر می توانند افراد را بیمار کنند. در سطح آلودگی آب

معصومی کیا با بیان اینکه آب آشامیدنی باید عاری از هرگونه آلودگی باشد، خاطرنشان می کند: در مواقع اضطراری محل نگهداری آب باید به گونه ای باشد که هیچ گونه موذی و گرد و غباری پخش نشود و اگر این ذخیره سازی زیر زمینی باشد باید باشد. عایق بندی مناسب برای جلوگیری از ورود آب و فاضلاب آلوده به مخزن ارائه شده است.

انتهای پیام/